×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. septembris, 2016
Drukāt

Bebri nolikti pie vietas, tagad briežveidīgo kārta? (6)

Foto - Linda DombrovskaFoto - Linda Dombrovska

Kopš 2013. gada, kad LVM ar medniekus pārstāvošām organizācijām noslēdza sadarbības memorandu, ir beidzot izveidojusies ļoti konstruktīva un veiksmīga sadarbība, kurā abas puses ciena otra viedokli. Pēc tam kad LVM nākuši pretim medniekiem, informējot par likvidējamām un apsaimniekojamām bebrainēm, kad tiek piedāvāts finansējums par meliorācijas sistēmu sargāšanu no bebriem, rezultāti ir skaidri redzami. LVM ir samaksājuši mednieku kolektīviem par 3000 kilometru grāvju sistēmu uzturēšanu, šo finansējumu izmanto apmēram puse mednieku klubu. Šogad LVM speciālisti atzīst, ka bebru problēma ir sekmīgi atrisināta, pateicoties labajai sadarbībai. Vēl viens labs piemērs ir sadarbība attiecībā uz infrastruktūru izveidi medību iecirknī. Kā atzīst LVM speciālisti, tagad reti kad medību torni pienaglo pie dzīva koka.

Tomēr visas problēmas atrisināt nav iespējams un vienmēr rodas jaunas. Tāds secinājums izskanēja sanāksmē, kas notika 15. jūnijā, kopā aicinot memoranda dalībniekus. Jaunu uztraukumu pamats LVM ir briežveidīgo dzīvnieku nodarīto postījumu pieaugums. Kādēļ? Skaidrojums ir gana loģisks. Briežu un aļņu populācijas lielumam ir tendence pieaugt. Palielinājies arī jaunaudžu skaits, pamainījusies mežsaimnieciskā prakse, kā arī lauksaimniecības politika, salīdzinot ar to, kāda bija kaut vai pirms padsmit gadiem. Piemēram, dzīvnieku piebarošanas principus regulē Ministru kabineta līmenī, bet attiecībā uz lauksaimniecību tāda regulējuma nav. Veidojas dzīvnieku koncentrācija neatkarīgi no mednieku darbības. Pārmaiņas notiek lauksaimniecībā – pirms 15 gadiem nebija izplatīts ziemas rapsis. Ja lauks iesēts meža ielokā – un tie nav pāris hektāru, bet prāvas platības –, šajā vietā koncentrējas liels briežu skaits, jo tur ir fantastiska barības bāze. Paēduši sulīgos dzinumus, dzīvnieki pēc tam dodas mežā, kur šķin iekšā jaunos kociņus, jo tiem nepieciešamas šķiedrvielas. Šādā gadījumā vainot mednieku nedrīkst, bet ir jāievieš darbību kopums gan no mednieku, gan lauksaimnieku, gan arī mežsaimnieku puses. Tāpat LVM secinājuši, ka pēc dzinējmedību aizlieguma 2014. gada rudenī Āfrikas cūku mēra draudu dēļ daudzviet strauji pieauguši aļņu un briežu nodarītie postījumi jaunaudzēm. Iemesls – nevis nespēja nomedīt dzīvniekus, bet gan traucējuma trūkums medību platībās. Šādas situācijas pierāda, ka medniecība nav atrauta no citām valstij nozīmīgām nozarēm.

Prieks ir par to, ka notikušajā sanāksmē LVM drīzāk meklēja labākos risinājumus un vēlējās medniekus izglītot par iespējām sadarboties, nevis draudēja ar līgumu laušanu un naudas sodiem. Tā patiesībā ir labā ziņa un tiešs pierādījums tam, ka memorands darbojas. LVM arī saprot, ka visā Latvijā viens un tas pats regulējums nedarbosies un katra situācija jāskata atsevišķi, jāmeklē vietējā mēroga risinājumi.

Protams, ir mednieki, kas LVM diktātu uzskata par visa ļaunuma sakni, mednieku forumos pat izskan viedoklis, ka tūdaļ jau mežacūkas Latvijā būs iznīcinātas, tagad ķersies klāt briežiem un aļņiem. Ja nepārtraukti spiež uz to, ka jāpalielina nomedīšanas apjomi, tad tas, ka izveidojas tāds viedoklis, ir pat ļoti saprotami. Tomēr, kā atzīst arī medniekus pārstāvošo organizāciju biedri, jāmaina arī mednieku prakse, jo jauni apstākļi pieprasa jaunu pieeju. Viens piemērs, ko atkal un atkal piemin Latvijas Mednieku savienības priekšsēdētājs Jānis Baumanis – aļņu buļļu medīšana postījumu apmērus nesamazina. Lai sadarbība veiksmīgi turpinātos, nepieciešams arī Valsts meža dienesta atbalsts, jo tieši šī institūcija izsniedz nomedīšanas atļaujas un daudz kas ir atkarīgs no dienesta kopējās politikas. Kā uzsvēra LVM un mednieku organizāciju pārstāvji, svarīga ir vienota izpratne par problēmas apmēriem un iespējamiem risinājumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Dāmīte te ļurina par kaut kādiem berbrīšiem un Latvijas valsts mežu labajiem onkulīšiem! Atradusi, kur novirzīt uzmanību no ārkārtas situācijas valstī. Kurzemes meži pilni ar beigtām mežacūkām, kuras tie paši Latvijas valsts mežu ziķeri nelegāli norok! Tas nevienu neinteresē!! Lai aizbrauc uz Talsu, Kandavas, Tukuma, Kuldīgas pusi un pastaigā par Āfrikas cūku mēra plantācijām un uzraksta kādus rakstiņus.

 2. Vienotā izpratnē par izklaidēm, atkal jāizdāļā fiktīvas medību apliecības vajadzīgajiem izklaides dalībniekiem, kā jau Baumanis to māk:)

 3. LVM bebru problēma ir atrisināta, jo LVM paši kopj meliorācijas sistēmas, uztur ceļu sistēmu un sadarbojas ar medniekiem. Diemžēl ko nevar teikt par fiziskajām personām un mazajiem uzņēmumiem. Bļauj ka bebri plosās, bet neviena stiga vai grāvmala nav izpļauta, neviens ceļš nav sakopts, bet no medniekiem prasa brīnumus.
  Protams arī LVM dara brīnumus, stāda jaunaudzes tik reti, ka jebkura dzīvnieku viesošanās tanī jau rada itkā ievērojamus postījumus. Es saprotu ka excel tabulā reti sastādīta jaunaudze izskatās labāk, bet ja pieliek klāt postījumus un repelentu izmaksas, tas viss sagriežas ar kājām gaisā.

  • Tieši tā Ropažos, Allažos un Siguldā nekādi VAS grāvji nav kopti, latvāņi pārņem jaunaudzes. Super darboņi droši vien naudu jau ir norakstījuši, auditi laikam ir nopirkti.

 4. Es nepiekrītu rakstītajam ,ka bebri nolikti pie vietas.Varbūt valsts mežos ,bet privātos viss pa vecam.Ir noslēgti līgumi ar mednieku kolektīviem,bet viņi neko nedara.

 5. Ak, šis viss izklausās pēc gatavā cirka.
  Lai ņu ko, bet medniekus tak LVM nesodīs, jo ir tad jāsoda….. pašiem sevi……
  Nezinu, kā LVM, bet privātos mežos un pļavās var medniekiem sacīt un zvanīt, cik grib , par bebriem.
  Kā aizsprosti stāv, tā stāv, kā bebri dzīvo, tā dzīvo.
  Tāpēc virsraksts nav un nevar būt pareizs.
  Vai tad cūkas patiesi ir izšautas, konservos pārtaisītas un tagad vajag ķerties pie brieža gaļas?????
  Un kur tad LVM iztērētā naudiņa par priežu galotnīšu balsināšanu, vai tad šis paņēmiens nedarbojas?…

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.4
Alūksne +18.2
Daugavpils +22.7
Saldus +17
Liepāja +16.3
Jelgava +20
Ventspils +16.2
Limbaži +17
Madona +20
Rēzekne +20
Draugiem Facebook Twitter Google+