Foto – LETA

Būvnieks: Iekļūt rietumu tirgū var tikai ar kādu konkrētu produktu 0

Rietumu būvniecības tirgos var iekļūt tikai ar kādu konkrētu produktu, un būvfirmas SIA “Re&Re” pieredze Anglijā to apstiprina. Tiklīdz ir piedāvājums, kas konkrētā valstī ir interesants un konkurētspējīgs, tad ir iespējams strādāt, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja “Re&Re” ģenerāldirektors Didzis Putniņš.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

“Vienkārši piedāvāt ģenerāluzņēmēja pakalpojumus tāpat kā vietējā tirgū nebūs iespējams, jo pilna pasaule ir ar tādiem dažāda ranga un kalibra ģenerāluzņēmējiem. Tāpat rietumu tirgos nav jēgas piedāvāt dempinga cenas – tas var darboties gadu vai divus, bet ilgāk nē,” uzsvēra Putniņš.

Viņš piebilda, ka pirms krīzes par ārzemju tirgiem “Re&Re” gandrīz nedomāja. Protams, šāda iespēja tika pieļauta, bet darbu apjoms Latvijā bija tik milzīgs, ka visi resursi tika novirzīti darbam vietējā tirgū. Tad, kad uzņēmuma vadība sajuta, ka darbu apjomi Latvijā var samazināties un kļūt nepietiekami, sākās mēģinājumi iet uz ārzemju tirgiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirmais mēģinājums bija izpētīt iespējas dažādās valstīs, pirmais kopuzņēmums tika izveidots darbam Anglijā – “Nordic Construction”, kas tagad līdzīgās daļās pieder “Re&Re” un Latvijā zināmajam investīciju fondam “NCH”. Šis uzņēmums joprojām turpina veiksmīgi strādāt – Latvijā tiek ražotas sagataves koka konstrukciju ēkām un Anglijā šīs ēkas tiek uzbūvētas. Šogad Anglijas uzņēmumam tiek plānots desmit miljonu mārciņu (8,66 miljonu latu) apgrozījums. Tiesa, šie apjomi netiek skaitīti klāt “Re&Re” kopējam apjomam, jo mums pieder tikai 50% šajā uzņēmumā,” stāstīja Putniņš.

Savukārt Norvēģijā “Re&Re” ir pilnīgi cits stāsts, jo šajā valstī uzņēmums strādā restaurācijas jomā un pašlaik tiek veikti restaurācijas darbi Oslo Universitātes ēkā.

“Šos darbus plānots pabeigt jau šogad, taču jau tagad meklējam jaunus projektus. Norvēģijā strādā “Re&Re” restauratori, pagaidām tur nav izveidots uzņēmums, bet notiek sarunas ar vienu Norvēģijas uzņēmumu par iespēju dibināt kopuzņēmumu. Ja šādu uzņēmumu izveidosim, tad varēsim strādāt ne tikai pie restaurācijas projektiem, bet arī pie lielākiem celtniecības projektiem. Patlaban Norvēģijā veikto darbu apjoms jau pārsniedz vienu miljonu latu,” sacīja Putniņš.

Jautāts, vai nav mēģināts arī Norvēģijā piedāvāt koka konstrukciju mājas, kas šajā valstī ir visai izplatītas, Putniņš piekrita, ka koka mājas Norvēģijā ir iecienītas, taču turpat blakus atrodas Zviedrija, kas ir liels koka māju ražotājs.

Arī Baltkrievijā “Re&Re” ir izveidojusi savu meitasuzņēmumu “ReRe Belstroj”, bet šajā tirgū uzņēmums iet iekšā ļoti, ļoti piesardzīgi, jo šī valsts no Rietumvalstīm atšķiras gan ar likumdošanu, gan ar biznesa tradīcijām.

“Baltkrievijā nav īpaši vajadzīgs Latvijas darbaspēks, jo tas viņiem ir par dārgu, bet viņi bija ieinteresēti piesaistīt ģenerāluzņēmēju un inženierus no Rietumiem. Baltkrievi uzskata, ka Latvijas inženieri jau ir ieguvuši Rietumu darba pieredzi. Septembrī Baltkrievijā ir noslēgts pirmais līgums par pirmo objektu – nelielas biroju ēkas rekonstrukciju. Apzināti nemeklējām uzreiz lielus objektus, jo gribējām pamēģināt tādu kā demo projektu, lai noskaidrotu, kā ir strādāt Baltkrievijā,” skaidroja Putniņš.

Reklāma
Reklāma

Jautāts, vai “Re&Re” ir plāni strādāt vēl kādās citās valstīs, Putniņš sacīja, ka uzņēmums skatās arī Vācijas virzienā, bet arī šajā tirgū, tāpat kā citās Rietumvalstīs, ir jāiet ar kādiem specifiskiem darbu veidiem.

“Pašlaik diezgan aktīvi Vācijā meklējam iespēju veikt restaurācijas darbus, bet Vācijā ir tāda īpatnība, ka restaurācijas darbi parasti tiek sadalīti ļoti mazās lotēs, lai nodrošinātu darbu vietējiem nelielajiem amatniekiem. Tas nozīmē, ka pasūtītājiem un projektu vadītājiem ir jābūt ļoti kompetentiem, lai prastu pareizi sadalīt šos darbus un to secību. Mūsuprāt, tomēr izdevīgāk ir visu restaurācijas pasūtījumu kopumā nodot vienam uzņēmumam, kura restauratori pēc tam izplāno un veic visus darbus. Tomēr “Re&Re” pamēģinās strādāt arī Vācijā,” piebilda Putniņš.

Būvfirma SIA “Re&Re” 2011.gadā ir strādājusi ar 23 527 842 latu apgrozījumu, kas ir par 12% mazāks nekā 2010.gadā, liecina “Firmas.lv” informācija.

2010.gadā “Re&Re” apgrozījums bija 26 719 450 lati.

Pagājušajā gadā “Re&Re” peļņa bija 1 739 913 lati, un tā ir par 46,5% mazāka nekā 2010.gadā gūtā 3 250 007 latu peļņa.

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka 2011.gada lielākie celtniecības un rekonstrukcijas objekti bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecība – 3,8 miljoni latu bez pievienotās vērtības nodokļa, Atbrīvošanas alejas posma rekonstrukcija Rēzeknē – trīs miljoni latu, daudzstāvu dzīvojamās ēkas un tirdzniecības centra celtniecība Priedaines ielā 20, Rīgā – 2,97 miljoni latu, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra “Carandache” celtniecība Rēzeknē – 2,6 miljoni latu.

SIA “Re&Re” ir viens no Latvijas lielākajiem būvuzņēmumiem, kas dibināts 1993.gadā. Uzņēmums pamatā darbojas kā galvenais būvuzņēmējs, nodrošinot profesionālus pakalpojumus gan jaunbūvju, gan rekonstrukcijas un restaurācijas projektos.

“Re&Re” īpašnieki ir Marģers Bitmetis (25%), Egīls Bērzups (25%), Ainārs Pauniņš (25%) un Didzis Putniņš (25%).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.