Pasaulē

ASV valdība daļēji aptur darbu 16


Vakar daudzās ASV pilsētās un arī citviet pasaulē notika plašas demonstrācijas, iestājoties par sieviešu tiesībām un protestējot pret ASV prezidentu Donaldu Trampu. Attēlā: Policija pārrauga masu demonstrāciju Ņujorkas centrā.
Vakar daudzās ASV pilsētās un arī citviet pasaulē notika plašas demonstrācijas, iestājoties par sieviešu tiesībām un protestējot pret ASV prezidentu Donaldu Trampu. Attēlā: Policija pārrauga masu demonstrāciju Ņujorkas centrā.
Foto – REUTERS/LETA

Valdošajai Republikāņu partijai nespējot vienoties ar opozīcijā esošajiem Demokrātu partijas politiķiem par ASV valdības finansēšanu, nedēļas nogalē oficiāli apturēta vairāku federālo aģentūru darbība.

Ierēdņi veic tikai neatliekamos uzdevumus

ASV Kongresa Pārstāvju palāta jau ceturtdien pieņēma likumprojektu par finansēšanas pagarinājumu federālajām aģentūrām, taču Senātam, kur republikāņiem ir tikai divu vietu vairākums, neizdevās sarīkot balsojumu par šo likumprojektu, kas būtu nodrošinājis 30 dienu finansējumu federālo iestāžu ierēdņiem, kuri tagad nosūtīti bezalgas atvaļinājumā. ASV Senāta republikāņu frakcijas līderis Mičs Makonels apsūdzējis demokrātus “bez­atbildīgās politiskās spēlēs” un paziņojis, ka šodien Senātā paredzēts balsojums par federālās valdības finansēšanu.

ASV federālā valdība pēdējoreiz apturēja darbu 2013. gada oktobrī uz 16 dienām.

Toreiz piespiestā dīkstāvē katru dienu tika atstāti aptuveni 850 000 federālo iestāžu ierēdņi. Valsts ekonomikai tas nodarīja divu miljardu dolāru zaudējumus.

Šodien mājās būs jāpaliek vairākumam ierēdņu Dzīvokļu saimniecības, Vides, Izglītības un Tirdzniecības ministrijās, ziņo raidsabiedrība BBC. Daļēji strādās un neatliekamos uzdevumus veiks Finanšu, Veselības, Aizsardzības un Transporta ministriju darbinieki. Mazāk svarīgo federālo aģentūru darba apturēšana, nosūtot darbiniekus bezalgas atvaļinājumā, neskar tādus pakalpojumus kā, piemēram, neatliekamā medicīniskā palīdzība, nacionālā drošība, cietumu apsardze, elektroenerģijas ražošana, pasta piegāde, gaisa satiksmes kontroles nodrošināšana un sociālo pabalstu izmaksa.

Baltais nams apsūdz demokrātus

Baltais nams par pretstāvi Kongresā imigrācijas jomā vainoja demokrātus, solot neiesaistīties nekādās sarunās par imigrācijas jautājumiem, līdz budžeta pieņemšana atļaus valdībai atsākt darbu. “Prezidents Donalds Tramps nerunās par nelikumīgo imigrantu statusu, kamēr demokrāti mūsu likumīgos pilsoņus tur par ķīlniekiem ar savām bezatbildīgajām prasībām,” paziņoja Baltā nama preses pārstāve Sāra Sandersa. Neskatoties uz aicinājumiem rast ilgtermiņa risinājumu imigrācijas problēmai, īstermiņa likumprojekts bija vienīgā iespēja, lai izvairītos no valdības darba daļējas apturēšanas. Demokrāti pieprasa novērst aptuveni 700 000 gados jaunu imigrantu izraidīšanu, kuri nelegāli ieradās ASV kā bērni, taču Trampa pārstāvētajiem republikāņiem ir cits viedoklis. Republikāņu ierosinātajā likumprojektā balsojums par imigrāciju sasaistīts ar finansējumu ASV dienvidu robežas apsardzībai, tajā skaitā žoga būvei, tāpēc vajadzīgs 60 senatoru atbalsts. Republikāņiem Senātā, kur ir simt deputātu, ir tikai 51 vieta. Kā kompromisu republikāņi piedāvājuši pagarināt uz sešiem gadiem veselības apdrošināšanas programmu bērniem no mazturīgām ģimenēm, bet demokrāti vēlas šīs programmas pastāvīgu pagarinājumu. Tramps savu nostāju pauda tviterī, apsūdzot demokrātus obstrukcijā. “Valdības finansējuma likumprojekts tika pieņemts Pārstāvju palātā. Tagad ir vajadzīgi demokrāti, lai tas tiktu pieņemts Senātā, bet viņi grib nelegālu imigrāciju un vājas robežas. Tuvojas valdības darba apturēšana? Mums vajag vairāk republikāņu uzvaru 2018. gadā!” tvītoja Tramps.

Valdības darbs pirmo reizi apturēts laikā, kad prezidenta partija kontrolē abas Kongresa palātas. Turklāt tas noticis pirmajā gadadienā kopš Donalda Trampa stāšanās prezidenta amatā. Tramps bija paredzējis atzīmēt savas prezidentūras pirmo gadskārtu ar plašām svinībām savā golfa klubā Maralago Floridā, taču politiskās cīņas Vašingtonā izjauca prezidenta plānus. Vēl vakar nebija zināms, vai Tramps dosies uz starptautisko ekonomisko forumu Davosā. Analītiķi atzīmē, ka prezidenta Trampa popularitāte ir zemāka nekā jebkuram viņa priekšgājējam. Viņa pretrunīgā darbība valsts galvas amatā ir sašķēlusi nāciju, tāpēc eksperti paredz Republikāņu partijai neveik­smi Kongresa starpvēlēšanās novembrī.

LA.lv