×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

Jānis Grasis: Banku nokauj 13 dienās (25)

Foto - LETAFoto - LETA

Mūsu kredītiestādes (ne tikai AS “ABLV Bank”) bija pārkāpušas “sarkanās līnijas”, sadarbojoties tieši vai netieši ar Ziemeļkoreju, kas izraisīja īpašas ASV dusmas.

Ja man kāds gada sākumā teiktu, ka trešā lielākā Latvijas komercbanka nākotnē pazudīs no Latvijas finanšu skatuves, es tam neticētu. It sevišķi jau tāpēc, ka, pateicoties Latvijas kļūšanai par OECD dalībvalsti, pēdējos divos gados īpaša uzmanība tika pievērsta naudas atmazgāšanas novēršanai Latvijas kredītiestādēs.

Taču tas ir noticis: nepilnās 13 dienās kopš ASV Valsts kases Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (“FinCEN”) publicēja savu ziņojumu, rosinot noteikt sankcijas AS “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai un nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā, kā arī par kukuļdošanu amatpersonām. Jāatzīmē, ka par šo ziņojumu bankai bija tiesības 60 dienu laikā izteikt savus iebildumus.

Zinot, ka bankas padomē strādā Aivis Ronis, bijušais ministrs, Latvijas vēstnieks ASV un Latvijas – Amerikas finanšu foruma vadītājs ar plašiem sakariem ASV, radās iespaids ka AS “ABLV Bank” mēģinās pierādīt pretējo. Tomēr sekojošie Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumi par ierobežojumiem maksājumiem un aizliegums veikt debeta operācijas praktiski paralizēja AS “ABLV Bank” darbu, kā dēļ Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 23. februārī pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību.

Jāatzīst, ka pašas AS “ABLV Bank” 26. februāra lēmums par pašlikvidāciju ir labākais lēmums, ko akcionāri varēja pieņemt: tādā veidā tiks nodrošināta maksimāla naudas līdzekļu atmaksāšana gan noguldītājiem, gan kreditoriem. Ja pašlikvidācijas procesā necietīs ne noguldītāji, ne kreditori, tiks maksimāli uzlabota Latvijas finanšu sektora reputācija, kas ir sašķobījusies pamatīgi gan pēc “Parex” kraha, Latvijas Krājbankas epopejas un pēdējiem notikumiem finanšu sektorā. Svarīgi arī, ka pašu pašlikvidāciju veiks akcionāru sapulces ievēlēts likvidators. Kredītiestādei tagad jāiesniedz piecu dienu laikā FKTK pašlikvidācijas projekts un ziņas par iespējamo likvidatoru, ko pēc tam 30 dienu laikā izskatīs FKTK.

Kādus secinājumus varam izdarīt no šīs lietas?

Pirmkārt, mūsu kredītiestādes (ne tikai AS “ABLV Bank”) bija pārkāpušas “sarkanās līnijas”, sadarbojoties tieši vai netieši ar Ziemeļkoreju, kas izraisīja īpašas ASV dusmas. Likteņa ironijas pēc FKTK citas bankas sodīja ar naudas sodu par darījumiem ar Ziemeļkoreju, bet AS “ABLV Bank” – ne.

Otrkārt, vēl nesen Latvija sapņoja kļūt par finanšu centru, bet tagad tas sāk izplēnēt. Sava daļa vainas par to jāuzņemas gan pašām kredītiestādēm, gan arī uzraugiem – kredītiestādes jau rīkojas tā, kā atļauj uzraugs. Žēl, jo nevajag arī demonizēt finanšu sektoru, ka apkalpo nerezidentus: Luksemburga vai Lihtenšteina Eiropā, Honkonga vai Singapūra Āzijā savu labklājību pietiekami lielā mērā bal-sta uz finanšu pakalpojumiem. Tā, piemēram, ES dalībvalstī Luksemburgā 2017. gadā darbojās 143 kredītiestādes, kurās strādāja 26 144 darbinieki. Zinot, ka finanšu sektorā visās valstīs ir viens no lielākajiem vidējiem atalgojumiem, kļūst skaidrs, kāpēc Luksemburgā ir viens no augstākajiem dzīves līmeņiem Eiropā.

Tomēr ļoti svarīga ir arī klientu kvalitāte un reputācija. Man nav informācijas, vai “FinCEN” bija taisnība vai ne, vai tā pieņēma lēmumu, bal-stoties uz vecu informāciju (tā norādīja pati kredītiestāde) vai uz informāciju, kas nebija FKTK rīcībā. Pašai FKTK jātiek skaidrībā, bija vai nebija amatpersonu kukuļošana.

Treškārt, nevajag arī nenovērtēt AS “ABLV Bank” nozīmīgumu. Tā atradās tiešā ECB uzraudzībā, un jebkurā gadījumā pēc kredītiestādes pašlikvidācijas darbu zaudēs ap 900 kvalificētu cilvēku ar ļoti labu atalgojumu; kā arī pazudīs nodokļu maksātājs, kas ģenerēja gadā ap 20 miljonu eiro nodokļos. Tas nav maz mazajai Latvijai.

Ceturtkārt, vai AS “ABLV Bank” var sekot vēl kāda kredītiestāde, kas apkalpo nerezidentus, grūti pateikt. Pēc AS “ABLV Bank” gadījuma vairs grūti ko prognozēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Grasi, tu esi tik tālu no reālās dzīves, ka nesaproti ko runā. Nokaut var tikai cūku, bet banku var slēgt
  vai tā var pašlikvidēties (vai runājot tavā leksikā: “nosprāgst” dabīgā nāvē). Ja saka A, tad jāpasaka arī B.
  Nevajag kļūt no naudas atkarīgiem, tad arī būs mazāk problēmu, baņķieru kungi. Statistika: līdz šim ir slēgtas vai atrodas likvidācijas procesā 6 bankas Latvijā, kuras vadījuši 4 ebreji un 2 krievi. Viela pārdomām!

 2. Nu re cik vienkārši!!!! Nokāva banku, aplēja ar dubļiem un pazemoja I.Rimšēviču un neviens ne par ko neatbild!

 3. “Latvijas bagātākais cilvēks” ir Aivars Lembergs ne kaut kāds pļēgurs !

 4. Laikam ASV pārņēmusi pilnībā Latviju un sāk burtiski to vadīt. Pateica, ka Ziemeļkoreja apiet tādejādi sankcija, nelikumības Krievijā, Azerbaidžānā. Izklausās nepārliecinoši, es nezinu nevienu pārkāpumu, kāpēc Krievija un citi minētie dalībnieki neprotestē, kāpēc ABLV bankas darbība netiek izmeklēta? Latvijas valsts zaudēs daudz, bet augšās klusums, nekas nopietns nav teikts. Cerēsim vēl, ka bankai ļaus pašlikvidēties!

 5. Hau Teicu reiz! Kādā sakrā būtu Aizkraukle Rīgā & € ieviests no Latvijs Bankas uzspiests pret nekādu otras valūtas vai valodas referendumu gribu, ja reiz nevienam izņemot nodokļus izzogot ir lielas naudas 0,0001% maiņas ekonomija, kāda nevienam reizi gadā ceļotājam nav un pensionāram sapņos, kuri un kuru vairs nav, nerādas un nerādīsies.
  Ātri katoja @KNABinforme jaunos seifos lai aizizzagtdotu #ABLV čekai TAX līdz 1,2 miljr € nepērkamus papīrus
  @ilmarmors #Neo tāpēc apmelots par @vid_gov @Datu_inspekcija pārkāpto caurumu

 6. Ha! Es tak teicu. Nesakiet ka neredz neviens vai neparedz vai arīpilnīgi i dunduki. Tiešām nevajag teikt ka ar domu spēku radīju. Purnā taču nekā cita tur nav redzams! Kādā sakrā gan būtu Aizkraules Banka Rīgā?

 7. Ronis? Tad jau pilnīgi skaidrs iznākums! Lielāku sliņķi un muļķi, ko iecelt bankas padomē, nevarēja izvēlēties! Jūtu bankai līdzi! Visiem pārējiem- uzmanieties, Ronis atkal meklējas!

 8. Mums nav teikšanas un ja jau tik viegli FinCET izrīkojas mūsu zemītē, tad jau mums nevajag ne saeimu ne ministrus, jo bez mūsu teikšanas – mūs apcērp!

 9. Autoram – ja ļoti gribas būt gudram, daudz jālasa un jāstrādā. Šis produkts, ko gribiet iebarot, ir veca un jau sasmakusi zupa. Pilnīgi bezvērtīgs raksts.

 10. Ofšorbankām par vienu konkurentu mazāk!

 11. Pašlaik nav jēgas fantazēt par tēmu “kas būtu, ja būtu”, jo Latvijas tautas ārdīšanas process turpinās.
  Būsim reāli, jo pašreizējos 3.Pasaules kara apstākļos vairs retais Latvijai novēl “saules mūžu”:” No 2000. līdz 2016.gadam Latviju pametuši 100 000 iedzīvotāju ar augstāko izglītību, telekanāla LNT raidījumā “900 sekundes” teica Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans.”

 12. Naudas savākšanas prosedūra sākas.
  Turpinājums sekos.

 13. Dancojām pēc krievu mūzikas, iepriekš skanēja vācu mūzika, zviedru, u.t.t., tagad latvieši danco “kantrī” stilā! Apsveicu sevi un savu valsti!
  Demokrātija nosaka – vispirms pārliecinies, tad tikai rīkojies. Pie mums visas darbības ir atkarīgas no mūzikas stila…..
  Bēdīgi

  • Kas tad tur bēdīgi, Atbildēt

   Ja citiem nepatīk Krievijas netīrā nauda. Vai mums par mēsliem jāsaka paldies?

  • Pensionāru tantiņas , jau kur tie gadi , kā līnijdejas danco ! Ne jau sudmaliņas vai rucavieti . Un pašas tādā sajūsmā ! Tā ka – rezultāti likumsakarīgi . Kas arī bija jāpanāk .

 14. Tātad valstij nevajag tik lielu nodokļu maksātāju, ja neatbalstīja? Kādas būs nākošās ASV “sarkanās līnijas”, pret ko vērstas? Ko iztapīgi “nogremdēsim” – piena , koku, graudu utt. ražotāju, jo lielāks, jo labāk? Kurš nosaka, kas drīkst strādāt un maksāt nodokļus mūsu valstī, tiešām ASV, ES vai vēl kāds?

 15. ….galvenais,ka mūsu valsts vadītājam par to visu maigi sakot nospļauties!Tur to banku aizvērs vai atstās,ka tik šitiem rukšiem labi…ja kaut ko pīkstēs,tad eiropas banka vairāk naudu nepiešķirs,savādāk tās kabatiņas te vienam otram tādas patukšas!!!!Par to,ka cilvēki paliks bez darba un valstij neienāks nodokļi,tas viņus neinteresē,uzliks to slogu citiem uz kakla.Darba cilvēks mūsu valsts vīru acīs ir apaļa…nulle!!!Kā Eiropa stabulēs,tā mūsu valsts vīri dancos….labāk būtu palikuši NVS sastāvā,lai paskatās kaut vai par piemēru kā dzīvo Baltkrievijā,mūsu valsts vīriem būtu daudz ko pamācīties no kaimiņu “batjas”!

 16. gan jau kādam par samaksāja (ne Latvijā)

 17. Kas banku nokāva? Nerezidenti, kas naudu izņēma.

  • Vieglāk ir novelt uz Latviju un latviešiem, kuri ar miljoniem pilnām kabatām, pārskaitīšanai uz bandītu paradīzēm, nemaz rindā nestāv…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+