×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2015
Drukāt

Foto: Ap 300 cilvēku Rīgā piemin ebreju tautas genocīda upurus (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ebreju biedrības "Šamir" priekšsēdētājs rabīns Menahems Barkans piedalās ebreju biedrības "Šamir" rīkotajā maršā "Dzīvais gājiens" par godu Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienai no Līksnas ielas līdz Horālas sinagogas memoriālam Gogoļa ielā.

Aptuveni 300 cilvēku Rīgā šodien piemin ebreju tautas genocīda upurus, novēroja aģentūra LETA.

Piemiņas brīža norisi Gogoļa ielā, kur atradās sinagoga, apmeklēja vairāki simti, pārsvarā vecāka gadagājuma, cilvēku, tostarp vairākas Latvijas augstākās amatpersonas, kā arī Saeimas deputāti un diplomātiskā korpusa pārstāvji.

Uzrunājot klātesošos, Valsts prezidents Andris Bērziņš norādīja, ka cilvēces vēsturē ir melnās lapaspuses, kas atgādina par smagiem noziegumiem un tautu traģēdijām. Latvijas valsts, kā norādīja prezidents, nepilnus 100 gadus garajā vēsturē ir pieredzējusi dažādu varu un režīmu maiņu. Latvijas cilvēki ar savām dzīvībām ir maksājuši par ideoloģiju vārdā pastrādātiem noziegumiem, kā arī ierauti karos, kuros brālis ir karojis pret brāli.

“Nacistu okupācijas režīms Latvijā izdarīja noziegumus pret cilvēci,” uzsvēra prezidents, piebilstot, ka tas izraisīja neattaisnojošas neiecietības izpausmes. “Šo noziegumu rezultātā iznīcināta Latvijas ebreju kopiena, kas bija neatņemama Latvijas sabiedrības daļa. Viens no šādiem noziegumiem pirms 74 gadiem tika pastrādāts šeit, kad šajā vietā tika nodedzināta Rīgas Horālā sinagoga,” sacīja prezidents.

Tāpat viņš ar nožēlu atzina, ka mūsdienu pasaulē atkal un atkal no jauna uzliesmo bruņoti konflikti, kad cilvēku publiska slepkavošana atsevišķos pasaules reģionos kļūst par noziedzīgas ideoloģijas sastāvdaļu. “Ir pēdējais brīdis skaidri un nepārprotami rīkoties, lai šis neprāts tiktu apturēts. Tam nav un nevar būt nākotnes, tas ir ceļš pretī iznīcībai,” uzskata prezidents. “Vainīgajiem par noziegumiem ir jāsaņem sods, bet karš nav un nevar būt konfliktu risinājums. To ir pierādījusi vēsture. Tāda vēsture vairs nedrīkst atkārtoties, un tas ir mūsu visu kopīgs uzdevums.”


Savukārt Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs vērsa klātesošo uzmanību, vaicājot, kā tas notika, ka Latvijā, zemē, kurā nekad nebija grautiņu, kura jau izsenis bijusi daudznacionāla un iecietīga, norisinājās šāda veida noziegumi. “Tomēr naidīga propaganda atnāca uz šejieni un saindēja cilvēku prātus, kā rezultātā tika nonākts līdz holokaustam Latvijā,” izteicās Krupņikovs, vaicājot, kas ir jādara, lai nekas tāds vairāk neatkārtotos. “Mūsu kopējais pienākums ir darīt visu, lai saliedētu Latvijas sabiedrību, lai cilvēkus audzinātu iecietīgus. Lai šeit būtu miers un Latvijai kalendārā nebūtu jaunu sēru dienu,” uzsvēra Krupņikovs.

Krupņikova skatījumā, joprojām ir jautājumi, kas pagātnei neļauj pielikt punktu. “Bet mēs ļoti ceram, ka kopīgi šos jautājumus tuvākajā laikā atrisināsim, strādājot plecu pie pleca,” sacīja ebreju organizāciju pārstāvis.

Tikmēr Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V) aicināja šo dienu atcerēties vienmēr, jo genocīds tika vērsts pret ļoti lielu Latvijas daļu, turklāt Latvijas ebreji ir Latvijas tautas nozīmīga daļa, kas vienmēr tāda bijusi. “Ja mēs salīdzinām nāciju ar ķermeni, tad holokausta laikā daļa no šī ķermeņa tika amputēta,” sacīja Pabriks, kurš atzina, ka sarunās ar kolēģiem un bērniem bieži vien aizdomājies par zaudējuma apmēriem. “Mums ir jāatgādina jaunajai paaudzei, ka krīzes situācijās ir jānostājas pareizajā pusē,” piebilda Pabriks.

Pēc uzrunām aizlūgumus nolasīja Rīgas sinagogas rabīns Kalevs Krelins un rabīns Šneurs Kots.

Piemiņas brīdis šogad tika pārcelts uz 3.jūliju, jo šogad Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena iekrīt sestdienā, kad ebrejiem ir
sabats un darbojas īpaši ierobežojumi publisko pasākumu rīkošanā.

4.jūlijs ir Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena. Tas saistīts ar notikumiem 1941.gada 4.jūlijā, kad pēc nacistu okupācijas varas pavēles tika nodedzināta Rīgas Lielā horālā sinagoga Gogoļa ielā un vēl četri citi Rīgas ebreju dievnami. Lai arī upuru skaits tieši šajā datumā varētu būt salīdzinoši neliels, 4.jūlijā tika sākts holokausts Latvijā, kurā gāja bojā 65 000 līdz 70 000 Latvijas pilsoņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. mani vecāki stāstīja, kas patiesībā bija tie, kas fiziski iznīcināja ebrejus Latvijā…ne jau nu vācieši.

 2. Cik patiesi ir skaitli – 6 miljoni. Vecākā paaudze labi atceras, kas bija tā valsts, kas pazinoja šo skaitli, bija PSRS. Kēpēc PSRS, jo tai bija jāparāda pasaulei cik briesmīgs ir hitlerisms. Tanī laikā eiropā nenotika nekāda analīze un uzskaitīšana, cik ebreju bija iznīcināts. Skumjākais, ka tai skaitlī iekļāva arī visas citas tautības, kas tika iznīcinātas. To bija liels vairums. Par pamatu ņēma PSRS paziņoto skaitli. Acīmredzot tas ir viens no iemesliem , kāpēc četras antihitleriskas koālīcijas valstis, joprojām uzlika aizliegumu vēl uz piecdesmit gadiem atvērt hitlera arhīvus, pat pētniecībai.

 3. Nu, vispār, par tiem 100 000 jau nav daudz melots. Latvijā pirms WW2 dzīvoja virs 90 000 ebreju. Plus vēl pirms kaŗa Latvija uzņēma ebreju bēgļus no Vācijas un citām valstīm, tā ka pilnīgi iespējams, ka pirms Latvijas okupēšanas bija 100 000 ebreju. Papildus tiem vietējiem noslepkavotajiem ~70 000 ieveda vēl svešus ~20 000 kurus arī noslepkavoja Latvijā. Tiem kas šaubās par cipariem ir visas iespējas izmantot daudzpusīgus informācijas avotus un aiziet arī uz Holokausta muzeju Latvijā.

  Manā izpratnē tie kas nedzīvo laukos nav vispār nekādi latvieši un ja labi parakņāsies savā pagātnē, tad atradīs jaukteņus. Pirms kaŗa Latvijā bija pilns ar mazpilsētām, kur bija 50%-99% ebreju vairākums, tā ka ir visas iespējas atrast arī ebreju saknes.

 4. kļūdaina darbība ! . Atbildēt

  Kā privātpersonai Mūrniecei ir tiesības izvēlēties – kuros pasākumos piedalīties.
  Kā amatpersonai – vai nu visos, vai nevienā. Tā ?

 5. Nauda pāri visam

  • 100% piekrītu !
   Tikai, manuprāt, tā skaitļošanas mašīna nedaudz “gļuko” – summēšanas vietā reizina.Vai es kļūdos ?

 6. AR katru gadu LAtvijas ebreju kopiena paaugstina noslepkavoto ebreju skaitu. Šogad Barkans jau piemineja 100 tūkstošus. Manī rodas sajūta pēc teiktā, ka LAtvija bija ebreju iznīcinšanas centrs, kur iznīcinaja gan vietējos, gan ar ešoloniem ievestos no eiropas ebrejus. Tad rodas jautajums cik bija iznīcināto ebreju skaits eiropas valstīs. Pēc PSRS teikta savā laika ir 6 miljoni. Esmu lasījis un dzirdējis, ka eiropas vēsturnieki šo skaitli apšauba. Patiesība būtu, ja piekristus atvērt hitlera slepenos arhīvus Vācijā, bet antikoālīcijas valstis nedod piekrišanu. Acīmredzot ir pamats šaubīties par līdz šim teikto.

 7. AR katru gadu LAtvijas ebreju kopiena paaugstina noslepkavoto ebreju skaitu. Šogad Barkans jau piemineja 100 tūkstošus. Manī rodas sajūta pēc teiktā, ka LAtvija bija ebreju iznīcinšanas centrs, kur iznīcinaja gan vietējos, gan ar ešoloniem ievestos no eiropas ebrejus. Tad rodas jautajums cik bija iznīcināto ebreju skaits eiropas valstīs. Pēc PSRS teikta savā laika ir 6 miljoni. Esmu lasījis un dzirdējis, ka eiropas vēsturnieki šo skaitli apšauba. Patiesība būtu, ja piekristus atvērt hitlera slepenos arhīvus Vācijā, bet antikoālīcijas valstis nedod piekrišanu. Acīmredzot ir pamats šaubīties par līdz šim teikto.

 8. Pateicoties ST spriedumam, tiesneši Olsenai deva iespēju šodien neizkārt karogu pie savas mājas! Tātad pateicoties šādam spriedumam tagad privāto māju īpašnieki ja grib, var neizrādīt cieņu 70 tūkst. holokausta upuriem, kā arī 1941.g. un 1949. g. desmitiem tūkstošu deportāciju upuriem, jo sodīt par karoga neizkāršanu viņus vairs nevar! Kāds taču sākšot domāt, ka karogu izkar bailēs no soda! Vai ST nav pārāk nenopietna, pat bērnišķīga argumentācija šajā spriedumā, pretstatā šīs mūsu valsts traģisko notikumu būtībai? Tiesneši aizmirsuši, ka valsts karogu noteiktās dienās likums nosaka izkārt VISAS SABIEDRĪBAS nevis atsevišķu pilsoņu iegribu INTERESĒS, tāpēc atsevišķiem negribētājiem tie var arī būt viņu tiesību ierobežojumi un tur nav nekāda vārda brīvības pārkāpuma.

  • Jančuk, tev tač ir pienākusi tava stunda – kompensācijai apkar savu māju visapkārt ar karogiem ! Pat daudzās rindās ! Lai tie nelieši redz, kā vajag ! Skaitu pret neskaitu, zobu pret zobu !
   —————————————-
   Un izbeidz demagoģiju !

 9. Latvijas ebreji ir viena no vēsturiskajām Latvijas etniskajām minoritātēm, un patīkami apzināties, ka latviešu nācija (atšķirībā no klaidoņiem un okupantiem) šo faktu ir pareizi novērtējuši.

 10. Tikai 300!!! Un piedevām vēl visi nav žīdi! Un kur tad pārējie???

 11. Ebreji ir reliģija, nevis tauta. Pēc etniskās izcelšanās vairums ir arābi (semīti).

  • Vispār, ir pilnīgi otrādi – arābi ir cēlušies no ebreju klejotājiem. Muhameds Mekā un Medīnā slepkavoja un pakļāva ebrejus. Viņa otrā sieva bija ebrejiete, kuras vīru šis nokāva… Bet jā – ja salīdzina mūsdienu ebrejus, tad ģenētiski viņi 1/3 ir indo-eiropieši, bet arī tad ģenētiski vissemītiskākie ir čečeni un Dagestānas tautas ar 90%+ J y-dna haplogrupu…

   Arābi mūsdienās ir arabizēto tautu pēcteči, kur reliģiskās atšķirības ir vienīgās šo iznīkušo tautu atšķirības.

 12. Luk, ko saka Krupnikovs: “Mūsu kopējais pienākums ir darīt visu, lai saliedētu Latvijas sabiedrību, lai cilvēkus audzinātu iecietīgus. Lai šeit būtu miers un Latvijai kalendārā nebūtu jaunu sēru dienu,” uzsvēra Krupņikovs. Lasitaji, pajauta jebkuram eberejam, kas vinam ir/bus svarigax, ja vinam bus jaizlemj par ko iestaties ar aizstavibu: par ebereju vai par jebkuru citu? Atbilde ir vienkarsa: eberejs atbalstis / aizstaves tikai ebereju, jo visi parejie naciji ir ebereju kalpi/niecibas….

 13. Kapec tad pieminas bridis un asaras tiek birdinatas tikai par eberejiem??? vai citu tautibu cilveki tur nenomira?? Cik ilgi sis teatris dzivos, ka tikai ebrejs ir cilveks un atminas verts??? Pilnigs idiotisms!! Latvijai ir/butu jabut pirmai valstij, kas pasaka, ka tam ir jabut multinacionalam pieminas bridim, bet ne ebreju nelaimes pieminai. Man tas jau apnicis sen, ka neviena nacija pasaule nav uzmanibas verta, jo, luk, tikai eberejs ir cilveks…, un visam nacija ir loti janoskumst. Visam nacijam ir vienmer jaatceras, ka ebereji nogalinaja Kristu.

  • JA TA, TAD MES 90% ESAM EBREJI GAN MELNI ,GAN DZELTENI UN BALTI JO ESAM NO ADAMA UN IEVAS,BET IR EBREJU EBREJI

  • Nu, vari nobirdināt kādu asaru 9. maijā. Vispār, neviens jau tev neliek iet uz šo pasākumu – vari aiziet pieminēt armēņu genocīdu…

 14. ….savas tautas un valsts iedzīvotāju pusē krīzes situācijās jānostājas !!!
  Vai to ir sarežģīti saprast ??? Vai būtu kāds īpašs mācību kurss jāiziet…?

  • Labi, paldies! Pajautāšu precīzāk. Kur tā “pareizā puse” ir bijusi otrā pasaules kara laikā? vai tā nav bijusi padomju armijā? Domāju, ka pareizā pusē, pirmām kārtām, ir jānostājās mūsu kara spēkiem, bet “savas tautas puse”, kā to redzam šodien, daudzi interpretē diametrāli pretēji. Sakarā ar to, būtu labi, ja likumā būtu ierakstīts, kurā pusē ir mūsu karaspēki un kam ir tiesības un kādā situācijā par to lemt. Ir bažas, ka mēs gatavojam savus karaspēkus ne tai, pareizajai pusei. Būtu labi, ja es kļūdos.

 15. Domāju, ka 1940. un 1941. gada notikumi ir divi vienas un tās pašas ķēdes posmi. Atbildi uz tiem jautājumiem, kas rabīniem izraisa izbrīnu, var atrast, tikai aplūkojot visu notikumu ķēdi no viena skatpunkta. Ne sevišķi skaidrs arī Pabrika teiktais par to “pareizo pusi” kurā jaunatnei būtu jāmāk nostāties. Kas ta par pusi ir bijusi? Vai kāds var man vecajam vientiesim paskaidrot?

Draugiem Facebook Twitter Google+