×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. augusts, 2013
Drukāt

Aptauja: Uzņēmēju optimisms neaug līdz ar tautsaimniecības izaugsmi (papildināts)

LETALETA

Latvijas uzņēmēju optimisms neaug līdz ar Latvijas tautsaimniecības izaugsmi, liecina jaunākie “Citadele index” dati.

 

“Citadele Index” vērtība otrajā ceturksnī nedaudz sarukusi – līdz 52,36, un tas ir par 0,59 punktiem mazāk nekā pirmajā ceturksnī. Savukārt Latvijas ekonomika gada griezumā uzrādījusi straujāko kāpumu Eiropas Savienībā. Mūsu valsts tautsaimniecības izaugsmes temps gan kļuvis lēnāks.

Iepazīstinot ar jaunākajiem datiem, SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš atzina, ka rādītājs aizvien ir virs 50 punktiem, tātad mērena optimisma zonā. Tomēr kopumā indeksa izmaiņas pēdējā pusotra gada laikā bijušas minimālas un vērtējamas kā stagnācija.

Šogad otrajā ceturksnī tagadnes vērtējumā uzņēmēji ir visai piesardzīgi – tagadnes indekss ir 50,83 punkti, bet nākotnes indekss samazinājies no 56,74 punktiem līdz 53,89 punktiem. Kaktiņa ieskatā, nākotnes indeksa samazinājums ļauj ar diezgan drošu varbūtību prognozēt, ka arī valsts iekšzemes kopprodukta kāpums drīzāk virzīsies uz leju nekā uz augšu.

Rādītāji liecina, ka ir divu ātrumu Latvija, proti, eksportējošo uzņēmumu pārstāvju noskaņojums ir optimistiskāks nekā neeksportētāju. Neeksportējošo uzņēmumu pārstāvju tagadnes indekss pat ir nedaudz zem 50 punktiem, tātad pesimisma zonā. Salīdzinājumā ar gada sākumu gan neeksportējošo uzņēmumu noskaņojums ir kļuvis mazāk pesimistisks.

Ir kritušās visu “Citadele Index” veidojošo astoņu apakšindeksu vērtības, izņemot uzņēmēju vērtējumu attiecībā uz investīciju apjomu uzņēmumā, kur vērojams 0,97 punktu pieaugums. Uzņēmēju optimisms ir samazinājies galvenokārt pašu uzņēmumu finansiālo situāciju raksturojošos apakšindeksos – uzņēmumu rentabilitātes apakšindekss samazinājies par 1,52 punktiem, apakšindekss par uzņēmumu finansiālo stāvokli krities par 1,25 punktiem, savukārt par 1,18 punktiem samazinājies uzņēmuma apgrozījuma apakšindekss.

Vērtējot “Citadele Index” pa nozarēm, lai arī nedaudz, bet arī vērojams indeksa vērības samazinājums. Pakalpojumu nozarē tas samazinājies par vienu punktu, tirdzniecības nozarē par 0,9 punktiem, bet ražošanas – par 0,3 punktiem. Savukārt būvniecības nozare ir vienīgā nozare, kurā, salīdzinot ar pirmo ceturksni, vērojama izaugsme, tās uzņēmumu indekss palielinājies par 2,1 punktu, kas skaidrojams arī ar izteiktu šīs nozares sezonalitāti.

Salīdzinot ar pirmā ceturkšņa rādītājiem, gan reģionos strādājošiem uzņēmējiem, gan Rīgā strādājošiem uzņēmējiem indekss ir samazinājies – attiecīgi Rīgas un citu pilsētu uzņēmējiem par 0,5 punktiem, bet lauku uzņēmējiem par 1,3 punktiem.

Jau otro ceturksni pēc kārtas kopš 2007.gada Latgales uzņēmējiem saglabājas mērens optimisms un indeksa vērtība pārsniedz 50 punktu atzīmi, nemainīgi paliekot pie 50,5 punktu atzīmes. Indeksa vērtība par 0,1 punktu augusi Kurzemē, taču pārējos reģionos indeksa vērtība nedaudz samazinājusies – Zemgalē par 0,1 punktu, Rīgā par 0,5 punktiem, Vidzemē par 1,3 punktiem, bet Pierīgā par 1,5 punktiem.

Indeksa vērtība samazinājusies dažāda lieluma uzņēmumos pēc darbinieku skaita. Pieaugums par 1,4 punktiem vērojams tikai uzņēmumos, kuros ir no 50 līdz 249 darbiniekiem. Izmaiņas vērojamas arī uzņēmumos pēc apgrozījuma – indeksa pieaugums vērojams vien uzņēmumos, kuru apgrozījums pēdējā finanšu gadā ir bijis no 250 000 līdz vienam miljonam latu.

“Citadele Index” tiek aprēķināts, apkopojot uzņēmumu vadītāju vērtējumu par tādiem jautājumiem kā vispārējās ekonomiskās aktivitātes līmenis valstī un attiecīgajā uzņēmējdarbības nozarē, konkurences līmenis nozarē un dažādi uzņēmuma darbības rezultātu rādītāji. “Citadele Index” tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Pētījumu veic tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS reizi ceturksnī. Pēdējais pētījums tika veikts jūnijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+