×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. decembris, 2015
Drukāt

Juris Lorencs: Kāpēc Latvijai grūti sacensties ar Krievijas interneta “troļļiem”? (36)

Lorencs

Juris Lorencs

Novembra sākumā pasaules mediji vairākas dienas apsprieda slepenas militāra rakstura informācijas noplūdi Krievijā. Apspriedē Putina rezidencē Sočos televīzijas kamerā it kā nejauši vairākas sekundes paņirbēja papīra lapa ar uzrakstu “slepeni”, kurā bija attēlots jauns Krievijas “superierocis”, īpaša torpēda, kas spējot pilnībā iznīcināt ASV piekrastes pilsētas – ­­vai nu ar parasto kodolsprādzienu, vai arī izplatot radioaktīvo piesārņojumu plašā apkārtnē (“netīrā bumba”).

Patiesībā vismaz man šī ziņa nebija jauna. Savulaik Latvijas Universitātes Kara katedrā studentiem tika stāstīts, ka kara gadījumā pret ASV tikšot vērsti zemūdens kodolsprādzieni, kas spēj izraisīt milzīgus cunami viļņus un burtiski noslaucīt no zemes Ņujorku vai Losandželosu. Šāda uzbrukuma idejas autors ir akadēmiķis Andrejs Saharovs – padomju ūdeņraža bumbas tēvs un vēlākais disidents. Tieši viņš jau pirms piecdesmit gadiem PSRS politiskajai vadībai ieteica ar zemūdeņu palīdzību slepeni izvietot ASV piekrastē “aizmigušas” bumbas, kas, labi nomaskētas, gaidītu īpašu radiosignālu no Maskavas par kara sākumu.

Tad kāpēc šāda informācija parādījās Krievijas valsts televīzijā? Man nav cita izskaidrojuma kā vien tas, ka te ir darīšana ar virtuozi nospēlētu teātri. Un pat ne tik daudz ar mērķi draudēt vai iebiedēt. “Slepenās” ziņas palaidējus interesēja citu mediju un it īpaši jau vienkāršo cilvēku reakcija. Esmu pārliecināts, ka īpašas iestādes Krievijā rūpīgi analizē, ko interneta portālu komentāros un sociālajos tīklos pēc ziņas izlasīšanas rakstīja ASV, Vācijā, Ukrainā vai Latvijā.

Tieši internets kļuvis par jauno informatīvā un izlūkošanas kara ieroci. Mediji bieži ziņo par interneta “troļļu” darbošanos, apzināti izplatot informāciju ar mērķi iespaidot sabiedrisko domu interneta forumos, blogos, sociālajos tīklos. Tieši cīņa ar šo “trollingu” ir viens no Rīgā bāzētā NATO Stratēģiskās komunikācijas centra uzdevumiem.

Organizētiem interneta “troļļiem” var dot pretsparu – atmaskot, argumentēti atbildēt vai dažkārt vislabāk pilnībā ignorēt. Turklāt “troļ­ļu” safabricētā informācija ir samērā primitīva un tāpēc viegli pamanāma. Bet pastāv vēl citi izaicinājumi, par kuriem bieži aizmirst. Tie slēpjas demogrāfijā un interneta mediju būtībā. Proti, tos veido paši interneta lietotāji, bez maksas ieguldot enerģiju, laiku un zināšanas.

Krievijā dzīvo aptuveni 145 miljoni cilvēku, Latvijā – divi miljoni. Pieņemsim, ka no viena miljona atrodas viens cilvēks, kurš spēj izveidot un uzturēt saistošu interneta resursu politikā, kam seko pietiekami liels skaits interesentu visā pasaulē. Tātad vismaz šajā informācijas kara frontē attiecība būs 145:2 par labu Krievijai.

Rakstnieka un Krievijas Nacionālboļševiku partijas dibinātāja Eduarda Ļimonova personiskajam blogam no Latvijas uzklikšķinājuši 50 000 interesentu. Salīdzinājumam: Krievijā – 6 000 000, Ukrainā – 545 000, Igaunijā – 38 500, Lietuvā – 22 000. Nevar noliegt – blogs ir interesants, asprātīgs, regulāri atjaunināts un diemžēl izteikti naidīgs Latvijai. Tiesa gan, Ļimonovs kritizē arī Putinu – par mīktčaulību pret Ukrainu, izstapšanu oligarhiem un krievu interešu nodevību “tuvajās ārzemēs”.

Pat ja pieņem, ka aiz šiem 50 000 klikšķiem stāv mazāks cilvēku skaits, jo daži Ļimonova blogu apmeklējuši vairākkārt, tomēr Latvijai tas ir liels skaitlis. Starp citu – no pašmāju politiķiem interneta telpā vispopulārākais ir Rīgas mērs Nils Ušakovs, kuram ir 74 000 sekotāju sociālajā tīklā “Twitter”. Tiesa, nupat Ušakovu esot pārspējis basketbolists Kristaps Porziņģis, tā uzskatāmi parādot, ka dzīve jau nav tikai politika.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Только Лев Натанович Щаранский, только хардкор.
  Лимоныч всё больше пугает, он имхо слишком умный.
  Щаранский наше всё! 🙂

 2. Some people believed that at least a part of the wave of indignation in the German Internet Moscow could be organized. Evidence can not be that. The IP addresses from which the comments were posted, mostly come from Germany. And when some commentators look at more closely, many of which are active for years.
  Article from Frankfurter Allgemeine Zeitung: “Ukraine-Kommentare im Internet Meinungsschlacht um die Krim”

  The British army is creating a special force of Facebook warriors, skilled in psychological operations and use of social media to engage in unconventional warfare in the information age.
  The 77th Brigade, to be based in Hermitage, near Newbury, in Berkshire, will be about 1,500-strong and formed of units drawn from across the army
  The move is partly a result of experience in counter-insurgency operations in Afghanistan. It can also be seen as a response to events of the last year that include Russia’s actions in Ukraine, in particular Crimea, and Islamic State’s (Isis) takeover of large swaths of Syria and Iraq.
  Soldiers with journalism skills and familiarity with social media are among those being sought.
  Lt Gen Marshall Webb, speaking in Washington this week, expressed concern about Russia and about Isis “[…] we absolutely acknowledge that trust, information-sharing and interagency collaboration is crucial.
  Article from The Guardian: “British army creates team of Facebook warriors”

 3. Rusofobs nesaprot,ka viņa tumsa (meli) nespej sacensties ar patiesību (Gaismu)…

 4. Un ka tad ir ar pornografiskas EIROPAS SAVIENIBAS TROLLIEM noriebusies at to savu pedofilu eiropu

 5. Grūti sacensties, ka varbūt viņu nav? Varbūt ir cilvēki, kuri domā savādāk? Varbūt ir cilvēki, kuriem nav simpātiska amerikāņu politika?

 6. TE LABS troļļPIEMĒRS: Atbildēt

  Kremļa info Delfos:
  12.12.2015 22:28
  Autors:
  Jūļka Grevuļ
  12.12.2015 18:23

  Volfs Mesings ne bijai tikai unikāls hipnotizētājs, bet arī telepāts, kurš demonstrēja savas spējas psiholoģiskos koncertos, turklāt viņš spēja ielūkoties arī tuvākā un tālākā nākotnē.

  Pats Mesings neuzskatīja sevi par varenu pareģi, kaut gan bieži vien viņš brīdināja savus draugus par gaidāmajām briesmām. Pateicoties savām spējām Mesings izglāba Staļina dēlu Vasīliju, kas varēja nomirt aviokatastrofā. Staļins ļoti augsti vērtēja Mesingu, jo viņš nekad nekļūdījās savos redzējumos, vēsta “esoreiter”.

  Tiek (kgb arhīva materiālos) minēts, ka Mesings savās dienasgrāmatās ir sniedzis arī pareģojumus 2016.gadam, ko mēs sagaidīsim, jau pēc pāris dienām.

  Savos redzējumos 2016.gadam Mesings minēja tikai trīs valstis- ASV, Krievija un Japāna.

  ASV 2016.gadā protams pārstās būt par pašu galveno valsti, viņus pabīdīs valsts, par kuru neviens nekad neiedomāsies, kā par nopietnu ASV pretinieku. Mesings tomēr nav īsti nosaucis šo valsti, kas spēs izstumt ASV. Ir orhāniem aizdoma, ka šī valsts varētu būt Ķīna, kas izdarīs spēcīgu triecienu grūstošajai ASV ekonomikai.

  Par vareno Krieviju Mesings ir precīzi rakstījis, ka viņiem nāksies daļu no savas valsts atdot Ķīnai. Tomēr Krievija neko nezaudēs, bet tieši otrādi, nekļūdīgais pareģis ir minējis, ka atkal Krievija beidzot kļūs par pašu ietekmīgāko un progresīvāko valsti visā pasaulē, bet tas notiks mazliet vēlāk.

  2016.gadas būs liktenīgs ne tikai krievu konkurencei ASV, bet arī kašķīgajai Japānai. Japānu kopā ar Taivānu gaida spēcīgs kodoltrieciens un Kuriļu salas tā pati atdāvinās Krievijai un vēl lūgs tās palīdzību Diemžēl Mesings nemin, no kurienes tieši ir jāgaida šis trieciens un kādas sekas būs gaidāmas visā pasaulē.

  • Tev, krieviņ, ir kakas galvā sakāpušas. ASV grūstošā ekonomika !!! Mesings nekad to nav sacījis. Esmu visu Mesinga sacīto izlasījis, bet Finks gan kaut ko par Krieviju saka, ka tā pilnīgi izputēs un krievi izklīdīs pa visu pasauli… . Tš redzi, krieviņ, FINITA LA KOMEDIJA !

 7. Несмотря на все потуги, автору до Лимонова далеко как до луны. Литературные и аналитические способности так себе – средненькие.

 8. cīnītājs propagandas frontē Atbildēt

  Nu, krievu propagandistu muļķības domājošam cilvēkam atspēkot nav gan pārāk grūti. Vislabāk to var panākt ar humoru.

 9. Kāpēc Latvijai vajag sacensties ar Kapu†lerlandes interneta “troļļiem”?

 10. uzskatu, ka šajā apgalvojumā tiek izteikti salti meli:
  “Novembra sākumā pasaules mediji vairākas dienas apsprieda slepenas militāra rakstura informācijas noplūdi Krievijā.” Un par to šis “kremļa trollis” būtu nekavējoties arestējams.

 11. Trollītis Kremlins Atbildēt

  kopš Latvijas tauta padarīta par visstraujāk izmirstošo pasaulē ar 41-42 MILJARDU eirp parādiem iestāstītiem,” vilciens uz Cibereju” jau ikdienas nosvelpjas … Man stāsta, ka krievs mani turp vedīs , krievam, ka es esot fašists, un visu to dara pāris dumji jūdeļi nopiepirsta Dienvidbronksas dzīvoklīša, starp vecām zeķēm, picu kastēm un iztukšotas plastmasas taras:))

 12. kāda te troļļošana?katram ir acis pierē un kaut nedaudz smadzenes.Un to, kam ir citi uzskati un vērtības, sauc par trolli un nodevēju.Vairāk vajag vērst uzmanību uz to kas notiek mūsu valstī un mazāk cepties par Krieviju.Krievija to mūsu mazo Latvijiņu nemaz nepiemin,tāpēc laikam gribas to tīģeri visu laiku raustīt aiz ūsām, bet tas jau nemaz nejūt.

 13. Neaizmirsisim arī ka apmeklejot prokrievisko mākslinieku koncertus,izmantojot viņu darbus valsts apmaksatajos radio un televīzijas raidījumos tiek sponsoreta krievu pasaules ideoloģija.Vislabāk nosponsorētie latviešu propadomiskie mākslnieki ir ļoti populāri cilvēki un sponsorejot viņus,tiek sponsorēta propadomiskā,pretlatviskā vide.

 14. Un ko tad jenotu troļļus ne ar vārdu nepieminēja?
  :(?

 15. Tikai lētticīgajiem var iestāstīt, ka troļļi ir tikai krievijas pusei. Pretī darbojas tādi paši.

  • Nu būtu interesanti, ja Tu mums ko prezentētu par citiem troļļiem. Troļļu kantoris Krievijā tika uziets un parādīts publikai. Bet metode novelt to, ko pats dari, uz citiem, ir klasisks vieds, ka dulķot ūdeni..;)

   • From the Guardian, *10 years ago*:
    *Funded and organised by the US government, deploying US consultancies, pollsters, diplomats, the two big American parties and US non-government organisations,* the campaign was first used in Europe in Belgrade in 2000 to beat Slobodan Milosevic at the ballot box.
    Richard Miles, the US ambassador in Belgrade, played a key role. And by last year, as US ambassador in Tbilisi, *he repeated the trick in Georgia,* coaching Mikhail Saakashvili in how to bring down Eduard Shevardnadze.
    Ten months after the success in Belgrade, the US ambassador in Minsk, Michael Kozak, a veteran of similar operations in central America, notably in Nicaragua, organised a near identical campaign to try to defeat the Belarus hardman, Alexander Lukashenko.
    *But experience gained in Serbia, Georgia and Belarus has been invaluable in plotting to beat the regime of Leonid Kuchma in Kiev.*
    The operation – engineering democracy through the ballot box and civil disobedience – is now so slick that the *methods have matured into a template* for winning other people’s elections.
    *The Democratic party’s National Democratic Institute, the Republican party’s International Republican Institute, the US state department and USAid* are the main agencies involved in these grassroots campaigns *as well as the Freedom House NGO and billionaire George Soros’s open society institute.*
    *US pollsters and professional consultants are hired to organise focus groups and use psephological data to plot strategy.*
    *Officially, the US government spent* $41m (£21.7m) organising and funding the year-long operation to get rid of Milosevic from October 1999. *In Ukraine, the figure is said to be around $14m.*
    *The places to watch are Moldova* [article from 2004!] and the authoritarian countries of central Asia.
    Article at theguardian: “US campaign behind the turmoil in Kiev”

   • Article from 2011:
    The discovery that the US military is developing false online personalities – known to users of social media as “sock puppets” – could also encourage other governments, private companies and non-government organisations to do the same.
    >The Centcom contract stipulates that each fake online persona must have a convincing background, history and supporting details, and that up to 50 US-based controllers should be able to operate false identities from their workstations “without fear of being discovered by sophisticated adversaries”.
    >This month Petraeus’s successor, General James Mattis, told the same committee that OEV “supports all activities associated with degrading the enemy narrative, including web engagement and web-based product distribution capabilities”.
    Centcom confirmed that the $2.76m contract was awarded to Ntrepid, a newly formed corporation registered in Los Angeles. It would not disclose whether the multiple persona project is already in operation or discuss any related contracts.
    The US military is developing software that will let it secretly manipulate social media sites by using fake online personas to influence internet conversations and spread pro-American propaganda.
    Article at Guardian: “Revealed: US spy operation that manipulates social media”

 16. Latvijā vietējiem liek pašu varas cilvēju rīcība, piemēram, amorāli politiķi raukaa pie galvenās sadales, lai vīrs varētu vēl vairāk auto notirgot, kam? VALSTIJ, kuru drīz trollēt nevajadzēs, pretīni paši sagraus!

 17. Nevajag gvelzt niekus! Tikai tas, ka te nelietīgi ir atstāta milzīgā psrs klaidoņu-krimiķu masa ir galvenais iemesls naidīgajai troļļošanai ne tikai no algotajiem kremļa mopšiem, bet arī naidīgi noskaņotās svešo masas, kas arī ikdienā pieslēdzas un izgāž naidu un žulti pret Latviju un latviešiem un īpaši pret latviskumu

 18. Nesaprotu par ko peraties.Katrs normals cilveks tak redz kas notiek valsti,valsts jau 25 gadus tiek izzagta un tauta nospiesta ar nodokliem.Valdiba mums bore laimesstastu cik atri attistas musu ekanomika ,bet katram setas krancim tak skaidrs ka tie ir meli.Cilveks tak nedzivo muca un pats vissu redz ,vinam nevajag nekadus trolus lai saprastu kas ir kas.Man var stastit nezin ko ,bet estak zinu cik apmeram ir videja alga un cik apmeram celtnieki ir aizbraukusi uz arzemem

  • Lielāka daļa jau izzagta, izlaupīta un vienkārši sagrauta ir bijusi iepriekšējos piecdesmit gados. Tāpēc ko mēs sevišķi akcentēsim uzmanību uz dažiem sīkumiem. Labi vēl ka izdevās bloķēt kolonistus no pilnīgas varas sagrābšanas. Lai zog pab išķīm – pagasta līmenī unstāsta mums, kā padomija izglāba mūs no bada nāves un vācu genocīda..

 19. Uz šitādiem murgiem var uzķerties tikai LA pastāvīgie lasītāji 🙂
  Tieši Lorenca pieminētais izcilības centrs tika ievazāts Rīgā ar vienu mērķi – piesārņot Latvijas masu mediju ar īsti trollisku propagandu, stāstot, ka ikviens, kura viedoklis atšķiras no oficiālā, uzreiz ir trollis.

 20. Вася Пупкин Atbildēt

  “Почему Латвии сложно соперничать с российскими «интернет-троллями»?”

  потому что латыши тупые, их цель лизать пиндосам и работать на уборке клубники в Ирландии, их аргументы – аргументы третьеклассников

 21. kāpēc Latvijai jāslogo mediju un interneta vide ar nepārtrauktām trafaretām frāzēm, kuras atkārtojas katrā mediju informācijā,blogā, rakstā, komentos, analīzē? Atkārtošana esot zināšanu māte…. izcilnieki no centriem, laboratorijām, institūtiem un fondiem neatkārtojas- viņi sacer. Tieši tamdēļ, ka secer, ir izcili. Tie, kuri nevēlas būt izcili vai nespēj būt izcili, ir jāapmaksā šo izcilo radošie eksperimenti. Tāda brīvība ir iespējama tikai liberālajā demokrātijā, kur valda tēraudcieti ideāli, vērtības un uzticība

 22. kāpēc Latvijai jāslogo mediju un interneta vide ar nepārtrauktām trafaretām frāzēm, kuras atkārtojas medijos katrā blogā, rakstā, komentos, analīzē? Atkārtošana esot zināšanu māte…. izcilnieki no centriem, laboratorijām, institūtiem un fondiem neatkārtojas- viņi sacer. Tieši tamdēļ, ka secer, ir “izcili”. Mazāk izcilie atkārtos neskaitāmas reizes tiem, kuri nespēj vai nevēlas būt izcili- tiem neizciliem to, ko sacerējuši izcilie. Un par to, ka neizcilie nevēlas vai nespēj būt izcili, tiem neizcilajiem būs jāapmaksā izcilo radošie ekperimenti. Tas ir iespējams tikai liberālajā demokrātijā, kur valda tēraudcietas vērtības un uzticība…

 23. Kāpēc tāds satraukums ne par ko? Mani vairāk satrauc valdības saņemtie tūkstoši un miljoni par reāli nepadarītu darbu ! Sētnieki savu darbu padara,bet varas vīri un sievas sit loderi un pieliek sev vēl pie algas ! Resp.-izķeksē no mūsu maciņiem,atņemot iespēju palīdzēt bērniem,kaut vai zālēm un operācijām !

 24. Mossads jau sen būtu tos troļļus izķēris un izkastrējis…
  Mēs jau esam civilizēti …

 25. PSRS laikā daudz naudiņas dolāros aizgāja stutējot dažādu rangu socialistiskās revolūcijas kā Āfrikā, tā Latīņamerikā un tad vēl iedomājās Azijā, tas pats šodien Krievijai un tikai stutējot krievu pasaules uzskatus un arī dažādas islama revolucijas…
  Tikai tā īstā labuma pašiem krieviem Krievijā nav – naudu tie paņem un … Jāvēl – lai to naudiņu ieguldītu pašu krievu labklājībai Krievijā un tad būs labi. labi pašiem un arī citiem. Ir labi dzīvot blakus civilizētiem un turīgiem kaimiņiem un nevis noplukušiem revolūciju stutētājiem…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai sāksies datu plūdi?

No 25. maija Eiropas Savienības valstīs tiek piemērota ES Vispārīgā datu aizsardzības regula. Lai gan tā stājās spēkā jau pirms diviem gadiem, tomēr Latvijas valsts institūcijas nav steigušās regulu saskaņot ar mūsu valsts normatīvajiem dokumentiem. Tieslietu ministrija Saeimā iesniegusi jaunu Personas datu apstrādes likuma projektu, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Taču likumprojekts patlaban tiek skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā tikai pirms otrā lasījuma un līdz 25. maijam galīgajā lasījumā to nepaspēs pieņemt. Arī daudzas iestādes un uzņēmumi atzinuši, ka nav gatavi regulas ieviešanai. Uzņēmēji uztraucas, piemēram, par regulas nosacījumiem, ka uzraugi no 25. maija varot ierasties ikvienā uzņēmumā un iestādē un pieprasīt parādīt, kādā veidā tiek ievērota Vispārīgā datu aizsardzības regula, arī tad, ja nav nevienas sūdzības vai aizdomu par datu noplūdi vai nozaudēšanu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+