×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Bulgāriju šokē teroristu uzbrukums

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Trešdienas pievakarē terorista pašnāvnieka sarīkotā sprādzienā Izraēlas tūristu autobusā Bulgārijas pilsētas Burgasas lidostā nogalināti septiņi cilvēki – seši izraēlieši un autobusa šoferis, kurš bija bulgārs, informē Bulgārijas ziņu aģentūras.

 

Neviens teroristiskais grupējums nav uzņēmies atbildību par uzbrukumu, taču Izraēla ir pārliecināta, ka tas noticis ar Irānas ziņu un, iespējams, to pastrādājusi Libānas teroristiskā organizācija “Hezbollah”.

“Mēs dzirdējām ļoti skaļu sprādzienu. Autobuss bija pilns ar cilvēkiem, arī bērniem. Visapkārt uguns un asinis. Redzēju, ka liesmas pārmetas arī uz blakus stāvošo autobusu. Valdīja pilnīgs haoss,” Bulgārijas televīzijai “TV7” stāstīja kāds aculiecinieks. “Uzbrukuma mērķis noteikti bija izraēliešu tūristi,” vēlāk atzina kāds bulgāru drošības iestāžu pārstāvis.

Uzbrucējs, kas Bulgārijas medijos tiek raksturots kā “kaukāziešu izcelsmes” un kas arī gāja bojā sprādzienā, bija sportiskā apģērbā tērpies 
jauns vīrietis ar gariem matiem. Lidostas novērošanas kameras fiksējušas, ka viņš pirms iekāpšanas autobusā tā kravas nodalījumā ievietoja mugursomu, kurā, visticamākais, atradās jaudīgais spridzeklis. Pie uzbrucēja mirstīgajām atliekām atrasta arī ASV Mičiganas štatā izdota autovadītāja apliecība. Tā, domājams, ir viltota un jau nosūtīta pārbaudēm Savienoto Valstu Federālajam izmeklēšanas birojam, ziņo britu laikraksts “The Daily Telegraph”.

Sarunā ar ziņu aģentūru “Reuters” Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs solīja atrast terorakta plānotājus un viņus tiesāt.

 

“Tik briesmīgs uzbrukums suverēnas valsts teritorijā, Eiropas Savienības dalībvalstī, ir provokācija pret demokrātisku sabiedrību, kas tiecas pēc miera pasaulē,” paziņoja Borisovs. Izmeklēšanā iesaistījušies arī Izraēlas drošības dienesti. Tāpat vainīgo meklēšanā piedalīsies Interpols un ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde.

 

“Visas norādes liecina, ka tas ir Irānas rokudarbs. Pēdējos pāris mēnešos Irāna mēģinājusi uzbrukt izraēliešiem Taizemē, Indijā, Gruzijā, Kenijā, Kiprā un citviet. Irāņu terors izplešas visā pasaulē. Izraēla tam gatavo spēcīgu atbildi,” paziņojis Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu. Viņš un citas izraēliešu amatpersonas arī atzīmē, ka uzbrukums noticis tieši 18 gadus kopš traģiskā uzbrukuma Argentīnas ebreju centram Buenosairesā. 1994. gada 18. jūlija uzbrukumā, kurā argentīniešu izmeklētāji vaino Irānu, tika nogalināti 85 un ievainoti aptuveni trīssimt cilvēku. Teherāna noraidījusi Netanjahu pārmetumus un nosaukusi tos par “smieklīgiem”.

Bulgārijas prezidents Rosens Plevnelijevs, kurš arī ieradās uzbrukuma vietā, atklāja, ka pirms mēneša bulgāru drošības dienestiem notikusi apspriede ar Izraēlas izlūkdienestu “Mossad”, taču tobrīd nekas neliecināja par briestošo uzbrukumu, raksta Bulgārijas interneta vietne “Novinite.com”. Eksperti norāda, ka Bulgārijai, kas ir iecienīta Izraēlas tūristu atpūtas vieta, trūkst pieredzes cīņā pret šādu politisko vardarbību. “Uzbrukums varēja notikt jebkur, taču Bulgārija ir īpaši vāja, jo tai nav gandrīz nekādas pieredzes pretterorisma jomā,” skaidro bulgāru žurnālists Antonijs Georgijevs. Viņš norāda, ka pēdējo reizi līdzīgs uzbrukums notika astoņdesmito gadu vidū, kad bija izplatītas sadursmes starp komunistisko režīmu un musulmaņu kopienu.

Burgasa ir Bulgārijas ceturtā lielākā pilsēta. Tā atrodas Vidusjūras krastā un salīdzinoši lēto izmaksu dēļ ir ļoti iecienīta ārvalstu tūristu vidū. Aptuveni 200 tūkstošu cilvēku apdzīvotā pilsēta ir arī valstij svarīgs rūpnieciskais centrs. Pilsēta atrodas aptuveni 60 kilometrus no robežas ar Turciju, un bulgāru izmeklētāji spriež, ka uzbrucējs Burgasā ieradies tieši no Turcijas teritorijas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+