×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. novembris, 2015
Drukāt

Andris Eriņš aicina uz dziesmu dvēseles tiltiem

Erins

Andris Eriņš

“No kā rodas mūzika? To nevar izskaidrot. Tā ir tāda dvēseles vibrēšana, nesaprotama sajūta. Tās nav konkrētas skaņas, kuras, varētu teikt, nāk no Dieva,” skaidro Andris. Kopš pirmās Andra dziesmas izskanēšanas radio pagājuši 38 gadi. Bet kā sākās Andra ceļš mūzikā? “No dzimšanas tas gluži nav. Mani otrajā klasē atskaitīja, bet vēlāk arī izslēdza no skolas kora. Nezinu, kā bija ar manu balsi, varbūt nemācēju dziedāt, neviens man to nepateica, bet es nebiju tas statiski stāvošais,” smaidot atceras Andris. “Līdz pirmo piena zobu izkrišanai pūtu klarneti. Tā mūzika jau lauzās. Tā nopietnāk tas bija armijas laikā un pēc tās, kad sāku strādāt kultūras darbā,” nosaka Andris. Lūdzu Andri atcerēties pirmo dziesmu. Andris domīgi nosaka: “Pirmā laikam jau bija padomju armijā. Mūs jau tajā laikā mēģināja ievirzīt tādās mežonīgās sliedēs. Kā nekā mēģināja audzināt par pasaules iekarotājiem. Šajā diskomfortā radās pirmā dziesma fatālā romantisma stilā par siltumu, mīlu, atmiņām, ilgām. Šo dziesmu gan koncertos nedziedu. Reizēm tā tiek uzdziedāta draugu lokā. Bet pirmā mana dziesma, ko sarakstīju pēc atgriešanās, kad mācījos Rīgā, izskanēja pat Latvijas Radio. Radio žurnālisti bija atbraukuši uz mūsu pusi. Intervēja manu māsu un lūdza, ko nodziedāt. Viņa nodziedāja manu dziesmu. Tā 1977. gada vasarā radio izskanēja mana dziesma “Un atkal līst lietus”.”

Pa šiem gadiem sarakstīts daudz dziesmu. “Jau krietnu laiku dzīvoju ar apskaidrību, ka manas dziesmas nav tādas, kas patiks ļoti daudziem. Saprotu, ka šaurs ir šo dziesmu sapratēju loks. Tās nav masu produkcija jautram garastāvoklim, vieglprātīgai dungošanai, trokšņainai izkliegšanai. Mani ieinteresējusi dažu vērtētāju atziņa, ka dziesmas gan atbaida, jo nav viegli izprotamas, gan pievelk, jo melodijas un vārdu harmonija prasa klausīties vēl un vēl. Dziļi jūtošajiem un domājošajiem cilvēkiem laikam tās patīk,” skaidro Andris.

Viņa dziesmas ir pamatīgas, tādas pašas kā viņa ikdienas darbs – zemnieks. Lai arī tagad zemnieku saimniecībā vairāk saimnieko dēls, no šiem zemes darbiem Andris ikdienā nav nemaz tik tālu. Kā viņā ir vairāk – zemes pamatīguma vai gaisīguma? Andris smaidot teic: “Esmu starp gaisu un zemi. Atpūšoties, akadēmiski mierīgi nemāku padejot. Tā kārtīgi padejot var, tikai ballei sākoties, kad maz dejotāju, vēlāk jau tā plašuma nav. Varbūt kāds reizēm, skatoties no malas, nosaka, ko tad tas Eriņš tur zīmējas! Bet man ir tā – ja valsis, tad valsis no sirds. Pēc tādām ballēm knapi kājās var nostāvēt. Protams, ir reizes, kad nav vēlēšanās dejot, tad mierīgi, vērojot apkārtējos, varu nosēdēt, kad ir tāds filozofisks noskaņojums. Arī tad apkārtējie pabrīnās, kas tad ar to Eriņu noticis?”

Bija laiks, kad Andris izbraukāja vai visu Latviju kopā ar Eriņu un Vorkaļu saimi pēc LNT pirmās sezonas šova “Dziedošās ģimenes”. Tā Andris vienmēr ir bijis uzticīgs “Dricānu dominantei”. 2006. gadā Andra grupa atdzima citā sastāvā, vienīgi no pirmsākumiem palicis Andris un Aldis Kise. Grupai 2013. gadā šlāgeraptaujas finālā 3. vieta dziesmai “Siltajām dvēselēm”. Tagad aptaujā skan Andra dziesma “Pieguļā”.

Koncertā skanēs Andra dziesmas “Komer mes Latgolā”, “Storp divim azarim”, “Austras dziesma”, “Rēzeknes studentiem”, “Siltajām dvēselēm”, “Cymdu roksti”, “Pieguļa”, “Dziesma augšā esot”, “Zemei un dziesmai”. Koncertā būs arī kāds īpašs pārsteigums, par ko Andris daudz nevēlas runāt. “Šajā koncertā būs īpašs, vienreizējs ansamblis, kas izpildīs manas dziesmas. Vai vēl kādu reizi varēsim tā sanākt kopā, nezinu, jo ikdienā katrs ar savām lietām nodarbojamies. Ja nu vienīgi vēl kādā jubilejā,” smaidot nosaka Andris un piebilst: “Paldies jāsaka Artūram Uškānam un “Laimas muzykantiem”, kas savā aizņemtībā atrada laiku un varēs spēlēt manā koncertā. Vēl koncertā būs Olga Rajecka. Viņa mums ir piederīga. Viņa nav nejauši iemaldījies mākslinieks.”

Par to, ka Andra dziesmas ir tuvas daudziem, liecina izpārdotais koncerts, bet viņa mūzikas cienītājiem būs iespēja šo koncertu baudīt arī jaunajā gadā. Kur tad slēpjas Andra dziesmu valdzinājums? “Ar savām dziesmā, tam es ticu, varu padarīt labāku šo pasauli, cilvēcīgāku sabiedrību, skaistāku dzīvi. Ticu, ka manas dziesmas var paveikt kaut miljono daļu no tā, ko dara Dievs, – vairot mīlestību un ticību,” nosaka Andris.

Varbūt noder!!

22. XI 17.00 Latgales vēstniecība “Gors”

23. I 17.00 Latgales vēstniecība “Gors”

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena EUR 5 – 15

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+