×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
31. janvāris, 2017
Drukāt

Parīzes Modernās mākslas muzejā nozagtās gleznas esot iznīcinātas

Vjerans Tomičs. AFP/LETAVjerans Tomičs. AFP/LETA

Apsūdzētais lietā par 2010.gadā notikušo zādzību Parīzes Modernās mākslas muzejā pirmdien tiesā paziņojis, ka iznīcinājis un izmetis piecus nozagtos mākslas darbus, kuru vērtība pārsniedza 100 miljonus eiro. Lai gan nedz izmeklēšanas tieneši, nedz pārējie apsūdzētie netic Džonatana Birna apgalvojumiem, nozagtie darbi joprojām nav atrasti.

2010.gada maijā Parīzes Modernās mākslas muzejā (Musee d’Art Moderne) tika nozagta Pablo Pikaso glezna “Le pigeon aux petits pois” (“Balodis ar zaļajiem zirnīšiem”), Anrī Matisa darbs “Le pastorale” (“Pastorāle”), Žorža Braka “L’olivier pres de l’Estaque” (“Olīvkoks pie Estakas”), Amadeo Modiljani “La femme a l’eventail” (“Sieviete ar vēdekli”), kā arī Fernana Ležē glezna “Nature morte aux chandeliers” (“Klusā daba ar svečturiem”).

Izmeklētāji uzskata, ka gleznas ir izvestas no Francijas, bet policija to nespēj pierādīt, liecina tiesas dokumenti.

Pārējie divi apsūdzētie tiesā sacīja, ka Birns ir “pārāk gudrs”, lai iznīcinātu gleznas.
Galvenais aizdomās turamais šajā lietā Vjerans Tomičs, ko Francijas mediji iedēvējuši par “zirnekļcilvēku”, iepriekš bijis tiesāts 14 reizes. Varasiestādes atrada viņa mājās alpīnistu aprīkojumu, tostarp cimdus, virves un speciālus apavus.

Tomičs tiesā liecināja, ka 2010.gada 20.maijā aptuveni plkst.3 no rīta bez lielām grūtībām ielauzies muzejā netālu no Eifeļa torņa. Viņš izcēla loga stiklu, to nesadauzot, pārgrieza metāla režģi aiz tā un iekļuva muzeja telpās, kur pārvietojās sargu nepamanīts. Tomičs sacīja, ka ieradies nozagt Ležē un, iespējams, Modiljani gleznu, bet tad ieraudzījis pārējos trīs darbus un nolēmis pievākt arī tos.

Ležē un Modiljani darbu zādzību viņam bija pasūtījis trešais aizdomās turamais šajā lietā – 61 gadu vecais mākslas darbu tirgotājs Žans Mišels Korvezs. Tomičs sacīja, ka pāris stundas pēc zādzības parādījis Korvezam gleznas, kurš esot bijis pilnīgi apstulbis. Korvezs tiesā sacīja, ka samaksājis Tomičam 40 000 eiro tikai par Ležē gleznu, jo nav bijis pārliecināts, ka spēs atrast pircējus pārējiem nozagtajiem darbiem.

Pēc vairākiem mēnešiem viņš sācis uztraukties par darbu glabāšanu savā veikalā un parādījis tās savam draugam Birnam, kurš tirgojas ar luksusa pulksteņiem. Birns piekritis nopirkt Modiljani gleznu par 80 000 eiro un uzglabāt pārējās gleznas pie sevis. Birns tiesā sacīja, ka kritis panikā, kad policija sākusi izmeklēšanu, un 2011.gada maijā izmetis gleznas atkritumos.

Tomičs apsūdzēts gleznu nozagšanā, bet Birns un Korvezs – zagtu mantu pieņemšanā. Visiem izvirzītas apsūdzības noziedzīgā nodomā pastrādāt zādzību. Tomičam draud līdz 20 gadiem cietumā, bet abiem pārējiem – līdz desmit gadiem ilgs cietumsods. Tomičs tiesā pauda pārliecību, ka Birns nav gleznas iznīcinājis, un paziņoja, ka vēlas uzzināt to atrašanās vietu, jo tās esot viņa gleznas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+