×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. jūlijs, 2014
Drukāt

Biedējoši gudrie putni. Dažas jaunākās atziņas par vārnām (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Jau sen bija zināms, ka bieži vien lielu ķērkšanas traci sarīkot spējīgās vārnas patiesībā ir ne tikai vieni no saprātīgākajiem un gudrākajiem putniem, bet pat vispār vieni no attīstītākajiem dzīvniekiem. Žurnāls “Planētas Noslēpumi” piedāvā dažas jaunākās atziņas par pārsteidzošajām vārnu īpašībām un spējām.

Vārnām piemīt apzināti žesti

Izrādās, lai pievērstu sugas brāļu uzmanību, vārnas demonstrē žestus, kas cilvēka izpratnē jēdzieniski atbilst “paskaties šurp” vai “pievērsies man”. Vēloties pievērst uzmanību, vārna citai demonstrē savā knābī nelielus priekšmetus. Parasti tie ir čiekuriņi, akmeņi, zariņi un vilna, proti, to, ko viegli atrast sev tiešā tuvumā. Tādas darbības parasti izraisa “uzrunātā” putna pagriešanos uz signalizētāja pusi, kam seko atbilstoša savstarpējas mijiedarbības izpausme. Lielāko tiesu šie vārnu žesti vērsti uz pretēja dzimuma sugas brāļiem, sak, lai pārliecinātos, ka tie tās pirmās patiešām pamanījuši.

Pētnieki spriež: esot maz iespējams, ka viena vārna būtu vēlējusies otrai vienkārši parādīt konkrēto knābī satverto priekšmetu. Kaut vai tāpēc, ka attiecīgie priekšmeti parasti ne ar ko neatšķiras no turpat esošajiem neskaitāmajiem līdzīgajiem. Visi šim nolūkam izmantotie priekšmeti nebija barība. Noraidīta arī versiju par to, ka tas varētu būt savdabīgs piedāvājums novīt ligzdu, jo šādu žestu uzrādījušas dažādu vecumu vārnas, tostarp arī pavisam jaunas, kā arī ārpus vairošanās sezonas.

Šī taktika ir ļoti līdzīga tai, kādu izvēlas mazi bērni, gribēdami pievērst savu vienaudžu uzmanību rotaļu laukumā: viņi ņem rokās mantiņas un paceļ tās augšup vai arī pastiepj tuvākā kaimiņa virzienā. Pētnieki šādus žestus uzskata par vienu no valodas pamatiem. Un, lai arī vārnas, šķiet, pirmajā mirklī patiešām it kā interesējas par pašiem priekšmetiem, rezultātā tomēr allaž nodibina kontaktu ar tiem sugas brāļiem, kuri kaut ko turējuši savā knābī. Šāda rīcība vārnām palīdz iespējami labāk novērtēt potenciālo partneru interesi par sevi vai arī nostiprināt jau esošās saites.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Man kādreiz arī bija vārniņa, viņai ar kājām nebija kaut kas kārtībā bet viņa bija ļoti mīļa.

  2. Kāpēc biedējoši? Drīzāk cerības rosinoši. Varbūt tad, kad cilvēce beidzot būs sevi iznīcinājusi, pastāvēs varbūtība, ka saprāts uz Zemes atkal uzplauks vārnu civilizācijā.

  3. Prusaks čībiņās Atbildēt

    Vārnas ir gudras.Vienreiz garažā nolikām durvju priekšā vistas akniņu,vistas tauciņus un vistas kakla ādinas,un skatāmies kas notiks.Vārna nolaižas no garāžas jumta,apstaigā visas trīs kaudzītes,tad apēda akniņu,salocīja ar knābi vistas ādiņas ,pielika ,,taukumiņu” un aiznesa cienastu uz ligzdu.Pēc brīžā atlidoja,ar ķērcienu paziņoja ,ka ir klāt.Tā mēs sadraudzējāmies.katru reizi ,kad braucu uz garāžu mana vārna jau kādu kilometru pirms garažām sagaidīja ,lidoja metrus trīs no zemes un pārliecinoties ka braucu uz garāžu aizlidoja pa taisno,un sagaidīja ar ķērkšanu uz manas garažas jumta.Kā viņa atpazina manu mašīnu nesaprotu,krāsa mašīnai gaiši zaļa.

  4. slimību izplatītājas ir arī vārnas kas ir jāizšauj

  5. Nevajag vārnas mest vienā maisā;) Vārnas ir gudras, bet kovārņi vēl gudrāki.

    • Ar žagatiņām,reiz bērnībā tētis pārnesa mājās žagatēnu,mēs ar brālīti to kopām,barojām.kad žagatiņa bija pieaugusi visur lidinājās mums visai ģimenei līdzi,no rītiem mīļi sagaidija pie mājas durvīm un protams dabūja kādu gardumiņu.Dzīvā radība ir jāmīl,jāsaprot.Tāpat ežu saime,kura dzīvoja mūsmājās.katru vakaru nāca pi mājas durvīm saņemt savu labumiņu un nemaz nebaidijās,kad gājām klāt,.mūsmājas bija bagātas,bija sikspārņi,zalktīši.Tās ir jaukas atmiņas no manas dzīves.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.1
Alūksne +11.1
Daugavpils +6.6
Saldus +9
Liepāja +12.6
Jelgava +8
Ventspils +12.1
Limbaži +9
Madona +7
Rēzekne +9
Draugiem Facebook Twitter Google+