×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
12. novembris, 2017
Drukāt

Bērna vārds nav kalendārā? Ierosini to iekļaut! (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts valodas centrs (VVC) ik gadu saņem apmēram 300 priekšlikumu par jaunu personvārdu iekļaušanu latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā.

Kā aģentūra LETA uzzināja centrā, priekšlikumi ir visdažādākie – ieteikti ir daudzu tautību personvārdi, tostarp arī krievu, arābu, afrikāņu un citu tautību personvārdi.
Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēde, kad tiks izvērtēti visi iesniegtie priekšlikumi, paredzēta 2018.gadā. Tomēr, kā uzsvēra VVC, tas nenozīmē, ka kalendārs uzreiz tiks papildināts ar jauniem vārdiem.

Pēdējo reizi eksperti jaunus vārdus latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā iekļāva 2014.gadā. Pie savas vietas kalendārā toreiz tika tādi vārdi kā Brīve, Egle, Liepa, Mare, Daiva, Enriko, Lūkass un Vigo.

Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēdes tiek sasauktas pēc nepieciešamības, lai izvērtētu saņemtos personu iesniegumus un saskaņā ar noteiktiem kritērijiem apstiprinātu jaunus personvārdus iekļaušanai kalendārvārdu sarakstā.

Izvēloties personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālajā kalendārvārdu sarakstā, komisija vadās pēc vairākiem kritērijiem – vārda cilmes, vārda nozīmes (ja to iespējams noteikt), vārda labskaņas, vārda lietojuma biežuma (vārda nesēju skaits pēc Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta sniegtajiem datiem), vārda lietojuma stabilitātes, vārda tradicionalitātes, kā arī atbilstības latviskajai vārddošanas tradīcijai.

Priekšlikumus var iesnieg pa e-pastu: info@vvc.gov.lv

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Smuks vārds kurš nav kalendārā – Vendija

 2. Ja paši saliek visādus debilus vārdus tad nav ko sūdzēties. Nevajag piesārņot Tā jau pusi vajag izmest ārā.Šomēnes Evgenijs , Vikentijs , Virginija . Tie nav latviešu bet krievu , leišu vārdi . Tad lai savos kalendāros ar liek

 3. Ja bērnam deva svešzemju vārdu, tad arī vārdadienas un citādas bērna godināšanas jāveic pēc vērda izcelsmes zemes tradīcijām.

 4. Latvijā ir ļoti daudz Endiju-zenu, bet kalendārā nav!

 5. Sveiki vēlētos bērnu vārdu kalendārā Vendija

 6. Vajag gan ierakstīt kalendārā labskanīgus cilvēku jaunvārdus, kuri vēl nav kalendārā.

  • Jau nav iespējams saprast, kāpēc bērniņiem tiek doti tādi svešvārdi, ne velti tie vēl nav kalendārā. tikai aprobežoti vecāki tādus izdomā , saklausās ārzemju filmās un tik skrien pakaļ. marasms! Vai tiešām nevar izvēlēties normālu cilvēka vārdu, citreiz liekas, ka vienu vai otru varētu iedot kādam lopa bērnam? Es personīgi esmu pret jaunvārdu ievietošanu kalendārā! Jau tā piesārņots ar svešvārdiem!

 7. Kurš paskaidros, kāpēc mums “kalendārvārdu saraksts” vispār vajadzīgs? Ir valstis, kur labi iztiek bez tā.
  Nav iemesla manu vecāku lēmumu par bērna vārdu sasaistīt ar konkrētu datumu.

 8. Kur tad lai raksta pieteikumu? Kādēļ rosina iesniegt, bet nenorāda nedz iestādi, nedz adresi?

Draugiem Facebook Twitter Google+