Foto – AFP/LETA

Avarē kārtējā Krievijas nesējraķete 0

“Cik skaists skats!” uzreiz pēc Krievijas nesējraķetes “Proton-M” pacelšanās no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā otrdienas rītā sacīja televīzijas kanāla “Rossija 24” tiešraidē demonstrētā raķetes starta komentētājs. Taču nepagāja ne piecpadsmit sekundes, kad komentētāja balss tonis pieņēma krasi pretēju noskaņu.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

“Izskatās, ka kaut kas nav kārtībā. Kaut kas nav kārtībā. Izskatās, ka tā būs katastrofa,” bija spiests secināt komentētājs, jo mirkli vēlāk nesējraķete aizdegās, nogāzās zemē un uzsprāga.

 

Bažas par apdraudējumu videi

Raķetei bija paredzēts nogādāt kosmosā trīs satelītus “Glonass-M”, kas ir Krievijas ekvivalents ASV izstrādātajai globālās pozicionēšanas sistēmai jeb GPS. Taču raķetes dzinēji pēkšņi pārstāja darboties, un dažas sekundes pēc starta, nogāzusies aptuveni divus kilometrus no Baikonuras pacelšanās laukuma, raķete uzsprāga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas amatpersonas informējušas, ka negadījumā neviens cilvēks nav cietis. Tiesa, Kazahstānas Ārkārtas lietu ministrs Vladimirs Božkovs ziņu aģentūrai “Interfax” norādīja, ka raķetē uzliesmojušās degvielas dēļ pār Baikonuras kosmodromu pacēlies “toksisks mākonis”.

Pastāv bažas, ka aptuveni 600 tonnas degvielas, kas bija iepildīta nesējraķetē, var radīt nopietnu apdraudējumu videi, kā arī kosmodroma darbiniekiem un dažus desmitus kilometru attālās Baikonuras pilsētas iedzīvotājiem.

Tikmēr Kazahstānas kosmosa kompānijas “Kazkosmos” vadītājs Talgats Musabajevs sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” norādīja, ka pagaidām viņa firmai nav pieejas kosmodromam, jo Krievija to slēgusi. “Kosmodromu apsargā Krievijas spēki, kuri tā teritorijā nevienu nelaiž,” paziņoja Musabajevs. Kosmodroma teritorijā notiekot intensīvs darbs, lai noskaidrotu, vai avārija neradīs apdraudējumu videi. Televīzijas kanāls “Rossija 24” jau aprēķinājis, ka neveiksmīgais raķetes starts Krievijai radījis aptuveni 200 miljonu dolāru lielus zaudējumus.

 

Atpaliek no 
ASV un Ķīnas

Neveiksmīgais raķetes starts ir kārtējais trieciens Krievijas kosmosa apguves nozarei. Pērn augustā līdzīgs liktenis piemeklēja citu raķeti “Proton-M”, kam Zemes orbītā bija jānogādā divi satelīti. Toreiz atbildīgās Krievijas amatpersonas saņēma bargu rājienu no premjerministra Dmitrija Medvedeva.

“Krievijas kosmosa programmā negadījumi notiek, taču mums to nevajadzētu uzlūkot kā tendenci, jo ir bijuši arī veiksmīgi nesējraķetes “Proton-M” starti,” sarunā ar ASV laikrakstu “Los Angeles Times” prātojis kosmosa kompānijas “Space Corp. Energia” vecākais inženieris Sergejs 
Gromovs. Taču statistika ir nepielūdzama.

Reklāma
Reklāma

Uz to pērn norādīja arī Medvedevs. “Gada laikā septiņos neveiksmīgos nesējraķešu palaišanas mēģinājumos esam zaudējuši desmit satelītus,” sacīja Krievijas valdības vadītājs. Tagad šim pulkam pievienojušies vēl trīs navigācijas satelīti.

Krievijas amatpersonas, kurām uzticēts vadīt valsts kosmosa izpētes nozari, daudzajās neveiksmēs vaino tehniskas kļūmes, kas radušās ražošanas procesā. Tikmēr vir-kne apskatnieku norāda uz to, ka Krievijas kosmosa industrijai trūkst modernu iekārtu un zinīgu speciālistu, un tai šobrīd nav pa spēkam kosmosa apguves sāncensībā turēties līdzi ASV un Ķīnai. Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka līdz 2020. gadam dažādos ar kosmosa apguvi saistītos projektos no valsts budžeta tiks atvēlēti 1,6 triljoni rubļu (nepilni 27 miljardi latu).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.