×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. augusts, 2015
Drukāt

“Baltijas ceļa” ideju turpina festivālā “Via Baltica”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Klarnetists Egīls Šēfers

Augustā, kad tradicionāli tiek atzīmēta Baltijas ceļa gadadiena, Liepājā norisinās kamermūzikas festivāls “Via Baltica” – šogad jau piekto gadu. No 21. līdz 29. augustam Liepājā un Kuldīgā tas pulcēs mūziķus un māksliniekus no Baltijas valstīm. Apmeklētāji varēs baudīt un novērtēt izstādes, koncertus un mūzikas nodarbības. Jau 21. augustā ikviens aicināts uz festivāla atklāšanas multimediālu kamermūzikas koncertu “Tuvu tuvumā” Liepājā.

“Via Baltica” atklāšanas koncertā piedalīsies Lielās mūzikas balvas laureāts, klarnetists Egīls Šēfers, pie klavierēm būs Toms Ostrovskis. Viņu izpildījumā skanēs izcilu Baltijas un Rietumeiropas komponistu kamermūzika – Roberts Šūmanis, Igors Stravinskis, Klods Debisī, Svens Dāvids Sandstrēms, Stīvs Reihs, igaunis Arvo Perts un pašmāju iemīļotais komponists Ēriks Ešenvalds.

“Slavenākais mūsdienu zviedru komponists Svens Dāvids Sandstrēms 1972. gadā sacer skaņdarbu klarnetei un klavierēm “Close to” (“Tuvu tuvumā”), kurā izmanto īpatnu skaņošanas tehniku – klarnete un klavieres ir noskaņotas ar viena ceturtdaļtoņa atšķirību vienai no otras. Skaņradis rotaļājas ar skaņām, kas nav gluži saskaņā, bet pietiekami tuvu. 2015. gadā Eiropas ģeopolitisko notikumu kontekstā mūziķi no Latvijas veido koncerta programmu, kur šī rotaļāšanās ar tuvumu ieņem gluži simbolisku nozīmi,” par koncertu saka klarnetists E. Šēfers. “Esam gana tuvu, lai baudītu ciešu kultūras saikni un kopējas tradīcijas ar spēcīgiem kaimiņiem austrumos. Tomēr esam gana tuvu, lai mūsu dzīvesziņa, cilvēciskās, politiskās un arī kultūras vērtības būtu saskaņā ar pārējās Eiropas vērtībām. Esam pietiekami tuvu, lai rastu saites starp austrumiem un rietumiem kā tilts, kas atšķirīgos savieno,” turpina mūziķis.

Tematisko impulsu programmai dod Literatūras gada balvas ieguvējas Liānas Langas dzeja, kas aicinās domāt par patiesām un svarīgām vērtībām,  kas izaicina ar naudu un varu aizņemtos prātus un liek tiem ieraudzīt, kas notiek mums apkārt un mūsos pašos.

Priekšnesumu papildinās arī Jāņa Deinata fotogrāfijas, tā izvēršot koncertu par mulitmediālu priekšnesumu. J. Deinats, fotografēdams apdzīvotas vietas, ritmus, cilvēku un arhitektūras mijiedarbību, notver atbildes, kas palīdz saprast, kur un kāpēc mēs dzīvojam. “Koncertā dzirdamā mūzika vārdus un attēlus satvers un piepildīs, radot brīnišķīgu jūtu ietvaru, kas liek ne tikai just, bet arī domāt,” teic festivāla pārstāve Anna Paula Pujēna

23. augustā šī koncertprogramma būs dzirdama arī Kuldīgā. Pirms tam kuldīdzniekus un pilsētas viesus iepriecinās ar koncertu “Kvartets un latvieši”, kurā būs dzirdami trīs latviešu komponistu skaņdarbi Spīķeru kvarteta izpildījumā.

Pēc Kuldīgas koncertiem sekos divi koncerti Liepājā – “Roks baroks” un “Lettonia”. Festivāls noslēgsies augusta pēdējā sestdienā ar nu jau tradicionālo “Senās uguns nakti” Liepājas pludmalē, te dzirdēsim Kaspara Zemīša virtuozo ģitārspēli kopā ar stīgu kvartetu, izpildot latviešu tautasdziesmu aranžējumus, Emīla Dārziņa skaņdarbus un Astora Pjacollas argentīniešu tango.

Saistībā ar festivālu jau no 13. augusta Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” un “Promenade Hotel” Hika un Vites zālēs ir apskatāma izstāde “Balta lapa”. Tajā piedalās divdesmit pieci jaunie mākslinieki no visām Baltijas valstīm. Izstāde ir veltīta vēsturiskā Baltijas ceļa atcerei, un tās dalībnieki, atcerēdamies sevi kā mazus bērnus, ir radījuši darbus oriģinālā un mūsdienīgā redzējumā atbilstoši savai akcijas “Baltijas ceļš” izjūtai.

VARBŪT NODER!!

“Via Baltica” programma

13. VIII – 6. IX Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupācijas režīmos” un “Promenade hotel” Hika un Vites zālēs izstāde “Balta lapa”

15. VIII Liepājas Latviešu biedrības namā mūzikas nodarbības bērniem un vecākiem kopā ar “Yamaha” mūzikas skolu

21. VIII 19.00 Liepājā Hika zālē koncerts “Tuvu tuvumā”

23. VIII 15.00 Kuldīgas novada domes zālē “Kvartets un latvieši”

23. VIII 18.00 Kuldīgas Kultūras centrā koncerts “Tuvu tuvumā”

27. VIII 19.00 Liepājā Hika zālē koncerts “Roks baroks”

28. VIII 19.00 Liepājā Hika zālē koncerts “Lettonia” (D. Krenberga, J. Žikovs, I. Sunepa)

29. VIII 21.00 Liepājas pludmalē Senā uguns nakts (bez maksas)

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuparadize.lv/”www.bilesuparadize.lv.

Cena – EUR 7.

Skolēniem, studentiem un pensionāriem atlaides. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja koncertos bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+