×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. novembris, 2015
Drukāt

Latvijas mednieki āpsi vairāk medī tautas medicīnai derīgo tauku dēļ (4)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Āpsis nav Latvijas mednieku iecienītākais medījums – ja nu vienīgi izdaudzināto tauku dēļ. Tieši šā iemesla dēļ pirms pāris nedēļām Aivara Bildera nejaušā sastapšanās gaides medībās ar āpsi beidzās pēdējam par sliktu. Ar medību kluba “Breneks” vīriem pirms kāda laika runājuši, ka labākai veselībai bērniem un arī pašiem vajadzētu dabūt āpša taukus. Cik nav dzirdēts, ka klepu kā ar roku atņem, arī bronhītiem un plaušu kaitēm palīdzot. Tagad tikai pareizi jāsagatavo taukums un izslavētās drapes jāizmēģina uz savas ādas.

 

Tauki – gan veselībai, gan skaistumam

“Nodīrāsim, sadalīsim daļās, ādu – pie ģērētāja, bet taukus vedīsim Gunta sievai Vingrai, viņai ir zināšanas, kā tie jākausē,” spriež Aivars ar medību biedru Gintu Neško un vēl nosmej, ka šis viņiem būs eksperimentālais āpsis. Gints stāsta, ka pirms pāris gadiem viņam jau bija radusies izdevība nomedīt āpsi, kad līdzīgi kā Aivars devies gaides medībās uz mežacūkām. Vaktējis rukšus kviešos, pēkšņi redz, ka pa tehnoloģisko sliedi jož āpsis. Divu metru attālumā no mednieka tas apstājies, viens otru noskatījuši un pēc tam gājuši katrs savu ceļu. Āpsim paveicās, jo tolaik Gints par tā vērtīgajiem taukiem neko lāgā nav zinājis. Pērnziem Neško ģimenes tautas līdzekļu aptieciņā parādījušies lāča tauki. Visu ziemu mednieks tos zieķējis sev un arī bērnam pret klepu, bet neko daudz tie neesot līdzējuši. Tagad cerot, ka pašu āpsis būs iedarbīgāks nekā Sibīrijas lācis.

Rembates mednieki nodomājuši labākai veselībai pamēģināt āpša taukus. Aivaram Bilderam (no kreisās) pirms pāris nedēļām mežacūku gaides medībās stobra galā gadījās viens āpsēns, tagad abi ar medību biedru Gintu Neško spriež, kā notiks tauku tecināšana. Foto - Ilze PētersoneRembates mednieki nodomājuši labākai veselībai pamēģināt āpša taukus. Aivaram Bilderam (no kreisās) pirms pāris nedēļām mežacūku gaides medībās stobra galā gadījās viens āpsēns, tagad abi ar medību biedru Gintu Neško spriež, kā notiks tauku tecināšana. Foto - Ilze Pētersone

Kolektīva biedram Guntim Antonam par āpša tauku dziednieciskajām īpašībām vairs nav lieku reizi jāpārliecinās – pats ne reizi vien smērējis uz sāpošām locītavām, pleciem un – palīdzējis. Bet sieva Vingra pastāsta, kā ar tiem meitu Vitu no klepus izārstējuši. “Tādas klepus lēkmes nāca virsū, ka domājām, būs ātrie vai jāsauc, tad atcerējos par taukiem ledusskapī,” viņa atceras. Uzsildījusi pienu, pielikusi āpša taukus un devusi meitai dzert, īpašo piedevu neatklājot. Klepus norimis, nākamā rītā slimniece prasa, ko mamma devusi, ka visu nakti varējusi mierīgi nogulēt, jo klepošana pārgājusi. “Āpša taukiem ir arī sildošs efekts – kad kāds no bērniem vai mazbērniem ir apaukstējies, ierīvēju ar tiem pēdiņas, uzvelku siltas zeķītes un vēl nosēdinu pie siltas krāsns vai kamīna,” pieredzē padalās Vingra.

Pati mednieksieva tos šad un tad lietojot sejas krēmu vietā. “Nepērku smalko kosmētiku, man pat “Nivea” nav mājās, vienīgi ik pa laikam pārlaižu sejai āpša taukus,” viņa atklāj. Mammas skaistumkopšanas līdzekli ievērojis dēls Toms, viņš vēl tikko sācis iet skolā. Kādu dienu puika teicis skolotājai – vai zināt, kāpēc mana mamma ir tik skaista – viņa āpša taukus smērē uz sejas! Vingra par šo atzīšanos gan sarkusi, gan smējusies.

Līdz šim Antonu ģimene āpša taukus pirkusi no citiem medniekiem, bet Vingra skubinājusi, lai taču vīrs arī pats nomedī kādu āpsi. “Paši izkausētu taukus un būtu droši, ka nav piejaukumu, arī krietni lētāk sanāktu, jo tie ir diezgan lielā cenā,” viņa spriež. Kausēšanas procedūrai mednieksieva teorētiski jau ir sagatavojusies.

 

Tauku tirdzniecība – arī izdevīga

“Tauki jākausē ūdens peldē, ja to dara tikai vienā katliņā, ir risks piededzināt, tauki kļūst dzelteni, kas norāda, ka vērtīgais produkts var būt sabojāts,” pieredzē dalās viens no veiksmīgākajiem āpša tauku tirgotājiem – Mareks Kipens no Tukuma novada. Pareizi to darot, iegūst tīru, gaišu masu, kuras nedaudz specifisko smaržu varot uzķert tikai speciālists. Vieglas peļņas tīkotājus, kas piedāvā produktu ar piemaisījumiem, atklāt esot ļoti vienkārši, apgalvo Mareks. Simtprocentīgi tīri āpša tauki istabas temperatūrā tūlīt sāk kust, ja traukā ar taukiem redzami kunkuļi, kas nekūst tik ātri, tie visbiežāk ir cūku tauku piemaisījumi. Piecu gadu laikā, kopš pats nodarbojas ar āpšu tauku sagatavošanu un tirdzniecību, negodīgus pārdevējus viņam gadījies pieķert divas reizes.

Tauku kausēšanu Mareks veic savā lauku sētā. “Sakurinu kārtīgu uguni, lieku uz uguns lielu katlu ar ūdeni, tajā – vēl vienu katlu un lielo kluci ar taukiem no saldētavas un lēnu garu smeļu izkusušos taukus nost,” viņš izklāsta kausēšanas tehnoloģiju. Taukus nedrīkst uzkarsēt līdz vārīšanās temperatūrai, tā tie zaudēs daļu vērtīgo īpašību.

Šis ir īstais laiks, lai medītu āpšus tauku ieguvei, jo dzīvnieki pirms ziemas guļas ir pamatīgi uzbarojušies, viņu svara pieaugums var sasniegt 4 līdz 6 kilogramus, stāsta Mareks. Plānojot tauku apjomu, jārēķinās, ka no oktobra sākumā nomedīta dzīvnieka iegūst labi ja 0,7 litru burciņu, mēnesi vai pāris vēlāk tā daudzums sasniedz vidēji 1,5 līdz 2 litrus, lai gan reti, bet gadās arī pa eksemplāram ar 3 litru tauku slāni. Šā iemesla dēļ āpša tauku tirdzniecībā pēc aprīļa iestājas deficīta laiks, ja vien nav izveidoti lielāki uzkrājumi.

Zināšanas par āpša taukiem, kas satur daudz vērtīgu vielu, kā arī bebru dziedzeriem Mareks iemācījies no tēva, kaislīga Tukuma apkārtnes mednieka ar 30 gadu pieredzi, vēlāk daudz vērtīgas informācijas uzgājis arī Krievijas interneta portālos. Pats medībām nav pievērsies, taču uzņēmies to sagādi no medniekiem, kausēšanu un tirdzniecību – iesākumā tikai kā hobiju paralēli pamatdarbam, taču lielais pieprasījums ļāvis pēdējos piecus gadus nodarboties tikai ar šo biznesu. No konkurentiem Mareks nebaidās, jo klientu skaits uzaudzēts jau simtos ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un Lietuvā. Savu produkciju maršrutā Tukums–Jūrmala–Rīga kundēm viņš piegādā trīs reizes nedēļā, vidēji pārdodot pa 8 līdz 12 puslitra burciņām.

Lielais pieprasījums parāda, ka āpša tauku un arī bebru dziedzeru dziednieciskās īpašības nav izdomājums, spriež Mareks un piebilst – diez vai cilvēki tērētu par puslitra burciņu tauku 35 eiro, turklāt pircēji pie viņa atgriežas ne vienreiz vien. “Vislabākie piemēri ir ar bērniem – klepo mazais trīs četrus mēnešus, mamma vairs nezina, ko lai dod, tad pāris nedēļas palieto taukus un zvana man – paldies, klepus beidzies,” viņš stāsta. Taukus var lietot “simts un vienai kaitei” – gan iekšķīgi, gan kā smēri, iesaka Mareks, bet daudzo slimību sarakstu, kādos gadījumos tie līdz, katrs var palūkot internetā.

Viņa pastāvīgo klientu vidū ir arī kāds pensionēts Rīgas ķirurgs, bet paša ģimenes ārsts par āpša taukiem noteicis – paralēli citiem medikamentiem varat lietot droši, nekaitēs.

Raksts veidots ar 
Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Agrāk uzskatīja ka aitu un kazu tauki vērtīgi,tagad āpsi dīrā.

  2. Es arī būtu gatava samaksāt 35 eiro,ja palīdz pret klepu.

  3. Muljkjiishus, kas tic to tauku baigajam aarstnieciskumam, apkaash uz naudinju.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +12.4
Alūksne +8.9
Daugavpils +9.6
Saldus +9
Liepāja +6.5
Jelgava +10
Ventspils +5.2
Limbaži +9
Madona +9
Rēzekne +9
Draugiem Facebook Twitter Google+