Latvijā
Izglītība

Ar identifikācijas zīmēm pret eksāmenu noplūdi 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Timurs Subhankulovs

Jau no nākamā mācību gada centralizēto eksāmenu uzdevumu lapās iestrādās identifikācijas zīmes, lai pārbaudījumu satura noplūdes gadījumā varētu viegli noskaidrot, kurā skolā tieši dati noplūduši.

To vakar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā pavēstīja Valsts izglītības satura centra (VISC) direktors Guntars Catlaks. Kā zināms, šā gada centralizēto eksāmenu sesijā bija pat trīs uzdevumu noplūdes. Vispirms noplūda domrakstu temati latviešu valodas eksāmenam 12. klasēm, pēc tam 9. klases matemātikas un vēstures eksāmenu uzdevumi. Par pirmo informācijas noplūdi VISC uzņēmies atbildību pats, jau izskanējis, ka vainīga varētu būt kāda no VISC piesaistītām ekspertēm, bet par diviem pēdējiem gadījumiem VISC uzstāj, ka noplūdes notikušas skolās. 12. klašu eksāmenu uzdevumu lapas skolām piegādā kurjers, un tās drīkst atvērt tikai apmēram pusstundu pirms eksāmena sākuma. Savukārt 9. klašu eksāmenu uzdevumus skolām nosūta tiešsaistē un tām ir divas stundas laika, lai izdrukātu eksāmenu uzdevumu lapas katram skolēnam. G. Catlaks sacīja: tieši šis ir visriskantākais brīdis eksāmenu sagatavošanas procesā, tāpēc nolemts iestrādāt dokumentos identifikācijas zīmes. Iespējams, ka turpmāk skolu pārstāvjiem, kam pirms eksāmena būs piekļuve uzdevumiem, nedrīkstēs būt klāt digitālās ierīces. Apsvērta iespēja telpās, kur skolu pārstāvji atver aploksnes ar eksāmenu uzdevumiem vai kopē tos, ierīkot videonovērošanu, bet tad kameru iegādei un izvietošanai jāatvēl finansējums.

G. Catlaks stāstīja, ka apspriesta iespēja arī likt skolu absolventiem kārtot eksāmenu tiešsaistē. Tad uzdevumi būtu redzami tikai eksāmena norises brīdī, taču arī šādas sistēmas ieviešana prasītu lielus materiālos ieguldījumus. Skolām, kur vienlaikus mācības pabeidz pat vairāki simti skolēnu, pirms šādas sistēmas ieviešanas būtu jāpērk daudz jaunu datoru. Tāpat būtu jāuzlabo tīmekļa pārklājuma kvalitāte skolās un tāpat būtu risks, ka eksāmena norises laikā var rasties tehniskas problēmas. Dānijā viens eksāmens tīmekļa problēmu dēļ jau izgāzies.

Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska informē, ka par trijām eksāmenu uzdevumu noplūdēm šī mācību gada noslēgumā ir ierosināts kriminālprocess par neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kas nav valsts amatpersona un kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu. Par to var sodīt pat ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam. Tiesa, nevienā no kriminālprocesiem aizdomās turamo pagaidām nav. Kā sola Izglītības un zinātnes ministra biroja vadītājs Andis Geižāns, nākamgad plānots rīkot seminārus izglītības pārvalžu vadītājiem, kur tiks atgādināts arī par atbildību, kas iestājas par eksāmenu uzdevumu noplūdināšanu. “Tas pārvalžu vadītājiem būs jāpārrunā ar skolu direktoriem, jo iespējams, ka kādam tas ir aizmirsies,” secina A. Geižāns.

Saistītie raksti
LA.lv