Uncategorized

Andželīna Džolija izoperējusi olnīcas un olvadus 0

Foto – Leta/AFP

Holivudas aktrise Andželīna Džolija otrdien paziņojusi, ka viņai izoperētas olnīcas un olvadi, lai samazinātu vēža risku.

No vēža mirušas Džolijas māte, vecmāmiņa un mātesmāsa. Džolijai procedūra veikta pagājušonedēļ, jo asinsanalīžu rezultāti raisījuši bažas, ka viņai varētu būt vēzis agrā stadijā.

Lai arī vēlākās pārbaudēs izrādījās, ka tā tomēr nav tiesa, Džolija izlēma tomēr veikt operāciju. Viņai agrāk tikusi konstatēta ar paaugstinātu vēža risku saistītā gēna BRCA1 mutācija, kā dēļ aktrisei ir 87% iespējamība saslimt ar krūts vēzi un 50% risks saslimt ar olnīcu vēzi.

2013. gadā aktrise veica abpusējo mastektomiju.

“Es to nedarīju tikai tāpēc, ka man ir gēna BRCA1 mutācija un gribētu aicināt citas sievietes rīkoties līdzīgi,” Džolija norāda slejā laikrakstā “The New York Times”. “Pozitīvs BRCA nenozīmē, ka uzreiz jāliekas uz operāciju galda. Manā gadījumā Austrumu un Rietumu ārsti bija vienisprātis, ka olnīcu un olvadu izoperēšana ir labākais variants, jo, pat neskatoties uz BRCA gēnu, manā ģimenē no vēža mirušas trīs sievietes.”

Ārsti ieteikuši veikt operāciju apmēram desmit gadus pirms tā vecuma, kad viņas radiniecēm tika konstatēts vēzis. “Manai mātei diagnosticēja vēzi, kad viņa bija 49 gadus veca. Man tagad ir 39 gadi,” teica Džolija.

Pirms divām nedēļām Džolija saņēmusi zvanu no ārsta, ka pēc viņas asinsanalīžu rezultātiem pastāvot iespējamība, ka viņai ir vēzis agrīnā stadijā. Ārsts ieteica nekavējoties apmeklēt ķirurgu. “Es izgāju cauri tam, ko droši viens ir izjutušas tūkstošiem sieviešu. Es iestāstīju sev, ka jābūt mierīgai un stiprai. Ka man nav nekāda iemesla domāt, ka neredzēšu savus bērnus pieaugam un nesatikšu mazbērnus,” viņa raksta. “Es piezvanīju savam vīram, kurš tobrīd atradās Francijā, bet dažu stundu laikā jau bija lidmašīnā. Skaistākā lieta šādos brīžos ir tā, ka tie sniedz lielu skaidrību. Tu zini, kāpēc dzīvo un kas ir svarīgi. Tas ir polarizējoši, taču mierpilni.”

Ķirurgs veica pārbaudes, kurās atklājās, ka Džolijai tomēr neesot vēzis. “Par lielu atvieglojumu, man joprojām bija iespēja izoperēt olnīcas un olvadus, un to es arī nolēmu darīt,” viņa sacīja.

Operācijas rezultātā sešu bērnu mātei pāragri iestājusies menopauze. “Man vairs nevarēs būt bērni. Iespējams, ka būs kādas fiziskas izmaiņas. Taču mani nebaida nekas no tā. Nevis tāpēc, ka es būtu stipra, bet gan tādēļ, ka tā ir daļa no dzīves,” uzsver Džolija. “No tā nav jābaidās.”

“Šādus lēmumus pieņemt nav viegli. Taču ir iespējams pārņemt kontroli un nevilcinoties risināt jebkuru veselības problēmu. Vienmēr var prasīt padomu, uzzināt par dažādām iespējām un izdarīt izvēli, kas katram ir visvairāk piemērota. Zināšanas ir spēks,” uzskata Džolija.

LA.lv