×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
17. marts, 2018
Drukāt

Bezdarbnieki par mācību kursu neapmeklēšanu valstij parādā gandrīz pusmiljonu (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Bezdarbnieki, kuri pieteikušies Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) organizētajiem kursiem, kuros iespējams apgūt jaunu profesiju vai iemaņas turpmākā darba meklējumos, un vēlāk tos nav apmeklējuši, valstij ir parādā 430 000 eiro, sestdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

“Nereti ir tā, ka bezdarbnieks vienkārši pazūd. Tikai gadījumā, kad bezdarbnieku mēs nevaram uzrunāt un atrast, brīdinājuma kārtā bezdarbnieka parāds tiek nodots tiesu izpildītājam, un parāda piedziņa jau notiek civilprocesa likumā noteiktā kārtībā,” stāsta NVA Eiropas Savienības fondu projektu departamenta direktors Pāvels Beļisovs.

Piesakoties NVA kursiem, bezdarbniekiem jāatceras ne vien par savām tiesībām, bet arī pienākumiem. Ja kursi nebūs apmeklēti, bezdarbniekam viena mēneša laikā būs jāatmaksā visa saņemtā stipendija, kā arī kursiem atvēlētie līdzekļi. 430 000 eiro parāds uzkrājies kopš 2007. gada, kad NVA sāka aktīvi piedāvāt dažādas apmācības. Tas kopumā attiecināms uz aptuveni 1400 personām, no kurām daļa parādu nemaksā, bet citi pamazām mēģina atdarīt nodarītos zaudējumus. Kursus pamet aptuveni 5% pieteikušos bezdarbnieku. Vairums tādēļ, ka atraduši darbu vai saslimuši, bet citi – intereses trūkuma dēļ.

Parāds nav jāatmaksā, ja bezdarbnieks var uzrādīt, piemēram ārsta zīmi par saslimšanu vai citus attaisnojošus dokumentus. Tomēr nereti šādu dokumentu nav. Mācību centrā „BUTS” arī skaidro, ka nereti bezdarbnieki pierakstās kursiem tikai, lai saņemtu apmēram 100 eiro mēneša stipendiju, kas domāta transporta un citiem sīkiem izdevumiem. “Kad viņi saņem šo stipendiju, pēc tam ir vairākas dienas, kad mēs mēģinām viņus sazvanīt un dabūt uz šīm apmācībām. Dažs labs cilvēks varbūt to kuponu paņem tikai tāpēc, ka ir pienākusi kārta,” stāsta mācību centra direktora vietnieks Mārtiņš Segliņš.

Kopumā bezdarbnieku uzkrātās parādu summas var sniegties no dažiem desmitiem centu līdz pat vairākiem simtiem un pat tūkstošiem eiro, jo formālās izglītības kursi izmaksā vismaz 500 līdz 1600 eiro. Katru gadu NVA izdodas atgūt vidēji 40 līdz 50 000 eiro. Kuponu apmācības pērn izmantoja gandrīz 20 000 bezdarbnieku, gadu iepriekš teju 23 000 personu, bet 2015. gadā ap 17 000 darba meklētāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Arprats, kadu tik PARAZITU un neliesu nav saviesies, kas telojot labdarus, darba iekartotajus, censas pat bezdarbniekus aplaupit.
  Kur vel zemak krist? Tas nevienam nav ienacis prata, ka par sadas shemas izdomasanu vien tadi “specialisti” butu uz muzu japatriec no valsts dienesta?
  Izdomajusi, lai formali motivetu apmeklet to absoluto bezjegu, kuras nosaukums ir KORUMPETIBA – savejo kursu rikotaju atbalsts, lobijs, kuri lielakaja vairuma viospar nevienam nav vajadzigi. Ta ir valsts naudas izpumpesana ar reketa iezimem pret tiem, kam ir adekvata attieksme pret tadiem kursiem. Un tas viss izmantojot valsts varu.
  Vini nezin, kadi kursi tiesam ir vajadzigi, kadiem ir jega? Tad viniem tur nav jastrada bet pasiem jastajas bezdarbniekos, varbut naks apgaismiba..

 2. Tak aizklapējiet to nekam nederīgo NVA! -muļķu māja!

 3. Mana kaimiņiene ir beigusi vismaz piecus dažādus kursus un praktiski neviens nav noderējis turpmākajam darbam.Vai tā nav līdzekļu izšķērdēšana?

 4. Bet cik ir parada valsts stradajosajiem,un pensionariem?Valsts turpina zagt savu tautu.

 5. Bij.Bezdarbnieks Atbildēt

  Apmeklēju kursus, kas pašam bija jāizvēlas (trīs no piedāvātā klāsta) – tie bija dažu dienu kursi par psiholoģijas tēmām – publiskā uzstāšanās un ķermeņa valoda un stresa pārvarēšanas māksla. Bija interesanti, bet darba tirgum absolūti nederīgi. Priekš sevis, bet ne jau katrs cilvēks pēc dažām stundām kļūst par bezbailīgu runātāju un ne visi priekšnieki meklē runātājus. Pieteicos Vācu valodai, domāju varbūt tur būs kas noderīgāks, bet atradu darbu ātrāk,kā pienāca mana kārta 😀 Arī citi kursi -kā lietvedis vai kasieris, kuri varētu būt noderīgāki ilgi jāgaida,bet pabalsts taču sarūk, kamēr atkal jāiet atjaunot un tad dabū citu numuru un iestājies rindā uz vācu valodu par jaunu 😀 Tajā pašā laikā daži stāsta, ka pie kursiem ātrāk tiekot starp draugiem, paziņām no centra darbinieku puses – nezin cik tas patiesi,bet laikam izdevīgāk pašam krāt priekš interesejušiem garajiem kursiem, varbūt ātrāk tiks klāt ar savu naudu,nekā izstāvēs mākslīgi veidotu rindu.

 6. Mācījos kopā ar bezdarbnieku grupu. Nu,visādi tur bija,gan motivēti,gan laika nositēji,gan iešņabot mīļotāji. Pats vecākais (58 gadi) ņaudēja,ka esot jau 4 dažādus kursus pabeidzis,vienalga darbā nekur neņemšot. Īstenībā,neizskatījās sevišķi strādāt gribošs. Cits grupas biedrs nesen zvanīja no Vācijas,strādājot iegūtajā specialitātē .

 7. Tas pats no Liepājas Citadele rīkoja kursus Nīcā kursu vērtība tika lēsta ap 500 eiro un stipendija 150 māceklim. Nosēdi paraksties un pabaro visi kursi.

 8. DZENIET SIERUS ZAGLUS NO VALDIBAS! Atbildēt

  BEZJEDZIGI KURSI KAUT KADA NAUDAS ATMAZGASANA! LIETA TADA KA PEC TO KURSU BEIGSANAS NEPIEDAVA DARBU KADA JEGA NO TIEM KURSIEM TAS IR TAS PATS KAS PILNS AR CILVEKIEM AR VAIRAKAM AUGSTAKAM IZGRLITIBAM STRADA PAR KONDUKTORIEM! PILNS AR BEZDARBNIEKIEM ! VALSTIJ BUTU VINJUS JAMUDINA AR DARBA PIEDAVAJUMIEM KURU NAV VISPAR TUR< KAD AIZEJ UZ TURIENI NOSEDI@_# STUNDAS DAUDZ DAUDZ KART UN NESANJEM NEKO< VISI TIE SLUDINAJUMI AIZMUGURTELPA IR TAS PATS KAS PATS EJ UN MEKLEE, JA PASI VARETU ATRAST TAD PIE VINNJIEM NEVIENS NEIETU! NODOKLJOS STRADAJOS CILVEKS VALSTIJ NES MILZIGU PELNJU, VEL NO TRUCIGAJIEM BEZDARBNIEKIEM GRIB IZSUUKT NAUDU< NE VINJOS VAINA BET BEZJEDZIGAJOS KURSOS,LJOTI DAUDZI KURSI VNK PARSTAJA EKSISTET< VINJU VIENKARSI VAIRS NAV BET MAJAS LAPAS UZ TIEM VEL IR BET KAD ZVANI TAD TO VAIRS NAV,ES NEREDZU NEKADU JEGU NO TA BEZDARBNIEKU KANTORA.

 9. Cik man zināms, tad tie ,kuri kursus neapmeklē ,stipendiju nesaņem. Kad es mācījos, katru dienu bij jāparakstās ,ka esi ieradies un tad tikai nākošajā mēnesī izmaksāja stipendiju.

 10. Labi vismaz ka kampējiem ilgs nav mūžs, advokāts pat paņem pistoli un aiziet skuju takās:)

 11. Ja kursiem būtu jēga, iespējams, ļautiņi par tiem pat piemaksātu …

 12. Cik valsts ir parādā pilsoņiem?oikos,gāzēs,bezdarbā,medicīnā utt.

 13. Mana paziņa arī iet tādos,,kursos”, kuri nekad nebūs vajadzīgi,pasniedzēja reizē 2 klasēs dažādās telpās ,,māca” dažādas tēmas vienā un tajā pašā laikā.
  Vai vēl labāk,pasaka- jūs jau paši tiksiet galā,es eju uz poliklīniku,vai arī atnāk par 1,5-2 st vēlāk uz nodarbībām .Nu izsmiekls un izķirnīta ES nauda. Tādu debīlu kursu ir LOTI daudz.

 14. Man draudzene iet tādos kursos Latgalē, saka, ka 100 eiro nav lieki, kad nav darba un cerību uz to. Kad viņa pastāstīja, ko viņi tur dara, es ilgi smējos: zīmē un no kreppapīra taisa lelles. Tas nu gan dzīvē stipri noderēs. Jau pieteikusies vācu valodas kursiem, skolā, kuru pabeidza pirms 37 gadiem, mācījās angļu valodu, ceļot netaisās, jo naudas ceļošanai nav. Līdz pensijai 7 gadi. Vēl daudz kursu var pabeigt. Kāds labums ir no tadiem kursiem? Tikai tie 100 eiro.

 15. izmesta nauda,,,

 16. falšie bezdarbnieki….kad sakārtos soc. dienestus

 17. Parādu atdod tiesu izpildītājam, tas uzliek milzu summas un bezdarbnieks vairs nekad nevar iet oficiālā darbā. Tie tiesu izpildītāji rada ēnu ekonomiku.

 18. Faking ! Šitos murgus,lai valsts kompensē,to,ka tur darba nav un nebūs! Laiks tak atvērt acis ! Kravājiet ceļa somas un laidieties prom no tās sačakarētās valsts !

 19. TIe kursi ir gaīgi i bezjēdzīgi , es izgaju klientu apkalpošanas kursus ABc skolā ,tas ir nekur nederīgs papīrītis

 20. Cik miljonus valstij ir parādā Latvijas lielākie nodokļu parādnieki?! Vai tas savulaik regulāri publicētais 12 miljonu un 200.000 latu parāds tika beidzot samaksāts?

 21. Cik miljonus valstij ir parādā Latvijas lielākie nodokļu parādnieki?! Vai tas regulāri publicētais 12 miljonu un 200.000 latu parāds tika beidzot samaksāts?

Draugiem Facebook Twitter Google+