×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2017
Drukāt

Cenas augušas par 0,9%; gada inflācija sasniedz 3,4% (2)

LETALETA

Latvijā šogad martā salīdzinājumā ar februāri patēriņa cenas pieauga par 0,9%, bet gada laikā – šogad martā salīdzinājumā ar 2016.gada martu – inflācija sasniegusi 3,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, martā audzis par 1%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2017.gada martā, salīdzinot ar februāri, precēm cenas pieaugušas par 1%, bet pakalpojumiem – par 0,6%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada martu precēm cenas augušas par 3,5%, bet pakalpojumiem – par 3%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām martā salīdzinājumā ar februāri bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,4%. Lielākā ietekme uz cenu kritumu pārtikas grupā bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, svaigiem dārzeņiem, cūkgaļai, cukuram, makaronu izstrādājumiem un sviestam. Savukārt cenas palielinājās mājputnu gaļai, konditorejas izstrādājumiem un kafijai.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,1%. Stājoties spēkā jaunām akcīzes nodokļa likmēm cenu kāpums bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 0,8%. Akciju ietekmē lētāks bija vīns.

Martam raksturīgo cenu kāpumu apģērbu un apavu grupā ietekmēja jaunās sezonas preču nonākšana tirdzniecībā. Apģērbiem cenas palielinājās par 11,9%, bet apaviem – par 12,8%.
Vidējais cenu līmenis atpūtas un kultūras grupā mēneša laikā palielinājās par 1,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Vidējais cenu līmenis palielinājās daiļliteratūras grāmatām.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, pasažieru aviopārvadājumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam.

Savukārt 2017.gada martā, salīdzinot ar 2016.gada martu, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,4%. Cenas pieauga piena produktiem, svaigiem dārzeņiem, sieram un biezpienam, pienam, konditorejas izstrādājumiem, sviestam, svaigiem augļiem, cukuram, svaigām vai atdzesētām zivīm, šokolādei, gaļas izstrādājumiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai un jogurtam.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,2%, ko ietekmēja cenu kāpums tabakas izstrādājumiem par 6,7%. Savukārt alkoholiskajiem dzērieniem cenas samazinājās par 0,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 2,1%. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, siltumenerģija, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi un ūdensapgāde, savukārt lētāka bija dabasgāze un mājokļa īres maksa.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 6,4%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 18,2%, kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pārvadājumu pakalpojumiem.

Vidējais cenu līmenis sakaru grupā gada laikā palielinājās par 6,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Savukārt lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija ēdināšanas pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un farmaceitiskajiem produktiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. PVN pārtikai jāmazina Atbildēt

    Pieaugot cenām,pieaug PVN ieņēmumi valsts kasē! Ir taču milzīga atšķirība,iekasēt 5,5% PVN Francijā,4% PVN Spānijā vai 21% PVN Latvijā! Ofertes valides del 24 de novembre al 10 de decembre de 2016: Cola Cao Cacau bossa 1,2 kg 5,93э.Bombay.Ginebra anglesa 70cl 10,39э Beefeater Ginebra anglesa 70 cl 11,95э Estrella Damm Cervesa,pack 12×33 cl-6,22э Gambot 30/40 peces-12,95э el kg. Frigo.Carte d Or Seleccion,900 ml-1,30э Rap Sencer-8,95э el kg.Pollastre de Pages-3,75э el kg.Poliastre farcit de pernil i formatge o prunes i pinyons-9,95э el kg.Pinja tropical-0,99э el kg.President Formatge Camembert sencer o en porcions,250g-2,35э (23,61э/kg).Sierra Gredos.Xorico Iberic o longanissa de gla. Per peces senceres-13,90э/kg.Milkibar,xocolata blanca,rajola 75g-0,79э Eroski Seleqtia.Suc de Mandarina exprimt 1l-la 2a unitat a 0,57э.Oli d Oliva Eroski,2a unitat,75 cl-0,79э(1,05 э/l) utt.

  2. Šī būtisksi uzlekošos cenu Eiropā propaganda neatbilst patiesībai. Kad es Dienvidfrancijā iegāju veikalos, tad Latvijā būtiski uzlokošo brokoļu cena Eiro 3.2 /kg Francijas vaikalos svārstijās no 1.80-2 Eiro/kg. Latvijā būtiski uzleca kafijas cenas… nez kāpēc Vācijā un Francijā neuzleca. Šaubos, ka man par godu pirms manas ieiešanas veikalos cenas tika samazinātas…. Un cik ilgi latvijas pircējs ļaus sevi muļķot ar teiksmām par būtisko uzlekšanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+