×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
30. janvāris, 2012
Drukāt

Atzīt par invalīdu?

Man ir pieaudzis bērns invalīds. Šogad jūlijā pašai būs 57 gadi. Vai šogad varu aiziet pensijā? Bērnam invaliditāte ir no dzimšanas, un arī tagad viņš ir uzskaitē pie psihiatra, taču tur laikus neizsniedza izziņas par invaliditāti, pirmā ir, kad bērnam bija jau 15 gadu. Kā man tagad pierādīt, ka bērns tomēr bija invalīds kopš dzimšanas? 
Olita Rīgā

 

Jā, tāda iespēja ir, taču šis fakts būs jāpierāda tiesas ceļā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) paskaidroja – bērnu uzskata par invalīdu kopš dzimšanas, ja invaliditāte piešķirta līdz 8 gadu vecumam. Pensijā 57 gadu vecumā var aiziet šāda bērna vecāki (ne tikai māte, bet arī tēvs), kas viņu audzinājuši vismaz līdz 8 gadu vecumam (un nevis, piemēram, atdevuši bērnu namā!).

Ko darīt šajā situācijā? VSAA iesaka mātei, sasniedzot 57 gadu vecumu, pieprasīt pensiju kā bērna invalīda mātei, iesniedzot visus dokumentus, kas ir viņas rīcībā. Ja izziņa par invaliditāti bērnam ir tikai no 15 gadiem, VSAA atteiks šo iespēju pensionēties priekšlaicīgi. Tad viena mēneša laikā pēc lēmuma saņemšanas mātei tas ir jāapstrīd, rakstot jaunu iesniegumu VSAA. Atbilde atkal būs negatīva, un tad mātei mēneša laikā jāsniedz prasība rajona administratīvajā tiesā izskatīt šī atteikuma likumību. Viņai tiesā jāiesniedz visi iespējamie dokumenti, kas pierāda, ka jau līdz 8 gadu vecumam bērna veselības stāvoklis bija atbilstošs invaliditātei. Par pierādījumiem var kalpot izraksti no ambulatorās kartes; izziņa, kā bērns mācījies speciālajā skolā (piemēram, palīgskolā) vai arī viņam bija noteikta apmācība mājās; izziņas par atbrīvojumu no fizkultūras stundām; izziņas par slimošanu, un citi. Tad tiesa varēs konstatēt faktu, ka bērns bija invalīds jau pirms 8 gadu vecuma, un tas nozīmē – no dzimšanas. Lai nenonāktu laika trūkumā un iekļautos termiņos, šos dokumentus iesakām sameklēt un sagatavot jau tagad.

Tiesāšanās var vilkties gadu vai ilgāk. Toties, ja tiesa pieņems pozitīvu lēmumu, VSAA bērna invalīda mātei izmaksās pensiju par visu šo laiku, skaitot no prasības iesniegšanas dienas.

Kad tiesa būs konstatējusi faktu, ka bērns ir invalīds kopš dzimšanas, arī bērna tēvs varēs pieprasīt pensiju no 57 gadu vecuma.

VSAA paskaidroja, ka ir bijuši vairāki gadījumi, kad bērna invalīda vecāki 57 gadu vecumā aizgājuši pensijā ar tiesas spriedumu.

Loģiskāk gan būtu rīkoties otrādi – vispirms mātei tiesas ceļā konstatēt faktu, ka bērns ir invalīds kopš dzimšanas, un tad pieprasīt pensiju 57 gadu vecumā. Taču VSAA atbildēja, ka šādu precedentu nav, jo vecākiem nav izdevies panākt šādu tiesas spriedumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+