Mobilā versija
-2.0°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
16. janvāris, 2014
Drukāt

Bažījoties par taureņu likteni, EP iebilst pret jaunas ĢMO kukurūzas šķirnes audzēšanu

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Ģenētiski modificēto (ĢM) kukurūzas šķirni “Pioneer 1507” nevajadzētu atļaut kultivēt Eiropas Savienības (ES) tirgū, jo šī auga pret insektiem izturīgie putekšņi varētu nejauši kaitēt arī citām tauriņu un kožu sugām. Šādu viedokli pauž Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā, portālu “LA.lv” informēja EP.

Deputāti aicina ES Padomi noraidīt ierosināto atļauju un mudina Eiropas Komisiju (EK) neierosināt atļaut jaunas ĢMO šķirnes, pirms nav uzlabotas risku novērtēšanas metodes.

Par rezolūciju balsoja 385 EP deputāti, 201 bija pret, bet 30 balsojumā atturējās. Rezolūcijā paustas iebildes pret kukurūzas šķirnes “1507” atļaušanu, jo tādā gadījumā EK pārsniegtu savas pilnvaras, kas noteiktas ES tiesību aktos par ģenētiski modificētu organismu apzinātu izplatīšanu vidē.

EP deputāti arī piebilst, ka EK savā ierosinājumā nav skaidri norādījusi “konkrētas vides, ekosistēmas un/vai ģeogrāfisko apgabalu aizsardzības nosacījumus”, kā tas pieprasīts tiesību aktos.

EP deputāti atgādina, ka 2012. gada februārī publicētajā atzinumā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde viennozīmīgi nepiekrīt “Pioneer” apgalvojumam, ka kukurūza “1507” tikpat kā nekaitēs ES tauriņiem, kas nav mērķsugas un neapdraud kukurūzas ražu. Tiek norādīts, ka saskarsme ar kukurūzas “1507” putekšņiem var apdraudēt ārkārtīgi jutīgas tauriņu un kožu sugas.

Pēdējā ģenētiski modificētā kultūraugu šķirne, kuras audzēšana tika atļauta ES, bija kartupeļu šķirne “Amflora” 2010.gadā. Tomēr tās lietošanu ES tirgū aizliedza 2013.gada decembrī ar ES Vispārējās tiesas spriedumu.

Vienīgā ģenētiski modificētā šķirne, ko pašlaik atļauts audzēt ES, ir “Monsanto” izplatītā kukurūzas šķirne “810”, tomēr tās atļaujas pagarināšana jau vairākus gadus pēc kārtas ir atlikta.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+