×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
12. novembris, 2016
Drukāt

Brīvprātīgi aizstāvēt Ukrainu – noziegums? (29)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ļaut vai neļaut Latvijas puišiem pēc pašu iniciatīvas doties karot Ukrainā? Šis jautājums bija viens no visvairāk diskutētajiem šīs nedēļas Saeimas sēdē.

Pašlaik parlaments strādā pie grozījumiem Nacionālās drošības likumā, kuru galvenais mērķis ir ierobežot Latvijas Republikas pilsoņu un nepilsoņu militāro apmācību ārzemēs un dienestu citu valstu armijās, kā arī dalību svešos militāros konfliktos. “Šādu darbību veikšana vērtējama kā potenciāli negatīva Latvijas Republikas iekšējās drošības situācijai, ņemot vērā to, ka valsts drošības iestādēm nav iespējams iegūt precīzu informāciju par to, kāds ir militārās pieredzes un kaujas pieredzes ārvalstīs saturs un ievirze,” uzskata Aizsardzības ministrija, kas izstrādājusi šo likumprojektu. Latvijas cilvēku militārās aktivitātes ārvalstīs var radīt riskus mūsu valsts drošībai un starptautiskajai reputācijai, kā arī radīt pretizlūkošanas riskus. Turklāt militārās pieredzes un kaujas pieredzes gūšanas pasākumi ārvalstīs var saturēt ideoloģiskus elementus, kas vērsti pret Latvijas Republikas valstisko suverenitāti un teritoriālo vienotību vai stiprina apmācāmā piederību atšķirīgai ģeopolitiskajai telpai, graujot sabiedrības saliedētību Latvijā.

Sagatavotais priekšlikums paredz aizliegt Latvijas pilsoņiem dienēt ārvalstu bruņotajos spēkos, drošības dienestos un militārās organizācijās, izņemot ES, NATO, Austrālijas, Brazīlijas vai Jaunzēlandes militāros spēkus. Savukārt nepilsoņiem vispār aizliegts dienēt ārvalstīs. Šo normu pārkāpums ir krimināli sodāms.

Nacionālās apvienības (NA) deputāti Edvīns Šnore un Jānis Dombrava piedāvāja papildināt izņēmumu klāstu, ļaujot Latvijas pilsoņiem dienēt arī “NATO partnerības valstīs, kas iesaistītas intensificētajā dialogā vai saņēmušas dalības rīcības plānu” (dalības rīcības plānu saņēmušas Maķedonija, Melnkalne, Bosnija un Hercegovina, bet intensificētajā dialogā iesaistīta Ukraina). Deputāti neslēpj, ka viņu vēlme ir ļaut latviešu brīvprātīgajiem piedalīties tieši karā Ukrainā.

Komisija un aizsardzības ministrija šo nacionāļu iniciatīvu vērtēja negatīvi, par pamatojumu minot dažādus drošības riskus, jo Ukrainā nevarot īsti saprast, kurš ar ko un kurā pusē karo. Mierinājumam tiek apgalvots, ka Latvija jau tagad atbalsta Ukrainu un, ja vajadzēs, nosūtīs tur arī savus karavīrus oficiāli. Tomēr E. Šnore uzskata, ka par drošības riskiem nevar būt runa, jo Ukrainā gatavi karot tikai daži Latvijas pārstāvji. Viņš arī atgādināja 1939. gada Ziemas karu, kad Somija ļoti gaidījusi sabiedroto militāros kontingentus, taču sniegt oficiālu militāru atbalstu Somijai draudzīgās valstis toreiz baidījās. Turpretim tūkstošiem brīvprātīgo karavīru no Zviedrijas, Norvēģijas, Ungārijas, Igaunijas un citām valstīm plūda uz Somiju. Viņu vidū arī vairāki latvieši, kuriem Latvijas valsts tolaik nelika nekādus šķēršļus. “Šodien četri, pieci vai seši Latvijas pilsoņi būtu tādi, kuri gribētu braukt uz Ukrainu, lai ar ieročiem rokās aizstāvētu to pret Krievijas agresiju. Es domāju, ka mums nevajadzētu viņus par to sodīt,” uzskata Šnore.

Pret šo ierosinājumu debatēs iebilda Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”), atsaucoties uz drošības dienestu atzinumiem. Kādus tieši drošības riskus šie dienesti saskatījuši, Āboltiņa gan neatklāja – tā esot ierobežotas pieejamības informācija.

Arī citi deputāti nacionāļu iniciatīvu vērtēja skeptiski. Lūk, daži viedokļi.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. krieviete Gaļa 12. novembris, 2016 19:00
  Atbildēt

  Es negribu apvienoties ar Latvijā dzīvojošajiem krievruņu okupantiem un kolonistiem! Arī ebreji negrib apvienoties ar vācrunājošajiem nacistiem un šo nacistu pēctečiem. Un upuris arī negrib apvienoties ar varmāku. Par latvisku Latviju!

  Jā, tīrs krievs Sergejs V.arī rakstīja,ka jābaruc sist kremļa savokus Ukrainā, jo Ukraina patiesība esot Baltijas priekšpostenis! Un visas problēmes LV ir dēļ nodevēju valdības pieturēto milzu psrs-kremļa 5. kolonnu!

 2. Lielaku stulbumu vel neesmu redzejis.Kapec Latviesiem jaiet karot Ukraina,kur pie varas ir noziedzigi elementi,kas sagrabusi varu savas rokas.Varbut beigsim so aziotazu,un paskatisimies reali uz lietam.Naivie latviesi.Negrib skatities savam acim,labak ka rietumi mums aklajiem parada sev izdevigu celu.

 3. Ko domá ABOLTIN,A ir zináms ! – Latvijas un LAVIES’U nodos’ana un apzags’ana ! Ká vin,a vél séz’ SAEIMÁ ???! Ukraina mús atbalstíja ATMODAS LAIKÁ !!! Kápéc jásoda tos kas aiz tíras SIRDAPZIN,AS palídz Ukrain,iem ???!!

 4. Ko var gribet no pie varas esosiem kremliniem, ja ne sava saimnieka interesu aizstavibu? Tapat ka Ukrainas izstadi pie min kab lava izdemolet, bet par slotaskata salausanu grib tiesat.
  Te tas pats. Jo ir jaatskir, piem, ja kads nogalina, vai tas darits uzbrukot, vai aizstavoties, aizstavot savu un apkartejo dzivibu. Tas pats tagad ir Ukraina, kur tiek apdraudeta ne tikai Ukraina, bet faktiski visas civilizetas pasaules drosiba, jo agresorvalsts uzbukusi ne jau pirmajai. Atceresimies, gan Gruzju, gan Ceceniju, gan Moldovas atskirto Pied°nestras rajonu, utml. Ta ir invazija, visas civilizacijas apdraudejums, ar merki to iznicinat, ka iznicinaja Krimu, Abhaziju, ari Kenigsbergu, utml. Tie nekur neko nav uzlabojusi, TIKAI izlaupijusi un saganijusi.
  Tapec ir krasi janoskir, vai kads iesaistas launuma imperiju, civilizacijas ienaidnieku puse, jeb cinas pret tiem, par Cilveces iespeju pastavet, kam nevajadzetu but ierobezojumiem.
  Jo, ka pareizi te kads komenteja, ari mums smagos brizos ir gajusi paliga. Un tas nav jaaizliedz, bet jaatbalsta.
  Ta ka sis ir izteikts pie varas tikuso, valsti nozaguso kremlinu lemums, neatbalstit Civilizacijas aizsardzibu, bet sodit par to.
  Un slotaskata gadijums ir loti uzskatams piemers tam.

 5. ludzu tiesajiet tos kas slepkavo afganos kaut vinus visus tur apsautu

 6. Pareizi lemts, ir sava valsts, to arī vajag aizstāvēt.

 7. Nacionalisti hahaha .Nesmidiniet-Asv cionistu prostitutas.Palidziet teroristiem ir noziegims.Asv tagad labi paradija ka Austrumukraina nav nekadi separatisti bet brivibas cinitaji. Kauns sorosa kucitem par terorisma atbalstisanu.

 8. Nacionalisti.Nesmidiniet-Asv cionistu prostitutas.Palidziet teroristiem ir noziegims.Asv tagad labi paradija ka Austrumukraina nav nekadi separatisti bet brivibas cinitaji. Kauns sorosa kucitem par terorisma atbalstisanu.

 9. Karot par nacismu un terorismu ir noziegims.Asv tagad labi paradija ka Austrumukraina nav nekadi seoaratisti bet brivibas cinitaji .Kauns sorosa kucitem par terorisma atbalstisanu

 10. Butu es jaunaks,tad brauktu uz Ukrainu un meginatu viniem palidzet,ari ja vajadzetu nemtu ieroci rokas.Izskatas,ka Latvija valdosajai klikei ir bailes no cilvekiem,kuri butu ar militaru pieredzi.Nu ja,suni zina ko ir edusi.Nozelojami glevuli.

 11. Bijusī komuniste Jabločkina iebilst, jo apmācīti puiši varot radīt drošības riskus.
  Bet kāpēc Jabločkina neiebilst pret to, ka Latvijā dzīvo 400 000 krievruņu okupantu un kolonistu, pie tam, daudzi ir bruņoti, strādā apsardzes firmās un daudzi ar pieredzi Afganistānas karā? Un lielākā daļa aizrāvusies ar putinisma ideoloģiju.

  • Nomierinies. Nevis dēļ Āboltiņveidīgajām, bet gan dēļ šādiem nacistiņiem esam tur kur esam. Tieši šie aptrakušie naida kurinātāji neļauj visiem Latvijas iedzīvotājiem apvienoties un pieprasīt savas tiesības. Tieši sašķelta sabiedrība ir iemesls, lai varturi varētu ņirgāties par saviem iedzīvotājiem.

   • Es negribu apvienoties ar Latvijā dzīvojošajiem krievruņu okupantiem un kolonistiem! Arī ebreji negrib apvienoties ar vācrunājošajiem nacistiem un šo nacistu pēctečiem. Un upuris arī negrib apvienoties ar varmāku. Par latvisku Latviju!

    • labi audzinats ,lojāls pedagogs,demagogs esi

    • Да не больший демагог чем ты, хохломать! Шла бы туда же!

    • Повторно, взамен удалённого комментария.
     С такой дурой как ты, Галя, никто и даром не захочет объединяться, даже не надейся. Ваши несбыточные мечты о латышской Латвии в эпоху глобализации, уже совершенно точно могут считаться признаком болезни.

 12. tad jau teoretiski nedrikst dienet francu legiona un doties nato sastava miera uzturesanas misijas.

 13. Karotāji atradušies – nozobmētās pastalas, nekas vairāk …
  kad 3,14mpis nestāv – arī krievi vainīgi ?

 14. Skaisti gan, tātad sanāk ,ka tie latvieši kuri gribēs palīdzēt ukraiņiem karā ar krieviem Latvijā nonāks cietumā. Kārtējā bijušo komjaunatnes un kompartijas darboņu izpatikšana Krievijai. Kā mēs tagad varēsim skatīties acīs ukraiņiem. Labi vismaz, ka latviešie tomēr vēl ir arī tādi deputāti kā Šnore un Dombrava.

  • Un ar ko atšķiras Doņeckas iedzīvotāji no ukraiņiem? Tātad, pēc Jūsu domām vienus, drīkst slepkavot, bet otri jābaro ar Nūlandes cepumiņiem? Vemt gribās no šādiem dubiltmorāles tipiņiem. Likums visiem viens. Ja nevar karot citu valstu slepkavu grupējumos tad nevar Nav ko apmierināt savas slepkavnieka tieksmes, nogalinot mierīgos iedzīvotājus. Un ja nevari iztikt bez tā, tad par to ir jāatbild likuma priekšā.

   • doņeckas iedzīvotaji ir iedzīvotāji-kolonisti.
    tie NAV ukraiņi !!!
    tāpat, kā tu un grafists nav latvieši !!!

    • Ну я то, допустим, не латыш, а руссккий, и никогда этого не скрывал. Я даже горжусь тем, что я русский. Но и жители Донецка вовсе не колонисты! Тут вы абсолютно заврались вместе с украинской пропагандой!

    • Ну я то, допустим, не латыш, а руссккий, и никогда этого не скрывал. Я даже горжусь тем, что я русский. Но и жители Донецка вовсе не колонисты! Тут вы абсолютно заврались вместе с украинской пропагандой!

  • Kādiem ukraiņiem tu taisies acis skatīties ,ko tu vari palīdzēt ,tu nevari savu zemi aizstāvēt (sauc palīgā kanādiešus)tu nevari kārtību mājās ieviest atradies cīnītājs ,tādi kā tu tik māk gudri muldet

  • Arvid ,kāds tur sakars ar komjaunatni .Cik aprobežotam jābūt cilvekam lai nesaprast ,ka mūsu valsts iekārtas darboņi baidās no tautas jo viņa ir neapmierināta ,uz doto brīdi ir ļoti maz cilvēku kuri ir spējīgi turēt rokās ieročus un gāzt šo varu.Jo vairāk cilvēku Latvijā mācēs apieties ar ieroçiem jo lielāks risks ka viņi var palikt nekontrolējami Tāpēc arī mūsu zemessardzei ieročus nedod jo viņa nostāsies tautas pusē.,tagad atdzina vēl Kanādas karavīrus viņi arī aizstāvēs valdību nevis tautu

 15. Kā tie sūdi var lemt par mani ?
  Necienu tos mēslus,tie man kungi ?

Draugiem Facebook Twitter Google+