×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

Brūkleņu audzētājs satraukts par pārmērīgu VID kontroli rudens talkās

Foto - LETAFoto - LETA

Daudzi dārznieki laukos ir satraukušies par VID vadītāju draudiem “uzbrukt” lauku talciniekiem par nenoformētiem darba līgumiem.

 

Mēs pārliecinājāmies, ka “Darba līgumi” ir attiecināmi uz “darba dienas” strādājošiem, bet nevis uz dažu stundu talciniekiem. Tāpēc kādas VID inspektoru fotogrāfijas nav pierādījums par vairākām darba dienām, jo viņiem ir atkārtoti jāfotografē vismaz divas trīs reizes dienā, lai spētu pierādīt pilnu darba dienu. Otrkārt, talcinieki – pilsētnieki parasti darba dienās strādā oficiāli reģistrētu darbu pilsētās, par ko katrs inspektors var pārliecināties savā datu bāzē, ja vien viņš ir patiesi inspektors, bet nav kāds “izspiedējs” ar viltotu vai īstu apliecību. Diemžēl, bet ir dzirdētas baumas par visai nekrietniem VID inspektoru uzbrukumiem, pārbaudot pat radniecības pakāpi.

Atgādinu 19. gs. sākumā grāfa Ludviga Augusta Mellina (dzimtbūšanas atcelšanas likumu izstrādes vadītājs) rakstīto: “…latviešiem ir 2 lieli svētki – Jāņi un Talkas…” Savukārt vēsturē brīvo latviešu zemnieku talku veida palīdzība sen aprakstīta un tās tika atļautas visās valsts iekārtās kopš 13. gs. un pat padomijā mēs, studenti, braucām ražas talkās, nesaņemot kādu algu. Izskatās, ka pašreizējā partokrātija cer iznīcināt seno labdarbību un svētkus laukos – talkas.

Vēl neviena ģimene, lasot sev nepilnu dienu, nav šeit sasniegusi ieņēmumu normu – Ls 2000, kas tai būtu jādeklarē kā apliekamais ieņēmums, kā meža ogu vai sēņu ievākums. Mūsu noteiktā “talcinieku daļa” joprojām ir katrs piektais litrs vai piektais kilograms, bet stundā šeit salasa no 3 līdz 8 kg.

Pērn mūsu dižbrūkleņu laukos bija nedaudz vairāk par 3000 talcinieku – lasītāju sev un savai ģimenei. Katru gadu mūsu talciniekiem sestdienās un svētdienās koncertus dabā sniedz mākslinieki un mūsu pašdarbnieki. Šogad uz Skolotāju dienas sestdienu ir tā sasparojušies vīru kori “Imanta” un “Vecie draugi”, ka jau meklēju tuvāko zāli, kur vakarpusē izdejoties.

 

Skaidrojums

Kas attiecas uz talcinieku un zemnieku saimniecības civiltiesiskajām attiecībām, katra situācija ir jāvērtē individuāli, ņemot vērā to, vai talcinieks par ogu lasīšanu saņem atlīdzību.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja gada ienākums, no kura ir jāmaksā nodoklis, ir visa taksācijas perioda (kalendārā gada) laikā iegūto naudas, naturālo vērtību un saņemto pakalpojumu kopums. Tādējādi, ja par talkā padarīto talciniekam atlīdzina naturālā izteiksmē lauksaimnieciskās produkcijas veidā, šāds ienākums fiziskajai personai ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, t. sk. arī saņemot “katru piekto litru vai piekto kilogramu” kā atlīdzību par padarīto darbu.

Savukārt attiecībā uz ieņēmumiem līdz 2000 latiem, kas nav apliekami ar nodokli, paskaidrojam, ka ar nodokli neapliek ienākumus līdz 2000 latiem gadā, ko saņem pati zemnieku saimniecība no lauksaimnieciskās ražošanas un fiziskās personas no savvaļā lasītu sēņu, ogu un augu vākšanas. Respektīvi, minētais neapliekamais ienākums 2000 latu gadā attiecas uz sēņu un ogu vākšanu mežā, bet neattiecas uz talcinieku ienākumiem, kas gūti, novācot augļus, ogas vai dārzeņus komercdārzos.

Valsts ieņēmumu dienests

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+