Foto-Flickr/inspector_81

Apavu aizsardzība ziemā 0

Kad uzkrīt pirmais sniegs, klāt viens no apavu lielākajiem ienaidniekiem – mitrums un arī sāls, kuru kopā ar smiltīm kaisa uz ietvēm. Šis maisījums ieēdas zābakos un atstāj uz tiem neglītas baltas svītras. Kā apavus kopt ziemā?

Reklāma
Reklāma

 

Materiālu daudzveidība

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Speciālisti norāda – ja apavus nekopj un pareizi neuzglabā, pat viskvalitatīvākie zābaki un kurpes mitruma, sniega, sala, sviedru, strauju temperatūras maiņu, biežas samirkšanas un izžūšanas iespaidā drīz vien zaudē formu, kļūst cieti, izskatās novalkāti. 


– Apavus ražo no dažādiem materiāliem, tāpēc to kopšana atšķiras. Dabīgo ādu (visbiežāk – liellopu) šķeļ divās vai trijās daļās. No augšējā slāņa (tā, kas dzīvniekam zem spalvas) top gludādas apavi, bet no dzīvnieka miesai vistuvākā slāņa, tātad, vismīkstākā un maigākā, – zamšādas apavi. Mēdz kļūdaini uzskatīt, ka zamšāda un velūrs ir dažādi materiāli. Tas ir viens un tas pats, tikai daudzās valstīs tiek atšķirīgi dēvēts. No gludādas, tajā pulējot ar lielām birstēm iestrādā dabīgo vasku, iegūstot tā dēvēto brašādu, kas vizuāli līdzinās lakādai, taču ir daudz salizturīgāks materiāls. Ja lakādas zābaki jau nelielos mīnusos sāk plaisāt, brašādas apavi to nedara. Savukārt mehāniski apstrādājot gludādu, iegūst nabuku, kas līdzinās zamšādai, bet ir gludāks. Vēl no dabīgā materiāla top matētā un apgrieztā āda, kas ir raupjāka nekā gludāda, – skaidro lielo izmēru apavu veikala “Apavi 40+” pārdevēja Gaida Pulkstene, uzskaitot izplatītākos dabīgās ādas veidus, no kuriem ražo apavus. Šim nolūkam izmanto arī mākslīgo ādu, tekstilu un citus materiālus. Uz apaviem vai uz kastes ir piktogramma, kurā norādīts, no kādiem materiāliem tie izgatavoti. Tas jāievēro, izvēloties kopšanas līdzekļus.


Ikdienas minimums


CITI ŠOBRĪD LASA

Ideālā variantā vajadzētu būt diviem pāriem rudens un diviem pāriem ziemas zābaku, kā arī vismaz tikpat pāriem kurpju pārējiem gadalaikiem, lai tos ik pārdienas varētu mainīt. Apavus nedrīkst nepārtraukti un ilgstoši pakļaut mitruma iedarbībai, īpaši sviedriem. Pirms atkal velk kājās, tiem jāļauj pilnīgi izžūt. Tā iespējams paildzināt zābaku un kurpju kalpošanas laiku un saglabāt to sākotnējo izskatu.


– Apavi jātīra regulāri un tiklīdz pārnāk mājās, nevis slapji un netīri jāatstāj priekšnamā. Ja tie ir samirkuši, jāžāvē istabas temperatūrā, nevis uz radiatoriem vai citām sildierīcēm. Žāvējot ļoti karstā vietā, āda kļūst cieta (īpaši tajā daļā, kur izveidojušies sāls nosēdumi), neizturīgāka un sāk plaisāt. Lai zābaki vai kurpes žāvējot saglabātu sākotnējo izskatu, ieteicams izmantot speciālus formu fiksējošus ieliktņus vai arī saburzītas avīzes, kas labi uzsūc mitrumu. Samirkuši apavi vienas nakts laikā neizžūst, tāpēc nepieciešams otrs pāris, ko valkāt pārmaiņus, – iesaka veikala “Apavi 40+” pārdevēja un valdes locekle Zaiga Brača.

 

Apavi jātīra regulāri un tiklīdz pārnāk mājās, nevis slapji un netīri jāatstāj priekšnamā. Ja tie ir samirkuši, jāžāvē istabas temperatūrā, nevis uz radiatoriem vai citām sildierīcēm.

Pēc žāvēšanas ar mīkstu birstīti vai drāniņu no zābakiem vai kurpēm notīra smiltis un citus netīrumus, pēc tam apavus nosusina ar sausu drāniņu. Ja tie ir ļoti netīri vai cietuši no sāls nosēdumiem, var izmantot apaviem domātos šampūnus, kas, iekļūstot materiāla dziļākajos slāņos, zābakus vai kurpes efektīvi tīra, šķīdina sāls kārtiņu. Šampūns der visu veidu apaviem, bet gludādai, nabukam un zamšam ražo arī putas tīrīšanai. Ja ir mitrs laiks, apaviem uzsmidzina impregnējošu līdzekli, kas atgrūž mitrumu un pasargā no netīrumiem. Ja katru dienu nelīst, pretmitruma aerosolu lieto reizi nedēļā. Šo līdzekli ražo gludādas, zamša, nabuka, auduma, mākslīgās ādas un lakādas izstrādājumiem. Pēc šīs apstrādes apavus (izņemot zamša, nabuka, lakādas, auduma) ieziež ar piemērotas krāsas apavu krēmu, kas paredzēts konkrētajam materiālam – dabīgajai vai mākslīgajai ādai. – Bieži nepievērš uzmanību apavu krēma sastāvam. Ja tajā ietilpst dabiskais vasks (parasti – bišu), palmu eļļa vai lanolīns, šis kopšanas līdzeklis ādu ne vien pabaro un tai piešķir spīdumu, bet arī aizsargā no netīrumiem un mitruma. Savukārt tiem apavu krēmiem, kas satur parafīnu, šādas aizsardzības spējas nepiemīt, tas nodrošina tikai spīdumu, – zina teikt apavu veikala pārdevējas. 


Reklāma
Reklāma

Šajā segmentā kvalitatīvus produktus piedāvā ne vien ārvalstu, bet arī vietējie ražotāji “Kvadro” un “Spodrība” (tagad starptautiskais zīmols “Seal”), piemēram, apavu krēmu Vici (melnu, bezkrāsas, brūnu). Tas paredzēts ādas un ādas aizstājēju apavu kopšanai, maskē noberzumus un piešķir spīdumu. 


Diezgan cimperlīgi ir zamša un nabuka zābaki vai kurpes, bet, ja tos pareizi un regulāri kopj, tie lielas raizes nesagādā. Pirms pirmās lietošanas tie noteikti divas, trīs reizes jānosmidzina ar pretmitruma aerosolu, pēc tam to dara retāk – ik pēc pāris nedēļām. 


– Ir gumijas kubs, kā arī speciālas birstītes, kuru sānu malas pielāgotas salaiduma vietu un šuvju tīrīšanai, bet sariņi – visam apavu apjomam, vienlaikus “uzbužinot” pūciņas. Ja zābaki ir ļoti netīri, cietuši gan no smiltīm, gan sāls, izmanto zamšādas tīrīšanas putas. Pēc šīs apstrādes zābaki var kļūt mazliet gaišāki, bet labāk lai ir gaišāki, nevis netīri. Ja apavi kļuvuši gaišāki, to var novērst ar krāsas atjaunotāju zamšādai. Tie ir dažādos toņos,– stāsta veikalā. 


Citām vajadzībām


Lakāda izskatās efektīgi, bet uz tās diemžēl redzams katrs niecīgākais skrāpējums, pirkstu nospiedumi, zūd arī spīdums. Lai to novērstu, lieto lakādu kopjošo aerosolu. Ja apavi ilgi nav valkāti vai arī iegādātie mazliet par ciešiem, var izmantot ādas izpletēju (piemēram, zīmola “Coccine” ražojumu). To izsmidzina apavu iekšpusē un zābakus vai kurpes uzreiz velk kājās. Šī kopšanas līdzekļa ietekmē āda kļūst mīkstāka, mazliet padodas.


Ja kurpju iekšzole ir no dabīgās ādas un krāsota ar dabīgajām krāsvielām, tā mitruma un siltuma iedarbībā dažkārt krāso zeķes un pēdas (sintētiskā iekšzole to nedara). Lai to novērstu, apavus apstrādā ar speciālu aerosolu (piemēram, līdzekli Color stop).


Netīrumus no auduma apaviem (kedām, vasaras kurpēm, līgavu laiviņām) izņem sausais traipu tīrītājs. To uzklājot uz traipa, līdzeklis pārvēršas pulverītī un uzsūc netīrumus. Nelielas skrambiņas ādas apaviem var novērst, izmantojot ādas retušētāju. Tie pieejami dažādos toņos, arī bezkrāsaini. Ja bojājums ir lielāks vai arī apavu tonis zaudējis intensitāti, šo defektu var novērst ar ādas krāsu, ko uzsmidzina no aerosola. Ir gādāts arī par baltiem ādas apaviem – tiem ražo apavu krēmu ar balinošu efektu.


Lai novērstu nepatīkamo aromātu, kāds rodas, ja kājas pastiprināti svīst vai arī valkātājs cieš no sēnīšu slimības, apavu kopšanas līdzekļu arsenālā jābūt arī mitrumu uzsūcošām iekšzolītēm, dezodorantiem un antiperspirantiem. Piemēram, vietējais ražotājs SIA “ITLA” piedāvā kāju un apavu atsvaidzinātājus ar pretsēnīšu un pretbakteriālu iedarbību vīriešu, sieviešu un sporta apaviem. Smidzina apavu iekšpusē, arī uz zeķēm un kājām. Arī SIA “Kvadro” piedāvā vietējā ražojuma apavu dezodorantu. 


Izvēloties piemērotus kopšanas līdzekļus un tos pareizi lietojot, apavi vēl ilgu laiku izskatās kā nesen pirkti, tie ir daudz izturīgāki pret mitrumu un dubļiem, un valkāšanas laiks kļūst maksimāli ilgāks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.