Pasaulē
Eiropa

Austrijas ES prezidentūras prioritāte būs nelegālās imigrācijas apturēšana3


Austrijas kanclers Sebastians Kurcs.
Austrijas kanclers Sebastians Kurcs.
Foto – LETA/Reuters

Austrija plāno Eiropas Savienības (ES) prezidentūru, ko tā rotācijas kārtībā pārņems šī gada otrajā pusē, izmantot bloka pārorientēšanai no līdzšinējiem centieniem pārdalīt patvēruma meklētājus pa dalībvalstīm uz nelegālo imigrantu pieplūduma apturēšanu, piektdien paziņojis kanclers Sebastians Kurcs.

Austrija ES prezidentūru pārņems 1.jūlijā no Bulgārijas, iegūstot lielu ietekmi uz bloka dienas kārības veidošanu.

Līdz šim dalībvalstis bijušas sašķeltas imigrācijas jautājumos, austrumeiropiešiem, īpaši Polijai un Ungārijai, kategoriski iestājoties pret Eiropas Komisijas uzspiesto patvēruma meklētāju pārdales shēmu.

Arī Kurcs, kura vadītā konservatīvā Tautas partija kopš oktobrī notikušajām parlamenta vēlēšanām veido koalīciju ar galēji labējo Brīvības partiju, ieņem stingru nostāju pret nelegālo imigrāciju un paudis apņēmību izmantot savas labās attiecības ar Ungāriju, lai mazinātu pretišķības dalībvalstu starpā.

“Mūsu mērķis ir ļoti skaidrs – Eiropā nav jābūt debatēm vienīgi par [patvēruma meklētāju] pārdali, bet beidzot uzmanība jāpievērš ārējo robežu nodrošināšanai,” izklāstot Austrijas ES prezidentūras prioritātes, preses konferencē uzsvēra Kurcs.

Tā dēvētās Višegrādas grupas valstis – Čehija, Polija, Slovākija un Ungārija – joprojām atsakās piekāpties Briseles un dažu rietumvalstu prasībām un uzņemt daļu no tiem simtiem tūkstošiem patvēruma meklētāju, kas nelegāli ieradušies Eiropā kopš 2015.gada.

Kurcam stājoties kanclera amatā, Vīne ir atteikusies no prasībām austrumeiropiešiem iesaistīties patvēruma meklētāju pārdales shēmā un pievērsusies Briseles iecerētās kvotu sistēmas kritikai, norādot, ka jāizstrādā pilnīgi cita sistēma.

Kurcs norādīja, ka nav jēgas diskutēt par pašreizējo kvotu sistēmu, kurā Austrumeiropas valstis atsakās piedalīties. Viņš norādīja, ka tā vietā nelegālie imigranti, kas tiek izglābti Vidusjūrā, jānosūta atpakaļ uz Āfriku, nevis jānogādā Eiropā.

Austrijas kanclers pauda apņēmību panākt, lai nelegālā imigrāciju tiktu pilnībā apturēta.

Viņš norādīja, ka vienīgi robežu aizsardzība neatrisinās migrācijas problēmu, taču “izšķirīgs jautājums ir, kas ar cilvēkiem notiek pēc viņu izglābšanas – vai tie tiek nogādāti Viduseiropā, vai arī aizgādāti atpakaļ uz izcelsmes valstīm vai citiem drošiem reģioniem, kur par tiem var parūpētie”.

Uz jautājumu, kādus risinājumus viņš piedāvā, Kurcs atbildēja, ka viens no risinājumiem ir ES robežapsardzības pārvaldes “Frontex” pilnvaru paplašināšana, taču esot arī citi risinājumi, kas atkarīgi no lēmumiem, ko paredzēts pieņemt 20.septembrī migrācijas un drošības jautājumiem veltītajā ES samitā.

Saistītie raksti

Starp citām Austrijas izvirzītajām prioritātēm ir ES konkurētspējas vairošana un Balkānu valstu, īpaši Serbijas un Melnkalnes, gatavošana uzņemšanai blokā.

Kurcs piebilda, ka cerot arī panākt, lai tādi interneta uzņēmumi kā “Facebook” un “Google” maksātu peļņas nodokli tajās valstīs, kur šī peļņa ir gūta.

LA.lv