Krievijas spiedze, kura vairāk nekā 20 gadus Vācijā nodzīvoja ar segvārdu Heidruna Anšlāga (attēlā priekšplānā), atbrīvota un jau deportēta uz Krieviju.
Krievijas spiedze, kura vairāk nekā 20 gadus Vācijā nodzīvoja ar segvārdu Heidruna Anšlāga (attēlā priekšplānā), atbrīvota un jau deportēta uz Krieviju.
Foto – AFP/LETA

Vācijā atbrīvo krievu spiedzi 0

Vācijā atbrīvota un no valsts deportēta pagājušajā gadā par spiegošanu Krievijas labā apsūdzētā sieviete, kura pazīstama tikai pēc sava segvārda Heidruna Anšlāga. Viņa un viņas vīrs Andreass tika aizturēti 2011. gada oktobrī – pēc izlūkošanas operāciju veikšanas vairāk nekā divdesmit gadu garumā, kuru laikā abi Maskavai piegādāja NATO un Eiropas Savienības valstu valdību dokumentus, kuri saturēja slepenu militāra un politiska rakstura informāciju.

Reklāma
Reklāma

Par spiedzi samaksā izpirkumu

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Heidrunas un Andreasa Anšlāgu (uzvārds no vācu valodas tulkojams kā “uzbrukums”) aizturēšana pirms trim gadiem kļuva par lielāko spiegu skandālu Vācijas un Krievijas attiecībās kopš aukstā kara gadiem. Tāpēc Heidrunas atbrīvošanu Vācijas prese atzīst par pārsteigumu. Vācijas žurnāla “Der Spiegel” interneta vietne raksta, ka Krievijas spiedze atbrīvota pēc tam, kad Štutgartes augstākā tiesa saņēma par viņu izpirkuma maksu pusmiljona eiro apmērā. Pērnajā jūlijā Štutgartes tiesa Andreasam un Heidrunai piesprieda attiecīgi sešarpus un piecarpus gadu ilgu cietumsodu.

Heidrunas atbrīvošanu joprojām klāj slepenības plīvurs. Vācijas valdības pārstāvji pagaidām atteikušies komentēt Heidrunas atbrīvošanu. Savukārt Vācijas ģenerālprokuratūra noraidījusi vietējo mediju lūgumus atklāt avotu, no kura saņemts maksājums par spiedzes atbrīvošanu. Arī Anšlāgu pāra advokāts Pīters Tīls sarunā ar ASV laikraksta “The Wall Street Journal” interneta vietni atteicies atklāt, kas un kā veicis maksājumu par Heidrunas atbrīvošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr Vācijas žurnāls “Focus” spriež, ka Heidrunas priekšlaicīgā atbrīvošana varētu būt daļa no slepeno aģentu apmaiņas starp Krieviju un Vāciju. Vācijas raidsabiedrība “Deutsche Welle” atgādina, ka jau pagājušajā gadā īsi pēc sprieduma nolasīšanas spiegu pārim Krievijas mediji ziņoja, ka Kremlis vēlas notiesāto pāri apmainīt pret vismaz vienu Krievijas cietumā turētu personu, kura apsūdzēta par spiegošanu Rietumu labā.

Pieaug slepeno dienestu aktivitātes

Domājams, Anšlāgi dzimuši Latīņamerikā, bet uz Rietumvāciju, izmantojot viltotas Austrijas pases, pārcēlās astoņdesmitajos gados. Spiegu pāris Vācijā vadījis “neuzkrītošu vidusšķiras dzīvi”, sākotnēji dzīvojot Mekenheimā, kas atrodas netālu no Bonnas, un pēc tam pārceļoties uz Heses federālajā zemē esošo mazpilsētu Mihelbahu. Uz Vāciju Heidruna un Andreass pārcēlās Padomju Savienības slepenā dienesta Valsts drošības komitejas uzdevumā, bet vēlāk strādāja Krievijas Ārējā izlūkdienesta labā. Pārim bija uzdevums iegūt slepenus dokumentus par NATO un ES militārajām un politiskajām aktivitātēm, īpašu uzmanību pievēršot militārās alianses un ES veidotajām attiecībām ar Austrumeiropas un Vidus­eiropas valstīm. Vācijas raidsabiedrība “Deutsche Welle” informē, ka spiegu pāris ar saviem priekšniekiem sazinājās, izmantojot radiotīklus, kā arī satelīttelefona īsziņas un interneta vietnes “YouTube” lietotāju komentāros iekodētas ziņas. Tāpat Štutgartes tiesas dokumentos stāstīts par to, kā pāris iegūtos dokumentus slēpis zem konkrētiem kokiem vai pat alās, no kurienes tos savukārt paņēmis kāds Krievijas ģenerālkonsulāta darbinieks Vācijās pilsētā Bonnā. Vairākus simtus slepenu dokumentu spiegu pārim palīdzēja iegūt arī kāds Nīderlandes Ārlietu ministrijas darbinieks. Par savu darbu Andreass un Heidruna saņēma 100 tūkstošus eiro gadā lielu algu.

Heidrunas atbrīvošana notikusi dažas dienas pēc tam, kad Krievijas Ārlietu ministrija no Maskavas izraidīja kādu Vācijas diplomāti, kura strādāja Vācijas vēstniecībā Maskavā. Taču avoti Vācijas diplomātiskajās aprindās ārvalstu medijiem sacījuši, ka Heidrunas atbrīvošana nav saistīta ar vācu diplomātes izraidīšanu. Iepriekš no Vācijas tika izraidīts vēl kāds Krievijas diplomāts, kurš arīdzan bija nodarbojies ar spiegošanu. Viņa darbībām Vācijas izlūkdienesti bija sekojuši līdzi vairāku mēnešu garumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.