×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Būtiski jaunumi vēlēšanu likumā

Foto - LETAFoto - LETA

Parlaments vakar galīgajā lasījumā pieņēma vairākus būtiskus grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā.

Balsi varēs 
nodot iepriekš


Jau nākamgad gaidāmajās vēlēšanās spēkā būs priekšlaicīgās balsošanas jeb tā sauktās depozīta balsošanas sistēma. Šī kārtība ļaus vēlētājiem, kuri zina, ka vēlēšanu dienā nevarēs nobalsot, trīs dienas pirms vēlēšanām ierasties iecirknī un nodot balsi glabāšanā jeb depozītā. Šī iespēja gan būs tikai republikas pilsētās un novados, kur iedzīvotāju skaits ir lielāks par 7500 (un arī tur ne visos iecirkņos). Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst balsot arī vēlēšanu dienā, bet tikai tajā iecirknī. Tādā gadījumā glabāšanā nodotā balss tiks anulēta un vērā ņemts tikai viņa balsojums vēlēšanu dienā. “Šis ir tāds ļoti progresīvs elements, kā mēs ejam pretim saviem vēlētājiem, kas ir mobili, moderni un kustīgi,” priekšlikumu slavēja Lolita Čigāne (“Vienotība”). Liela daļa deputātu gan bija bažīgi. Piemēram, Sergejs Dolgopolovs (“SC”) vērsa uzmanību uz to, ka iepriekšējās balsošanas iecirkņu skaits ir pārāk mazs, tādēļ lielai daļai iedzīvotāju šī iespēja nebūs pieejama. Vēl citi kritizēja, ka tik būtiskus grozījumus nav pareizi iestrādāt pēdējā lasījumā, jo likumdevējam nepietiek laika novērst visus iespējamos riskus – piemēram, balsu pirkšanu. “Šī inovācija, protams, tādā vēlēšanu apgabalā kā Latgales apgabals arī radīs jaunas inovācijas, kur tas, kurš par vienu polšu varēja vienu reizi nobalsot, tagad varēs par diviem polšiem otru reizi arī nobalsot,” no tribīnes debatēs satraucies bija Dzintars Rasnačs (NA). Tas izraisīja tādu sašutuma vētru no Latgales deputātiem, ka Rasnačam vēlāk nācās vēlreiz kāpt tribīnē un atvainoties latgaliešiem. Neskatoties uz Rasnača un Dolgopolova bažām, balsojumā šis priekšlikums tika pārliecinoši atbalstīts.

Ārzemēs varēs balsot 
ne tikai par Rīgu


Otrs būtiskākais jauninājumu bloks skar vēlētājus ārzemēs. Līdz šim tiem cilvēkiem, kas vēlēšanu dienā atradās ārzemēs, bija iespēja savu balsi atdot tikai par Rīgas vēlēšanu apgabala kandidātiem. Deputātes Rasmas Kārkliņas (“Vienotība”) priekšlikums paredz, ka turpmāk vismaz tie ārzemju vēlētāji, kuri konsulātā vai vēstniecībā iepriekš pieteiksies balsošanai pa pastu, varēs izvēlēties arī citu vēlēšanu apgabalu. Taču tiem, kuri gribēs vēlēšanu dienā personīgi nobalsot konsulātā, joprojām vienīgā iespēja būs Rīgas apgabala kandidātu saraksts, jo valstij esot tehniskas problēmas apgādāt ārvalstu iecirkņus ar visu apgabalu sarakstiem. Deputāti atbalstīja arī priekšlikumus, kas paredz atvieglot balsošanas kārtību karavīriem un zemessargiem, kuri dienestu pilda starptautiskajās misijās. Karavīri balsot varēs starptautiskās operācijas rajonā. Par vēlēšanu norisi atbildīgs būs nacionālā kontingenta komandieris vai viņa pilnvarota persona. Līdzšinējā balsošanas kārtība starptautiskajās misijās neesot bijusi pietiekami efektīva, jo karavīru pases bija jānogādā tuvākajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā un formalitāšu kārtošana atrāva karavīrus no dienesta pienākumu veikšanas.

Pase – joprojām 
vienīgais vēlēšanu 
dokuments!


Vēlētājiem jāņem vērā, ka vēlēšanu iecirkņos jo­projām vienīgais derīgais dokuments būs pase. Ar ID kartēm balsot nevarēs, jo tajās nav iespējams iespiest zīmogus. Tas varētu radīt problēmas tiem aptuveni 20 200 Latvijas pilsoņiem, kas, kārtojot personas dokumentus, izvēlējušies saņemt tikai ID karti. Vēl lielāku sajukumu varētu radīt ierēdņi, kuri joprojām pārliecinošās balsīs stāsta, ka ID karte ir pilnīgs pases analogs. Piemēram Juris Viļums (Reformu partija) saņēmis sūdzības no saviem vēlētājiem, kuri vēl šogad, izņemot personu apliecinošos dokumentus, speciāli pajautājuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) darbiniekiem, vai ar ID karti varēs nobalsot Saeimas vēlēšanās, uz ko darbinieki esot atbildējuši: “Jā, protams, varēsiet, jo valsts taču šīs ID kartes izsniedz kā alternatīvu pasei!” PMLP un CVK pirms nākamgad gaidāmajām vēlēšanām nāksies nopūlēties, atgādinot vēlētajiem, ka vienīgais derīgais dokuments vēlēšanās ir pase.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+