×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. augusts, 2014
Drukāt

Ar plašu vērienu svinēs Ainažu jūrskolas 150 gadu jubileju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ainažos, Ziemeļlivonijas festivāla laikā sestdien, 16.augustā, plānotas vērienīgas Ainažu jūrskolas 150 gadu jubilejai veltītas svinības, informē Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Svētku kulminācija būs lielkoncerts “Septiņas pēdas zem ķīļa!” ar maestro Raimonda Paula, virsdiriģenta Arvīda Platpera, solistu, sešu koru, trīs deju kolektīvu, pūtēju orķestra un Raimonda Macata mūziķu grupas piedalīšanos. Koncertam sekos Lāpu gājiens uz jūru, kā arī Lūgsna jūrai, Uguns šovs un noslēgumā – zaļumballe.

Lukašēviča stāsta, ka Krišjāņa Valdemāra izsapņotā, izlolotā un izcīnītā jūrskola Baltijas jūras Vidzemes piekrastes Ainažu ciematā durvis vēra 1864. gada 23. novembrī. Latviešu un igauņu jaunekļiem tā pirmo reizi vēsturē deva iespēju apgūt tālbraucēja jūrnieka profesiju dzimtajā valodā, kļūstot par vārtiem uz pasauli.

“Pirms 150 gadiem, par spīti cara valdības striktajam “nē” un baltvācu muižniecības pretestībai, Vidzemes guberņas Ainažu kuģinieki, pēc Krišjāņa Valdemāra iniciatīvas, sanāca kopā un nosprieda – dibināt jūrskolu saviem dēliem. Ar lielām grūtībām, milzu iedrīkstēšanos, pašaizliedzīgu entuziasmu un godaprātu, Ainažos tapa pirmā latviešu jūrskola visā Krievijas impērijā. Tā ne tikai lika pamatu latviešu jūrniecībai, bet cēla nacionālo pašapziņu,” stāsta Ainažu jūrskolas vadītāja Iveta Erdmane.

Savukārt pirms 45 gadiem – 1969. gadā – atklāts Ainažu jūrskolas muzejs, kas ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle. Tā ir piemiņas vieta pirmajai latviešu profesionālajai jūrskolai un tās absolventiem – latviešu un igauņu kapteiņiem un stūrmaņiem, piebilst Lukašēviča.

Viņa arī atgādina, ka par godu jūrskolas apaļajai jubilejai Latvijas Banka šā gada pirmajā pusē laida klajā Latvijas eiro kolekcijas pirmo monētu. Savukārt Ainažu jūrskolas muzejā atklāta izstāde “Mīlestība nekad nebeidzas jeb tā mīlēja vecie jūras vilki”, kas paver ieskatu vēstulēs un pastkartēs, kuras jūrnieki no tāljūru braucieniem rakstījuši un sūtījuši savām mīļotajām.

16. augustā muzejā atklās Arnes Salustes fotogrāfiju un Ainažu jūrskolnieka mazmeitas Doras Kesperes gleznu izstādi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+