×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Britānija un Skotija vienojas 2014. gadā rīkot referendumu par Skotijas neatkarību

Foto - AFPFoto - AFP

Britānijas premjerministrs Deivids Kamerons (attēlā no labās) un Skotijas pirmais ministrs Alekss Salmonds parakstīja vienošanos, kas paredz, ka 2014. gadā Skotijā tiks rīkots referendums par tās neatkarību no Britānijas.

“Vienošanās par referendumu ir parakstīta,” informēja Kamerona birojā pēc viņa un neatkarību atbalstošās Skotu nacionālās partijas (SNP) līdera Salmonda sarunām Edinburgā. Televīzijā pārraidītā sižetā bija redzams, kā abi politiķi paraksta vienošanos. Ja Skotijas neatkarība referendumā tiktu atbalstīta, pēc 300 gadu pastāvēšanas sadalītos Apvienotā Karaliste, kurā pēc Skotijas neatkarības iegūšanas paliktu Anglija, Velsa un Ziemeļīrija.

Kamerons asi iebilst pret Skotijas neatkarību. Vienošanās nozīmē, ka divu gadu laikā līdz referendumam notiks plaša kampaņa, kuru īstenos abu pušu viedokļu aizstāvji. Pēc mēnešiem ilgām sarunām panāktā vienošanās nozīmē, ka Skotijas valdība laikā no 2014. gada oktobra līdz decembrim varēs rīkot referendumu, kurā tiks uzdots jautājums “Vai atbalstāt Skotijas izstāšanos no Apvienotās Karalistes” ar atbildēm “jā” vai “nē”. Tomēr jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka atbalsts neatkarības iegūšanai skotu vidū sarūk. Pagājušajā nedēļā sabiedriskās domas pētījumu kompānijas “TNS-BMRD” publicētie aptaujas rezultāti liecina, ka 28 procenti balsstiesīgo Skotijas iedzīvotāju atbalsta neatkarības iegūšanu, bet 53 procenti ir pret to.

2014. gadā apritēs 400. gadskārta kopš Benokbērnas kaujas, kurā skoti uzvarēja angļus. Salmonds gan raksturo apgalvojumus par referenduma pielāgošanu šai gadskārtai kā “muļķības”. Salmonda vadītā SNP pagājušā gada maijā uzvarēja Skotijas parlamenta vēlēšanās, iegūstot tajā vairākumu pirmoreiz kopš šā parlamenta darbības sākšanas 1999. gadā, un apsolīja rīkot referendumu par neatkarību. Skotijas parlamentam pašlaik ir pilnvaras izglītības, veselības, vides un tieslietu jautājumos. Ārlietas, aizsardzību un citas svarīgas jomas turpina kontrolēt Britānijas valdība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+