×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. augusts, 2015
Drukāt

Atbalsta atbildības nostiprināšanu par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu

Foto - LetaFoto - Leta

Valdība otrdien atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto likumprojektu par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, aģentūra BNS uzzināja Ministru kabinetā.

Lai veicinātu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un nodrošinātu tā nodošanu nākamajām paaudzēm, Kultūras ministrija sagatavojusi nemateriālā kultūras mantojuma likumprojektu.

Likumprojekts tapis, lai veidotu un nostiprinātu tiesisko bāzi nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas jomā.

2004.gada 15.decembrī Saeima pieņēma likumu “Par Apvienoto Nāciju izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas konvenciju par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu”. Latvija, kļūdama par UNESCO konvencijas dalībvalsti, uzņēmusies starptautiskas saistības saglabāt tās teritorijā esošā nemateriālā kultūras mantojumu, to, sistemātiski apzinot, dokumentējot, pētot un radot labvēlīgus nosacījumus nemateriālā kultūras mantojuma nodošanai nākamajām paaudzēm.

Likumprojekta galvenie uzdevumi ir nostiprināt sabiedrības, valsts un pašvaldību iestāžu atbildību par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, sekmēt valsts, pašvaldību, nevalstiskā sektora, un kopienu sadarbību, kā arī nodrošināt nemateriālā kultūras mantojuma elementu iekļaušanu UNESCO mantojuma sarakstos. Likumprojekts paredz izveidot nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvo sarakstu un nemateriālā kultūras mantojuma neatliekamās saglabāšanas sarakstu

Plānots izveidot nemateriālā kultūras mantojuma padomi, kas būs konsultatīva institūcija, kura izvērtēs un sniegs priekšlikumus par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un ilgtspēju, kā arī sadarbībā ar ekspertiem izvērtēs un sagatavos atzinumus par elementa iekļaušanu vai pārcelšanu no nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvā saraksta uz nemateriālā kultūras mantojuma neatliekamo saglabāšanas sarakstu.

Padomes nolikumu apstiprina Ministru kabinets un tās sastāvu uz trim gadiem apstiprina kultūras ministrs. Likumprojekts arī nosaka, kas var iesniegt pieteikumus padomei par nemateriālā kultūras mantojuma elementu iekļaušanu vai pārcelšanu vienā no sarakstiem, kā arī to, ka sarakstos iekļaujamos nemateriālā kultūras mantojuma elementus vai grozījumus sarakstos apstiprina kultūras ministrs.

Lai nostiprinātu Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves un UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautā Dainu skapja īpašo statusu un tā atrašanos Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās, likumprojektā iekļauts arī regulējums par Latviešu folkloras krātuves uzdevumiem.

Lai būtu iespējams sākt likumprojekta īstenošanu, 2016.gadā nepieciešami 21 144 eiro, bet 2017. un 2018.gadā – katru gadu 36 013 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+