Pasaulē
Citur

ASV nosaka sankcijas Irānas ārlietu ministram Zarifam0


Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs
Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

ASV trešdien noteica sankcijas Irānas ārlietu ministram Mohammadam Džavadam Zarifam.

Šo lēmumu Vašingtona pamatoja ar to, ka Zarifs īsteno Irānas augstākā vadītāja ajatollas Ali Hameneji darba kārtību.

“Džavads Zarifs īsteno Irānas augstākā līdera darba kārtību un ir režīma galvenais interešu paudējs visā pasaulē,” norādīja ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins.

Sankcijas paredz iesaldēt Zarifam piederošos aktīvus, kas atrodas ASV jurisdikcijā.

Irānas ārlietu ministram arī aizliegts iebraukt ASV, tomēr viņš varēs apmeklēt ANO galveno mītni Ņujorkā. Taču Ņujorkā viņš drīkstēs uzturēties tikai sešus kvartālus ap ANO mītni.

Zarifs uz sankciju noteikšanu reaģēja ar ierakstu tviterī, kurā paziņoja, ka viņam neesot īpašumu ārpus Irānas, tāpēc sankcijas viņu neietekmēšot.

“Paldies, ka uzskatāt mani par tik lielu draudu jūsu darba kārtībai,” ironiski piebilda Irānas ārlietu ministrs.

Savukārt prezidents Hasans Ruhani ceturtdien paziņoja, ka ASV lēmums noteikt sankcijas Zarifam liecina par Vašingtonas bailēm no viņa.

“Viņiem ir bail no mūsu ārlietu ministra intervijām,” televīzijā pārraidītā uzrunā pavēstīja Ruhani, atsaucoties uz Zarifa nesen Ņujorkā sniegtām intervijām ārvalstu medijiem.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka informēta, uzticīga un diplomātiska indivīda vārdi un loģika ir satricinājuši Baltā nama pamatus,” sacīja Ruhani. “Šobrīd viņi dara bērnišķīgas lietas. Varbūt nav labāka veida, kā viena aprakstīt tās kā bērnišķīgas. Mūsu ienaidnieki ir tik bezpalīdzīgi, ka viņi zaudējuši spēju rīkoties un domāt gudri.”

Zarifs, kurš augstāko izglītību ieguvis ASV, vadīja sarunas par vienošanos par Irānas kodolprogrammu, kuru Teherāna ar lielvalstīm noslēdza 2015.gadā. Pagājušajā gadā Vašingtona no šīs vienošanās izstājās un no jauna noteica sankcijas Irānai.

Vašingtona paziņojusi, ka tās mērķis ir panākt, lai Teherāna maina savu ārpolitiku. tostarp pārtrauc atbalstīt radikālos grupējumus Tuvajos Austrumos.

Lai gan sankcijas kaitē Irānas ekonomikai, pagaidām nav pazīmju, ka Teherāna grasītos mainīt savu politiku.

LA.lv