×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

Ar stropiem rudzupuķu laukā. Ciemos pie biškopes Sandras Ceimeres Suntažos (3)

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants
7 padomi slimību profilaksei

Pēc iespējas dravot ar pašaudzētām mātēm no labām saimēm.

Nelietot pirkto kandiju ar ziedputekšņiem.

Mākslīgās šūnas iegādāties tikai drošās tirdzniecības vietās no pazīstamiem tirgotājiem.

Ja pavasarī bitēm no barības rodas caureja, kā arī profilaksei medus vācējas var padzirdīt ar kumelīšu tēju. Šim nolūkam burkas vāciņā liek virtuves sūklīti ar beršanai paredzēto virsmu uz augšu (caur to mitrums neiesūksies sedziņā). Trauciņā lej kumelīšu tēju un uzliek virs rāmjiem.

Ja tuvumā ir rapšu lauks, šo augu ziedēšanas laikā bitēm profilaktiski dod cukura un kumelīšu tējas sīrupu (attiecībās 1 : 1). Tas palīdzēs novērst veselības traucējumus, ja tomēr saņemta kāda miglojamās indes deva.

Nepieļaut laupīšanu. Tai parasti ir pakļautas vājas saimes. Dravas tuvumā vai jebkurā citā bitēm brīvi pieejamā vietā neatstāj medus rāmjus, jo uz tiem salidos arī svešas bites, kas varētu būt slimas ar peru puvi. Sevišķi liela laupītkāre piemīt itālietēm, novērojusi saimniece.

Pavasarī biteniece vairs neliek bišu dzirdinātavas, jo uz tām var ierasties arī inficētas bites. Ūdeni lidonītes dabūs no grāvīšiem un tuvējā dīķa.

“Jums derētu aizbraukt uz Suntažiem, kur dzīvo gudra un uzņēmīga biteniece,” tā Ogres biškopības biedrībā mudināja apciemot Sandru Ceimeri, vienu no labākajām biškopēm. Dravniece stāsta par pavasara darbiem 110 saimju lielajā dravā.

Rēķināt vēl pāragri

“Visi jautā, kā bites ziemojušas un kādas ražas gaidāmas šogad. Ziema bija tik dīvaina, ka neko nevar zināt. Šoziem bites vispār nav iegājušas tādā miera stāvoklī, kā paredzēts, un rosījušās visu ziemu. Vairāk ēdušas, nolietojušās. Var tikai minēt, kā tas atsauksies uz saimes attīstību. Galvenā ienesuma laikā vēl mēdz pārsteigt laika apstākļi. Tā kā bišu aktīvai dzīvei atvēlēti vien daži gada mēneši, slikts laiks, kad augi nemedo, rada nopietnus zaudējumus, turklāt katrā vietā tie atšķiras. Piemēram, tagad piekalnītē pie mājas bites biedē ass vējš, bet otrpus mājai netālu esošajā novietnē aiz koku pudura piesaulītē un aizvējā bites var strādāt netraucēti. Šo aleju krūmājā stropu novietošanai pati vienugad izcirtu ar mačeti,” stāsta Sandra.

Esot jau labi, ja pats sev priekšnieks un noteicējs, taču tik ekstrēmus darbus un darba laiku neviens priekšnieks nevarētu izdomāt.

Ģimene pirms 25 gadiem sāka saimniekot klajā rudzupuķu laukā, un no tā arī radies mājas vārds “Rudzupuķes”.

Kad bijis aptuveni 70 stropu, viena pati tikusi galā, bet tagad bez laba palīga neiztikt, it sevišķi medus ņemšanas laikā.

Palīdz saimēm augt

Patlaban bitenieka galvenais darbs ir sekmēt bišu saimes augšanu. Dažām saimēm, kam tukši rāmīši, tos izņem, lai nav jātērē lieka enerģija ligzdas sildīšanai. Savukārt, ja saime ļoti spēcīga, jau aprīļa vidū pa kādam rāmītim var likt klāt. Aprīļa beigās visām saimēm, kas blīvi apdzīvo esošos rāmīšus, pamazām paplašina ligzdu. Magazīnu var likt kļavu ziedēšanas laikā, taču jāvēro laika apstākļi. Aukstā laikā strauji paplašināt ligzdu nedrīkst.

Pavasarī saimniece iztīra stropu un nomaina grīdiņu. Tad talkā jāaicina divi stipri palīgi, kas stropu paceļ, lai var izvilkt netīro un iebāzt tīro grīdiņu. Izvelkot veco, pārliecinās, vai uz grīdiņas nav izkritusi māte.

Bites saimniece izvietojusi stacionārās novietnēs. Savulaik vadājusi pa ganībām, taču tagad lielo vagoniņu atdevusi citiem, jo pārāk liela klapata. Par labāko variantu Sandra atzīst pašgatavoto platformu ar septiņiem stropiem. Tik lielu bišu daudzumu pārvadāt ir izdevīgāk, arī ganības atrast vieglāk. Pēdējos gados bišu nami gan neceļo, pietiek ar to, kas apkārtnē savācams.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. lai viss izdodas…. prieks, ka jums labi klájas

  2. Lai veicas arī turpmāk !! labi, ka mums vel ir uzņēmīgi un čakli bitenieki !!
    VEIKSMI TEV, SANDRA !!!
    Edvīns

  3. Lai izturiba un veseliba visus darbus darot čaklajai biškopei.Saudzejiet ari sevi ar miliem sveicieniem RITA

Draugiem Facebook Twitter Google+