×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Čekas maisus “norok” vēl uz 30 gadiem (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas vairākums vakar nodeva komisijām likumprojektu, kas paredz pagarināt termiņu, kura laikā nedrīkst publiskot Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošos faktus par personu sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK).

Līdz šim likumā bija noteikts 20 gadu termiņš, kurš iztecētu nākamā gada vasarā. Saeimas iecere paredz čekas maisu atvēršanu iesaldēt vēl uz 30 gadiem. Grozījumi tapuši Saeimas Nacionālās drošības komisijā (NDK), un tos parakstījis komisijas priekšsēdētājs Valdis Zatlers (Reformu partija).

“Lēmums par termiņa pagarinājumu ir nepieciešams, lai aizsargātu valsts drošību un demokrātisko valsts iekārtu. Ņemot vērā to, ka Satversmes aizsardzības biroja Totalitāro seku dokumentēšanas centra rīcībā esošā informācija ir nepilnīga, tad, publicējot šādus datus par personām, nezinot, kādu noziegumu atklāšanā personas ir piedalījušās, tiks radīts šo personu personiskās dzīves neaizskaramības un fiziskās drošības apdraudējums,” likumprojekta anotācijā skaidro autori. Vienlaikus gan tiek saglabātas tiesības ikvienam pieprasīt ziņas attiecībā uz sevi par iespējamo VDK dokumentu esamību Totalitārisma seku dokumentēšanas centra rīcībā.

Saeimas debatēs par likumprojekta nodošanu komisijai Zatlers uzsvēra, ka nevar būt pilnīgas pārliecības, ka čekas maisos būtu visas kartītes. Tiek pieņemts, ka aģentu skaits bija tuvu 25 tūkstošiem, bet maisos ir informācija tikai par četrarpus tūkstošiem personu. Turklāt kartītēs atrodamā informācija neļaujot nepārprotami konstatēt faktu par sadarbību ar VDK. Zatlers pauda šaubas, vai sabiedrība 20 gadus pēc neatkarības atjaunošanas ir gatava sākt izskaidrošanos, un izteica bažas, ka maisu atvēršana radītu jaunu šķelšanos sabiedrībā – pirmkārt jau pašu latviešu vidū. Pret termiņa pagarināšanu debatēs iebilda “Saskaņas centra” pārstāvis Ņikita Ņikiforovs.

Balsojumā likumprojektu par termiņa pagarināšanu atbalstīja 49, bet pret bija 36 tautas kalpi. Termiņa pagarināšanu atbalstīja Reformu partijas un “Vienotības” frakcijas, kā arī lielākā zaļa ZZS un “vecie tēvzemieši” no Nacionālās apvienības (NA) rindām (Einārs Cilinskis, Gaidis Bērziņš un Dzintars Rasnačs)­. Turpretim visa “Saskaņas centra” frakcija, Uldis Augulis no ZZS, kā arī nacionāļu “vislatviešu spārns” (Jānis Dombrava, Raivis Dzintars, Ināra Mūrniece, Imants Parādnieks, Vineta Poriņa un citi) uzskatīja, ka nav ko vilkt garumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Skaidrs, ka vajag norakt. Kad nav, lai nav. Pēc 30 gadiem būs apmiruši gan cietušie, gan provokatori. Kam tad toreiz tos maisus vairs vajadzēs?Varbūt tie lēmēji baidās, ka paši tur būs iekšā, tāpēc balsoja par norakšanu.

  2. Da te tak redzams,ka .. atnācis “tautas kalpiem”,bet ir viens variants-jātaisa referendums un basta.Kad paraus maisam galu vaļā,tad redzams būs kas ir kas.

  3. kapračiem savus grēkus vajadzēja norakt vēl vismaz uz 100 gadiem, tikmēr paši tiks aprakti.

  4. nozīmētu čekas pulkvežiem no rokām izņemt pavadu, kurā viņi tura politiķus un biznesmeņus un kas ir viņu

    • atliek tikai piekrist, ka tas ir tas iemesls -pavada! Tāpēc jau Zatlers arī negrib – pazaudēs vel dzīvokli… tāpēc jau Bērziņš negrib – pazaudēs viesu namu… un vēl un vēl…

  5. Tas ir neattaisnojami. Brīnos tikai par Maskavas saskaņotāju nostāju. Acīmredzot daudz kas notiek aizkulisēs.

  6. Kurš tad gribēs publicēt čekas maisus, ja zin , ka pats tur ir iekšā. Tādu muļķu jau nav pat mūsu muļķu zemītē. Tagad viss kārtībā. Ja publicētie sāktu runāt, tad skat, bez visiem Maskavas slēptajiem maisiem varētu tikt arī pie tiem iztrūkstošajiem 21 tūkstotim aģentu. Bet tagad aizbildinoties ar tautas vienotību – visi gali ūdenī. Lai novērstu aizdomas paši sev pasniegs pa Trīszvaigžņu ordenim. PSKP biedrs Bērziņš pasniegs ordeni PSKKP biedram Brigmanism un re kāda vienotība. Gandrīz vai asaras izsprāgst.

  7. to ka Zatlers un Reformu partija ir kangaru midzenis, par to nešaubijās neviens. Bet vispār šāds balsojums ir labs saraksts vēlētājiem nākamajām vēlēšanām.

Draugiem Facebook Twitter Google+