×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. maijs, 2014
Drukāt

Austrumu slimnīcā arvien biežāk tiek ievesti pacienti ar ķermeņa daļu amputācijām

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) pieaudzis pacientu skaits, kuriem bijusi nepieciešama mikroķirurgu palīdzība pēc dažādu ķermeņa daļu dragātiem ievainojumiem un amputācijām, aģentūru LETA informēja slimnīcas preses sekretāre Inguna Potetinova.

Vidēji mēnesī slimnīcā tiek ievesti 80 šādi pacienti. Īpaši jūtama ir to aktīvo pavasara darbu sākšanās, kuros tiek izmantoti zāģi, cirvji, leņķa slīpmašīnas un līdzīgi darbarīki, jo lielākajā daļā gadījumu šādiem pacientiem ir konstatēti traumatiski rokas bojājumi, norāda Potetinova.

Ir sākušies arī dažādi dārza darbi, tāpēc mediķi prognozē, ka ārstu palīdzība arvien biežāk būs nepieciešama tiem, kuri savainojumus būs guvuši, neuzmanīgi darbojoties ar zāles pļāvējiem un motorzāģiem. Šādos darbos nereti tiek gūtas dragāta rakstura brūces, līdz ar to iespējas palīdzēt ir ierobežotas un cilvēks var zaudēt pirkstus vai to galus, brīdina mediķi.

Slimnīcas mikroķirurgi aicina cilvēkus būt īpaši piesardzīgiem, strādājot ar dažādiem asiem darbarīkiem, ievērot drošības instrukcijas un nepieciešamos uzmanības pasākumus, tostarp lietot aizsargbrilles un cimdus. Tāpat, veicot dārza darbus, vajadzētu atturēties no pārmērīgas alkohola lietošanas, kas nereti ir iemesls traumu gūšanai.

Mediķi uzsver, ka liela nozīme norauto ķermeņa daļu veiksmīgai piešūšanai ir pareizai traumētās ekstremitātes saglabāšanai līdz nokļūšanai medicīnas iestādē. Apmutētā ķermeņa daļa ir jāatrod, pēc tam jāietin tīrā audumā un jāieliek hermētiskā konteinerā vai polietilēna maisiņā. To visu vajadzētu ievietot citā konteinerā vai polietilēna maisiņā, kas pildīts ar ūdeni, kurā peld ledus gabaliņi.

Amputēto ķermeņa daļu nedrīkst likt tieši uz ledus, jo tādējādi tā var apsalt un neatgriezeniski tikt sabojāta.
Tāpat to nedrīkst likt tieši ūdenī vai jebkādās dezinficējošās vielās, un to nekādā gadījumā nevajadzētu mazgāt.

Norautā pirksta replantāciju var veikt desmit līdz 12 stundu laikā pēc negadījuma, plaukstas – sešu stundu laikā, augšdelma trīs līdz četru stundu laikā. Turklāt, ja amputētā ķermeņa daļa tiek pareizi atvēsināta, laiks, pēc kura var veikt replantāciju, gandrīz divkāršojas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+