×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2012
Drukāt

Āraišu gars – kartē

Foto - Astra ReineFoto - Astra Reine

Amatas novada Āraišos izveidota Latvijā pirmā karte, kas sniedz konkrētas vietas vērtības skaidrojumu vizualizētā veidā caur novadā dzīvojošo cilvēku izjūtām.

 

Šis dokuments atklāj ne tikai ievērojamas vēsturiskas vietas, bet arī katru māju iedzīvotāja piederības pamatojumu, kādēļ viņš dzīvo tieši tur. Idejas autore un praktiskā izpildītāja ir cēsniece Elīna Kalniņa: “Tālmācībā studēju muzeoloģiju Viktorijas universitātē Kanādā un, mācoties par ekomuzejiem, sastapos ar Anglijas pieredzi. Proti – katrai vietai ir kāds īpašs gars, ko videi piešķir un veido tur dzīvojošie cilvēki, bet vēsturiskās vietas vai skaistā daba šo kopumu vēl paspilgtina. Zinot, ka netālu no Cēsīm ir skaistie Āraiši, nolēmu īstenot savu ieceri. Mani atbalstīja, un tā kopā ar mākslinieci Astru Reini ir tapusi šī liecība par vietām un ļaudīm.”

Elīnas darbs bijis vasarā braukt un tikties ar Āraišu ezera apkaimes iedzīvotājiem. Kopumā viņa uzklausījusi gandrīz 90 dažāda gadagājuma vietējos un šobrīd ar gandarījumu atceras tos, kuri nav izvēlējušies braukt dzīvot un strādāt ārzemēs. Kartē vizualizētas vietas, dabas objekti, lietas, augi un dzīvnieki, cilvēki un notikumi, kuri Āraišu iedzīvotājiem šķituši būtiskākie savas dzīvesvietas unikalitātes atklājēji. Piemēram, “Lielo Namu” saimniece stāsta par lapsu, kas vasaras vakaros nākusi mieloties ar ērkšķogām turpat pie mājas pakša augošā krūmā. “Pūču” lielā vērtība ir senču māja. “Sniedzes” ir arheologu Apalu māja, bet putnu vārds tai dots, godinot Jāņa mīļās vecāsmātes piemiņu, jo viņa bieži dziedājusi: “Svilpodamas sniedzes skrēja pār ezeru vērienā…” Savukārt “Strautmaļu” saimniece zina teikt, ka vislielākā šīs vietas vērtība ir lieliskie cilvēki: bulukalnieši, vējdzirnavieši, lejasbetieši, riekstiņieši, buliņieši, kurus ar strautmaliešiem vieno 12 gadus ilga tradīcija – būt kopā Kupicu ballē.

Kartē redzamas vēl arī daudzas citas vietas. Tās oriģināls katram apskatāms Drabešu muižas kungu mājas labajā spārnā – Amatas Amatu mājā. Plakāta un tūrisma piedāvājuma formātā karte ir pieejama ikvienam Āraišu apmeklētājam, un tiek domāts par tās izdošanu arī angļu valodā.

E. Kalniņa kartes veidošanai finansiālo atbalstu guvusi, piedaloties Amatas novada pašvaldības, Cēsu Lauku partnerības un Britu padomes “Darbīgās kopienas” (“Active Citizens”) projektu konkursos. Īpaši nozīmīga bijusi “Darbīgo kopienu” pieredze vairākos desmitos Eiropas, Āfrikas un Āzijas valstu. Latvijā projekts “Darbīgās kopienas” uzsākts 2010. gada septembrī un pulcinājis 36 aktīvus dažādu Latvijas kopienu pārstāvjus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+