Mobilā versija
Brīdinājums +16.0°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 22. jūnijs, 2017
6. decembris, 2015
Drukāt

Atis Jansons: Brīvas rokas, apmaldījies prāts jeb kāpēc atbalstu kampaņu pret viedtālruņiem pie stūres (3)

Foto - www.technologytell.comFoto - www.technologytell.com

Ne vienmēr esmu bijis CSDD satiksmes drošības publisko kampaņu, kā saka, viennozīmīgs atbalstītājs. Forma reizēm šķitusi tāda dīvaina, šaubas par to, vai saturs nonāks līdz īstajai mērķauditorijai, arī nav zudušas. Patika dažas vienkāršākās versijas. Piemēram, tā brašā lauku sieva, kas stūrēt gribošam pļēguram ar pannu iemauca.

Par pēdējo – “Skaties ceļam acīs” – jāsaka: problēma izcili aktuāla. Aktuālāka par dzērāju (skaitā tomēr relatīvi nedaudzu) bremzēšanu, jo atkarība no modernajām sakaru un izklaides ierīcēm ir daudz izplatītāka, gandrīz jau visaptveroša. Un kampaņas pamattēze laba – braucot viedtālruni noliec malā! Tieši tā – atturies no tā lietošanas cik vien iespējams. Nevis – uzstādi “brīvroku sistēmu”, tā kļūstot formāli lojāls.

Šī otrā versija diemžēl šonedēļ gūst pārsvaru dažādās kampaņas rosinātu lasāmu un skatāmu mediju improvizācijās. Saprotu – iespēju savu preci “bīdīt” kāri izmanto dažādu “brīvroku” tirgotāji, lamatās krīt arī kolēģi žurnālisti, kuri nepārprotami pieder pie arī kustībā aktīvi komunicējošajiem. Lietojam “handsfree” un viss būs OK!

Nebūs.

Pirmkārt: pati saruna – ja tā sarežģītāka, emocionāla, gara – novērš uzmanību no ceļa un tā apkārtnes vērošanas.

Otrkārt: tikai ienākošie zvani ir atbildāmi ar vienu elementāru kustību. Ja vēlies piezvanīt pats, nāksies adresātu “kontaktos” meklēt. Pat vislabākās (jaunos auto iebūvētās vai veciem par visai prāvu naudu piepērkamās) brīvroku sistēmas šo procesu gan vienkāršo, bet nesaīsina līdz sekundei. Lētākās (austiņas, relatīvi lēti “zilzoba” skaļrunīši) joprojām atstāj meklēšanas procesu tālrunim. Un tas, lojāli statīvā nostiprināts, kļuvis krietni tālāks, skārienjūtīgo ekrānu ar gandrīz izstieptu, nekur neatbalstītu roku bakstīt ir grūti, gadās kļūdas, kuras liek visu sākt no gala. Uz ceļu neskatos jau krietnu brīdi…

Treškārt: štrunts par sarunām. Vēl jau ir arī īsziņas un e-pasti. Saņemt tās nav grūti. Virsraksti parādās statīvā nostiprinātajā ekrānā automātiski. Aktualitāte sekundē novērtējama. Gribi atbildēt, kustībā esot? Neprāts. Apstājies! Vai iemācies izmantot citas viedtālruņa iespējas. Populārā “WhatsApp” aplikācija, piemēram, dod iespēju sūtīt balss ierakstu. Ar dažiem pieskārieniem, nevis 100 burtu meklēšanu.

Ceturtkārt: štrunts par pastiem. Tālrunī taču slēpjas vēl vesels blāķis tev diemžēl jau absolūti nepieciešamu “mediju”. Un pat lētākās “brīvroku” sistēmas padara tās diezgan tīkami skanīgas. Arī tālruņa ekrānā kustīgas bildes redzamas. Vari straumēt mūziku no “YouTube”, vari jaunajā www.replay.lv skatīties rīta vai vakara “Panorāmu”, vari sameklēt kārtējo Porziņģa “danku”. Tu esi virtuālu notikumu virpulī, informēts, izklaidēts…

Tieši tā – izklaidēts. No izšķiroša un, iespējams, liktenīga sava brauciena mirkļa novērsts.

Tādas tās ziepes. Un – viss it kā likuma ietvaros. Vecie satiksmes noteikumi neļāva vien tālruni rokā turēt.

Jaunajos (spēkā no Jaungada) šī punkta vairs nav. Būšot liegums Ceļu satiksmes likuma jaunajā redakcijā, kura vēl tikai top. Kāds būs formulējums, redzēsim. Ticamākais – nekas jau būtiski nemainīsies. Jo tikai tālrunis pie tavas auss ir fakts, kuru ceļu policists var (ar grūtībām) fiksēt. Un sodīt (sodi būšot bargāki!). Bet tava pirksta deju pa ekrānu viņš neredz, un seriālu tajā ne tik…

Vajag vēl plašākus liegumus? Vajag aizliegt braucot treknu burgeru rīt, kečupu uz biksēm smērēt, krāmu kastē
salveti meklēt, kājstarpi ar to slaucīt… Ātrumu saglabājot “atļauto” – 90 km/h… Aizliegt braucot ar sievu strīdēties, aizliegt par darba problēmām domāt. Ko vēl?

Mana atbilde vecā – veidoju savu droša brauciena kodeksu. Labas prakses likumus. Tālruni joprojām braucot lietošu. Brīvroku sistēma man ir. Bet sarunas būs īsas. Tālruņa turētājs labs un visērtākajā vietā novietots (pašlaik man tas pa kreisi no stūres, liku tur, jo piestiprināt bija vienkāršāk; īsti labi nav, jo kreisā roka tomēr neveiklāka). Laikam jau jāliek pa labi, līdzās stikla tīrītāju sviriņai, ne pārāk augstu, lai ceļa skatā nelīstu.

Uz vajadzīgiem zvaniem (autora seja ekrānā redzama) atbildu. Citiem atzvanīšu stāvvietā vai mērķi sasniedzis.

Pats braucot zvanu tikai galējas nepieciešamības gadījumos. Runāju īsi (ja vien nesēžu bezgalīgā sastrēgumā vai neesmu viens pats uz tukšas šosejas). Īsziņām “aci uzmetu”.. Atbildēšu vēlāk. Mūziku straumēju. No laikus sagatavotām “pleilistēm”. Jaunumus braucot nemeklēju. TV? Ja grib, lai skatās pasažieri. Skaņa man netraucēs.

Lai jums rokas uz stūres un prāts modrs!

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. braucot sarunāties nevajadzētu pa mobilo telefonu, bet atzvanīt apstājoties ceļa malā VAI atbildēt esot drošā vietā. Nevajag nodarīt lielas sāpes vai pat bojā eju, vai uz mūžu sakropļot sevi un citus pilnīgi nevainīgus cilvēkus.

  2. Mainīt ieradumus vajag, bet prāts ir tas, kas pasaka par pareizo. Raksta autors netaisās mainīt neko. Starp citu, arī pīpēšanu auto vajag iekļaut bīstamo nodarbju sarakstā. Telefonu var nomest un nekas, bet degošu cigareti…

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (12)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Medicīnas pakalpojumu divi groziņi

Koalīcijas partijas pagājšnedēļ vienojās, ka papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei iegūs no sociālajām iemaksām un ka pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems tie, kas maksā sociālo nodokli, un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas. Veselības ministrija piektdien publiskoja informāciju ar virsrakstu “Par veselības aprūpes pakalpojumu dalījumu pilnajā un pamata pakalpojumu grozā”, skaidrojot, kas ietilpst pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā un kādus medicīnas pakalpojumus saņems tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicējas.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (1)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (2)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (8)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+