×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
22. novembris, 2013
Drukāt

Saeimas deputāti grib paši lemt par eirokomisāru (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Šobrīd Latvijā nepastāv noteikta kārtība Eiropas Savienības komisāra amata pretendentu izvirzīšanai. Tā vietā pieņemts uzticēt kandidāta izvēli premjeram. Tādēļ Saeimas vairākums, neskatoties uz Juridiskās komisijas iebildumiem, vakar atbalstīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) priekšlikumu uzticēt kandidātu virzīšanu deputātiem.

ZZS piedāvātie Saeimas Kārtības ruļļa grozījumi paredz, ka eirokomisāra amata kandidātu sarakstu deputāti rakstveidā iesniedz Prezidijam (tāpat kā Valsts prezidenta, valsts kontroliera un Saeimas prezidija locekļu amata pretendentu sarakstus). Kandidāta apstiprināšanai nepieciešamas vismaz 51 Saeimas deputāta balss.

Pēc grozījumu autoru domām, pašreizējā kārtība, kad eirokomisāra amata kandidātus vienpersoniski izvēlas premjers, neatbilst Latvijas kā parlamentāras republikas idejai, kurā nozīmīgākos lēmumus pieņem Saeima. “Mēs Saeimā esam gatavi ar putām uz lūpām diskutēt par to, vai ir jāpalielina purvā augošas priedes ciršanas diametrs par 2 centimetriem, bet tajā pašā laikā eirokomisāru palaižam ar vienu pašu premjera svētību. Premjers Valdis Dombrovskis ir tikai viens cilvēks, un arī viņš, vadot valdību, ir kļūdījies, turklāt ne reizi vien, un mums nav nekādas garantijas, ka viņš arī šajā reizē nekļūdīsies,” teica deputāts Kārlis Seržants (ZZS). Viņš neslēpa, ka arī pašreizējo Latvijas eirokomisāru Andri Piebalgu uzskata par ne pārāk veiksmīgu izvēli.

Pret ZZS piedāvāto likumprojektu iebilda Reformu partijas deputāte Inese Lībiņa-Egnere, norādot, ka eirokomisāru iecelšanas procedūra ir noteikta ES dibināšanas līgumos, Lisabonas līgumā un Latvijai kā ES dalībvalstij šie normatīvie akti ir saistoši ar likumu spēku. Saeimas Juridiskā komisija šo likumprojektu jau noraidījusi.

Neskatoties uz bažām par likumprojekta antikonstitucionālo saturu, balsojumā to atbalstīja 54 deputāti – opozicionāri “SC” un ZZS, kuriem pievienojās arī Nacionālās apvienības deputāti. Ar nacionāļu atbalstu vakar Saeimas sēdē tika atbalstīti arī citi opozīcijas likumprojekti. Iepriekš NA paziņojusi, ka koalīcijas līgums vairs nav spēkā, tādēļ šīs frakcijas deputāti turpmāk balsošot, vadoties pēc savu vēlētāju interesēm, nevis koalīcijas padomes vienošanās.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Dombrovska izraisītās Bordāna afēras sekas ?

  2. Gribēt nav kaitīgi, kaitīgi ir dabūt negribot.

  3. Laikam tā būtu pareizāk – mazāk dzīvosies pa ķēķi ( rādod premjera sievas vekseļus )…

Draugiem Facebook Twitter Google+