Dabā
Laika ziņas

Brīdina par šīs ziemas spēcīgāko sniegputeni. Ceturtdien intensīvi tvaikos jūra 16

Foto-LETA/AFP

Šīs ziemas spēcīgākais sniegputenis Latvijā sāksies naktī uz trešdienu.

Trešdien naktī un dienā Latviju, īpaši valsts rietumu un dienvidu daļu, skars līdz šim spēcīgākais sniegputenis šajā ziemā, un trešdienas vakarā valstī sāks ieplūst lielākais aukstums kopš pērnā gada janvāra, brīdina sinoptiķi.

Jaunākās laika prognozes liecina, ka snigšana nav gaidāma Vidzemes ziemeļos, bet stiprs vējš skars visu valsti. Intensīvākā snigšana gaidāma naktī uz trešdienu Kurzemē, nakts otrajā pusē un dienā arī Zemgalē un Latgales dienvidu daļā. Trešdienas vakarā vērā ņemama snigšana gaidāma vairs tikai valsts dienvidaustrumos.

Naktī uz trešdienu pastiprināsies dienvidu, dienvidaustrumu vējš, no rīta – austrumu vējš, ko dienas gaitā nomainīs ziemeļaustrumu vējš. Vēja ātrums brāzmās brīžiem sasniegs 14-19 metru sekundē, Ziemeļkurzemes piekrastē pat 20-23 metrus sekundē.

Līdz ar to putenis daudzviet būs ļoti spēcīgs, vietām Kurzemē to varēs saukt par sniega vētru.
Stiprais vējš vietām veidos lielas kupenas, kamēr citviet zeme būs gandrīz kaila. Sagaidāms, ka vidējais sniega segas pieaugums būs 5-10 centimetru, mazāk snigs Vidzemē, Ziemeļvidzemē snigšana nav gaidāma.

Liepājā un citviet Dienvidkurzemes piekrastē naktī un no rīta iespējams arī lietus, jo vējš uz brīdi var iegriezties no rietumiem.

Trešdien Rīgā sniegs gaidāms no nakts otrās puses līdz pēcpusdienai. No rīta, dienā un vakarā austrumu, ziemeļaustrumu vējš brāzmās sasniegs 15-18 metru sekundē, izraisot spēcīgu puteni.

Trešdienas vakarā Vidzemē gaisa temperatūra jau noslīdēs zem -10 grādiem. Atrodoties vējā, aukstums šķitīs daudz lielāks – komforta temperatūra noslīdēs līdz -20 grādiem.

Ceturtdien intensīvi tvaikos jūra

Ceturtdien pār Rīgas līci un pārējo Baltijas jūru plūdīs tik auksts gaiss, ka notiks spēcīga ūdens tvaikošana jeb jūras “vārīšanās”, liecina sinoptiķu prognozes.

Sagaidāms, ka gaisa temperatūra mākoņu augstumā virs Rīgas līča noslīdēs līdz -22 grādiem jeb aptuveni 25 grādus zemāk par ūdens temperatūru. Līdz ar to no jūras, kā arī citām neaizsalušām ūdenstilpēm celsies garaiņi. Šo procesu veicinās arī spēcīgā vēja radītie viļņi.

Tik aukstas gaisa masas Latviju sasniedz reti, dažās ziemās tas nenotiek ne reizi.

Arktiskais gaiss ieplūdīs ar ziemeļu, ziemeļaustrumu vēju, tādējādi sniega mākoņi, kas veidosies no jūras tvaikiem, ceturtdien virzīsies pār Latvijas rietumu daļu – Kurzemi, Zemgales rietumiem un Jūrmalu.

Gaisa temperatūra naktī uz ceturtdienu valsts austrumos pazemināsies līdz -15..-18 grādiem, Rietumlatvijā – līdz -7..-12 grādiem. Dienā gaisa temperatūra tikpat kā nepaaugstināsies, un brāzmainais vējš aukstumu padarīs īpaši nepatīkamu.

LA.lv