×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
26. jūlijs, 2012
Drukāt

Baha labirintā kopā ar Ievu Salieti

ieva_saliete_44

Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” ietvaros šovakar, 26. jūlijā, Sv. Jāņa baznīcā skanēs J. S. Baha šedevrs “Goldberga variācijas”. Tā oriģinālā versiju, turpat pusotru stundu garo “Āriju ar 30 variācijām” klavesīnam atskaņos Ieva Saliete – latviešu klavesīniste ar Vācijas un Šveices baroka mūzikas skolu izcilo raudzi. 


 

Ieva Saliete pēc senās mūzikas studijām Rīgā, Freiburgā un Bāzelē šobrīd apmetusies Rēzeknes pusē, apvienojot ģimenes dzīvi Latgales laukos un – jau piecus gadus – darbu Bernes senās mūzikas ansamblī “Les Passions de l’Ame”. Vēl pirms mēneša ansamblis raisīja publikas ovācijas koncertā Šveicē kopā ar ugunīgo vācu koloratūrdīvu Simoni Kermu, kā arī citos projektos. Augustā I. Saliete dosies uz Šveici, lai muzicētu turienes vasaras mūzikas festivālos.

“Manas mājas ir pie Rēzeknes, bet labprāt spēlēju gan Rīgā, gan ārvalstīs,” pasmaida pati māksliniece. Mūziķe līdz šim uzstājusies kopā ar “Freiburger Barockorchester”, “Kammerorchester Basel”, kā arī Angeliku Kirhšlāgeri, Bobiju Makferinu, diriģentiem Lourensu Kamingsu un Polu Gudvinu. Rīgā kopā ar “Kesselberg Ensemble” un fagotistu Serdžo Adzolīni I. Saliete iesaistījusies Rīgā dzīvojušā vācu komponista Johana Gotfrīda Mīteļa mūzikas atskaņošanā. Tāpat mūziķe labprāt sadarbojas ar “Sinfonietta Rīga” mūziķiem baroka mūzikas programmās – arī šajā septembrī kopā muzicējot, izskanēs A. Vivaldi “Gadalaiki”.

Gaidāmais koncerts Sv. Jāņa baznīcā ir muzikāls izaicinājums kā pašai I. Salietei, tā klausītājiem. Jau baroka laika mūzikā šāds vairāk nekā stundu garš skaņdarbs bijis liels retums, tālab vien tam pienākas īpašs gods.

 

Lai arī “Goldberga variācijas” klavesīnam ir viens no augstākās raudzes mākslas darbiem pasaules mūzikas vēsturē, Latvijā tas līdz šim tikpat kā nav atskaņots, kaut Eiropas koncertzālēs Baha vēlīnais šedevrs skanot pastāvīgi.

 

No mūziķa tas prasot visai daudz – kā emocionāli, tā tehniski, būdams viens no sarežģītākajiem. “Bahs, to rakstot, daudz ietekmējies no tā, ko tajā laikā bija izdarījis Skarlati – reizēm šķiet, ka viņš šo darbu nav rakstījis cilvēkam, bet eņģelim vai citai pārcilvēciskai būtnei, neinteresējoties, vai tas ir ērti nospēlējams vai nē,” pasmaida klavesīniste.

Tomēr spēlēt “Goldberga variācijas” I. Saliete nolēmusi ne tādēļ, lai aizpildītu robu pašmāju koncertu repertuārā. Mūziķe atzīst, tās ir vienas no pašiem iemīļotākajiem baroka mūzikas darbiem un Sv. Jāņa baznīcā izskanēs uz I. Salietes franču instrumenta, būvēta tieši viņai. Māksliniece teic – pasaulē nav divu vienādu klavesīnu, līdz ar to – divu vienādu tā paša skaņdarba atskaņojumu.

 

Uzziņa

Koncerta sākums 20.00.

Biļetes „Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv un www.bezrindas.lv.

Cena: Ls 4 – 7.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+