Kultūra
Kultūrpolitika

Atrast īstos Ziemassvētkus decembra sastrēgumos 16


Vokālās grupas “Latvian Voices” jaunākās programmas “Mazie, skumjie Ziemassvētki” burvīgās melodijas vērts baudīt katram, kurš novērtē cilvēka balss spēku un vieglumu.
Vokālās grupas “Latvian Voices” jaunākās programmas “Mazie, skumjie Ziemassvētki” burvīgās melodijas vērts baudīt katram, kurš novērtē cilvēka balss spēku un vieglumu.
Publicitātes foto

Ir tīģera cienīgs uzdevums decembra sastrēgumu, lielveikalu reklāmu un dāvanu drudža juceklī atrast Ziemassvētkus. Vai tos maz meklēt? Nesniedzot gatavas receptes, ikviens no turpmāk pieminētajiem var izrādīties īstais impulss.

Izvēļu vidū varētu būt senču gudrības “Iļģu” saulgriežos, iespēja noticēt rūķiem Dailes teātrī, naids un mīla Uģa Prauliņa opusā “Odi et Amo”, Rīgas Doma zēnu kora eņģeļu balsis vai latvju skaņu burvju “Latvian Voices” tīro balsu samtainā dūkoņa. Bet varbūt vienkārši vajag iemiesoties filca lācī vai tīģerī, kā to dara māk­sliniece Emīlija Lielā.

Ziemassvētku garāžroks Dailes teātrī

Sirsnīgs svētku notikums visai ģimenei decembrī ir dzimis Dailes teātra Mazajā zālē – vecāki un vecvecāki, ņemot līdzi savus pirmsskolēnus un sākumskolēnus, var iepazīt mums tepat līdzās mītošo rūķu ģimeņu un draugu ikdienu un svētkus. Liktenīgi iegadījies, ka režisora Kārļa Auškāpa pēdējais teātra sveiciens ir izrāde mazajiem skatītājiem. Spēkus kopā liekot arī kustību režisorei Antai Priedītei un scenogrāfam Aigaram Ozoliņam, tā izdevusies sirsnīga un nesamākslota – rūķi ir tādi paši mūsdienu bērni, un līdzi smiet Niķa un Riķa darbiem un nedarbiem var gan mazāki, gan lielāki delveri, un smiekli publikā, ko grūti piemānīt, liecina, ka ir trāpīts. Mūziku izrādē dzied un spēlē paši aktieri, radot mazliet dauzonīgas garāžas rokgrupas sajūtu – līdzīgi, kā reizēm notiek, uzvedot ģimenes Ziemassvētku ludziņas, kad viss tiek sacerēts turpat uz vietas. Tiesa, no programmiņas uzzinām, ka dziesmu autors ir “Dzelzs vilka” solists Juris Kaukulis. Un ir brīži, kuros, sniedziņam lēni birstot, top skaidrs, ka te rūķu mutēs savu dzīves gudrību ielicis Kārlis Auškāps. To ir vērts piedzīvot. Pēc Ērika Kūļa darbu motīviem veidotās rūķu spēles divās daļās izspēlē aktieri Ivars Auziņš, Dārta Daneviča, Artūrs Dīcis, Mārtiņš Počs, Dainis Gaidelis, Anete Krasovska, Ieva Florence, Kaspars Zāle un Niklāvs Kurpnieks.

Saulgriežu senais vēstījums

Senču ieražu zinātāji, interesenti un tie kam tīk to iedzīvināšana mūsdienās, ik gadu priecājas par unikālu ziemas saulgriežu tradīciju, kas nekad nekļūst apnicīga, jo pilda svētīga un atjaunojoša rituāla funkciju. Protams, stāsts ir par mūsu senākās postfolkloras grupas “Iļģi” ikgadējiem ziemas saulgriežu nakts koncertiem – pārbaudītu un tomēr ikreiz svaigu vērtību. Šogad laikā, kad gada visīsākā diena un visgarākā nakts, trīs koncertos “Ilģi” turpina aizsākto tradīciju. Īpašā atmosfēra tiks uzburta K. K. fon Stricka villā, kur Ilgas Reiznieces vadītā apvienība sola dziesmas, kuru pamatā ir latviešu tradicionālās melodijas “Iļģu” aranžējumā. “Būtiskāk likās tulkot seno vēstījumu mūsdienīgā, dinamiskā valodā,” tā I. Reizniece. Skanēs klausītāju jau iemīļotās dziesmas “Eima bišu klausīties”, “Kaladū”, “Kam tie svētki”, “Pūti, pūti ziemelīti” un citas. Koncertā piedalīsies Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Gatis Gaujenieks, Mārtiņš Linde, kā arī jaunpienācējs – lieliskais akustiskās ģitāras un noskaņu meistars Gints Sola un “Iļģu” kādreizējā dalībniece, dziedātāja Zane Šmite.

Skumji priecīgās balsis

Īstens Latvijas a cappella balsu brīnums ir “Latvian Voices” piecas dziedošās laumiņas ar Pasaules koru olimpiādes uzvarētāju titulu. Viņu jaunākais veikums – programma “Mazie, skumjie Ziemassvētki” – ir turpinājums pērn iepazītajai ar jaunām niansēm, apceļojot vēl neatklātas koncertu vietas. Talsos, Madonā, Ikšķilē, Liepājā un Torņakalnā “Latvian Voices” burvīgās melodijas vērts baudīt katram, kurš novērtē cilvēka balss spēku un vieglumu. Līdzās senām Ziemassvētku melodijām skanēs meitenēm tuvā tautas mūzika un būs arī jaunumi – piemēram, “Prāta vētras” kustīgo “Visvairāk man patīk būt ziemā” pirmoreiz varēs noklausīties grupas dziedones un televīzijas personības Lauras Jēkabsones veidotā kaverversijā sieviešu balsīm.

Nīst un mīlēt Ziemassvētkos

Svētki nudien ir tā reize, kad īsā laikā izdodas piedzīvot visu emociju amplitūdu. Šādā toņkārtā uz īpašiem Ziemassvētku koncertiem aicina diriģents Ints Teterovskis un viņa vadītais koris, šā gada jubilāri “Balsis”. Viņi iestudējuši Uģa Prauliņa koncertciklu “Odi et Amo” (“Nīst un Mīlēt”), kas nu trīs koncertos skanēs Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā. Teju pirms 20 gadiem (1999) sarakstītā darba tekstā skan dažādu laikmetu dzejnieku teksti latīņu valodā, arī lūgšanas no Bībeles. Bet koncerta otrajā daļā kopā ar klausītājiem tiks dziedātas Ziemassvētku dziesmas, kas mīsies ar Ābeles, Tigula, Vītola, Vaska, Lauridsena, Nīsteda darbiem. Tiks iedzīvināta multimediāla atmosfēra ar Pētera Brīniņa gaismas elementiem, bet piedevās solītas koristu pašceptas piparkūkas, karsts dzēriens, sirds siltums un svētku sajūta.

Gaismu gaidot ar ģitāru rokās

Kristīgas tradīcijas un bērnu ziemas prieki ir divas pamattēmas, kas ieskanas ģitārista un komponista Kaspara Zemīša izlolotajā koncertprogrammā, kam dots nosaukums “Gaismu gaidot”. Te centrā Kaspara Zemīša radītai jaundarbs – sešu Adventes dziesmu cikls “Gaismu gaidot”, – ko mūziķis radījis paplašinātam zēnu korim un elektriskai ģitārai un kas izskanēs Ziemassvētku koncertā Cēsīs. Kora partijas diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā dziedās Rīgas Doma zēnu koris, par paplašinājumu kalpos vīru grupa. Protams, arī pats Kaspars Zemītis te klātesošs ar ģitāru rokās. Dziesmu cikls iesākas un noslēdzas ar Akvīnas Toma lūgšanu “O, Salutaris”.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Es esmu Lācis, es esmu Tīģeris

Saistītie raksti

Māksliniece Emīlija Lielā drīz beigs studijas Latvijas Mākslas akadēmijas “keramiķos” un šobrīd audzina divus puikas, bet jau desmit gadus nodarbojas ar mūsdienu distancētajai un ironiskajai mākslas pasaulei neierastu pašizpausmes veidu – viņa filcē lāčus. Krāsainus, katru ar savu tēlu un dvēseli, ar atšķirīgiem atribūtiem, ikvienu kā miniatūru mākslas darbu. “Kad apkārt visi ir baigie minimālisti un ciniķi, grūti būt sev pašam un ļauties lāčiem un kaķiem ar rozā deguntiņiem, viegli var sākt sevi apšaubīt. Palikšana arvien vecākam gan lieliski palīdz uzvesties drosmīgāk. Jo – beigu beigās – es esmu Lācis, es esmu Tīģeris,” saka lāču autore. Emīlijas Lielās personālizstāde “Saldu miegu, Tīģeri” galerijā “Istaba” atkausē rūdītu leduslāču sirdis. Mazie filca zvēri der arī kā īsta dāvana saviem lāčiem un tīģeriem. Vai pašam sev brīžos, kad kļūsti par bailīgu zaķīti.

Dažas pieturvietas ceļā uz Ziemassvētkiem

Kora “Balsis” Ziemassvētku koncerti Rīgas Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcā 22., 23., 25. decembrī.

“Latvian Voices” koncertturneja “Mazie, skumjie Ziemassvētki”: 16. decembris, Talsu ev. lut. baznīca; 17. decembris, Madonas pilsētas kultūras nams; 21. decembris, Rīgas Lutera baznīca Torņakalnā; 23. decembris, Ikšķiles Svētā Meinarda ev. lut. baznīca; 25. decembris, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”.

Kaspars Zemītis un Rīgas Doma zēnu koris “Gaismu gaidot” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” 23. decembrī.

“Niķa un Riķa stiķi”, izrādes Dailes teātra Mazajā zālē: 20., 21., 22., 23., 26., 27., 28., 29., 30. decembrī.

Emīlijas Lielās personālizstāde galerijā “Istaba” – līdz 13. janvārim.

LA.lv