Kultūra
Mūzika

Baibas Skrides un Vasilija Petrenko debija Liepājā 16


Diriģents Vasilijs Petrenko
Diriģents Vasilijs Petrenko
Publicitātes foto

Akadēmiskās mūzikas festivālā “Liepājas vasara” 15. augustā “Lielajā dzintarā” koncertā “Baiba Skride un Eiropas Savienības Jauniešu orķestris” būs iespējams klausīties lieliskā latviešu komponista Pētera Vaska un Ziemeļeiropas komponistu – Karla Nielsena, Arvo Perta un Žana Sibēliusa – mūziku. Koncerta soliste – izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride. Īpašais viesis – Daņiils Bulajevs.

Festivālā “Liepājas vasara” uzstājušies daudzi izcili mākslinieki ar starptautisku vārdu kā, piemēram, Gidons Krēmers, Giora Feidmans, Avi Avitals, Māris Sirmais, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Raimonds Pauls, Intars Busulis un citi. Festivāla neatņemama sastāvdaļa ir arī tā saimnieks – Liepājas Simfoniskais orķestris. Šogad “Liepājas vasaras” sensācija ir izcilais diriģēšanas lielmeistars Vasilijs Petrenko no Krievijas ar paša vadīto Eiropas Savienības jauniešu orķestri.

“Liepāja, vasara un simfoniskā mūzika ir nesaraujami lielumi, kas kopš 1881. gada pilsētā akcentē un kopj Eiropas mūzikas tradīciju. Gan mūzikas, gan viesmākslinieku atlases ziņā šie būs Eiropas izcilības svētki,” saka Liepājas Simfoniskā Orķestra valdes loceklis Uldis Lipskis.

Uz Liepāju jādodas, lai vienotā sadarbībā dzirdētu izcilo Latvijas vijolnieci Baibu Skridi un jaunu, talantīgu mūziķu spēli, muzicējot simfoniskā orķestra sastāvā. “Varam visai droši prognozēt, ka “Lielā dzintara” akustikā brīnišķīgi skanēs Karla Nilsena pacilājošā uvertīra operai “Maskarāde”, Arvo Perta pārlaicīgi skaistais “Fratres” vijolei, stīginstrumentiem un perkusijām, Pētera Vaska dzelmainā meditācija “Vientuļais eņģelis” vijolei un stīginstrumentiem un brāzmojošā Žana Sibēliusa Pirmā simfonija. Orķestri diriģēs Vasilijs Petrenko, un vēl jāpiebilst, ka Baibai Skridei tā būs debija “Lielajā dzintarā”,” stāsta festivāla pārstāve Daina Vanaga.

Diriģents Vasilijs Petrenko ir viens no ievērojamākajiem četrdesmitnieku paaudzes diriģentiem Eiropā. Vairākkārtējs prestižās klasiskās mūzikas balvas “Gramophone Awards” laureāts. V. Petrenko šobrīd ir galvenais diriģents Oslo filharmoniskajā orķestrī, Liverpūles Karaliskajā filharmoniskajā orķestrī, Eiropas Savienības jauniešu orķestrī, kā arī ir galvenais viesdiriģents Krievijas Valsts akadēmiskajā simfoniskajā orķestrī, dēvētā arī par Svetlanova orķestri.

“Vasilija Petrenko diriģēšanas meistarību ir slīpējuši tādi leģendāri lielmeistari kā Mariss Jansons, Jurijs Temirkanovs, Esa-Peka Salonens, Iļja Musins. Diriģents ieguvis virkni balvu nozīmīgos diriģēšanas konkursos – “Cadaques” Spānijā, S. Prokofjeva konkursā Krievijā un Nēmes Jarvi konkursā meistarklasē,” teic D. Vanaga.

Liepājā izcilais diriģents V. Petrenko diriģēs Eiropas Savienības Jauniešu orķestri. “Eiropas Savienības Jauniešu orķestris pulcē talantīgākos jaunos mūziķus no visām ES dalībvalstīm, kurus apvieno kopīga Eiropas muzikālā mantojuma un inovāciju izpratne, kā arī tiekšanās pēc izcilības. Tas ir viens no izcilākajiem pasaules simfoniskajiem orķestriem. ES Jauniešu orķestris ir uzstājies Eiropas lielākajās koncertzālēs un prestižākajos mūzikas festivālos,” atklāj D. Vanaga un piebilst: “Eiropas Savienības jauno mūzikas talantu orķestris simbolizē Eiropas vienotības, sadarbības un ārkārtīgi augstās kvalifikācijas ideju. Tik jauni, bet jau tik varoši. Un vēl – Baibas Skrides pirmā uzstāšanās “Lielajā dzintarā”. Izcilības svētki!”

 

15. VIII 19.00 “Lielais dzintars”, Liepāja

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesupardize.lv

Cena: no EUR 7 līdz 15

LA.lv