×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2015
Drukāt

Cik eiro var iegūt no hektāra? Jauna “LA” rubrika Zelta hektārs (3)

hektars_1

Autori: Ivars Bušmanis, Sandra Dieziņa

Cik eiro var iegūt no hektāra? Vaicāsim nevis nekustamo īpašumu mākleriem, bet lauksaimniekiem. Jo zeme vērtīgāka, to apstrādājot, nevis pārdodot. “Latvijas Avīze” kopā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC) šogad sāk publicēt materiālu sēriju ar nosaukumu “Zelta hekt­ārs”. Katru nedēļu “LA” lasītāji tiks iepazīstināti ar viena lauku uzņēmēja darbu tikai vienas lauka kultūras audzēšanā, parādot viņa izvēli, atsedzot plānus un to īstenošanu. Centīsimies izvēlēties attiecīgajā nozarē efektīvāk saimniekojošo, lai pārējie varētu savus rezultātus salīdzināt ar viņa sasniegto.

Tie nebūs neaizsniedzami tehnoloģiju un gudrību griesti. Liksim priekšā aprēķinus, kurus var pārspēt un kurus reāli ir pārspējuši Latvijas lauksaimnieki. Aplūkosim ne tikai optimālo (kas ir virs vidējā) saimniekošanas modeli, bet to, kā ekonomikas recepte darbojas konkrētā saimniecībā. Tāpēc ceram uz saimnieku atsaucību savu panākumu cēloņu atklāšanā.

“Būtu interesanti uzzināt citu pieredzi, kā tiek samazinātas izmaksas un meklēts optimāls risinājums efektīvai saimniekošanai,” tā par “LA” ieceri teic piena lopkopības saimniecības “Lielandžas” saimnieks Jānis Šulcs. Viņš savā saimniecībā izmaksas skrupulozi sācis kalkulēt tikai šogad, taču daudzi to nedarot. Kamēr saimniekošanā nepieciešamais vajadzīgs nelielos daudzumos, tikmēr zemnieki daudz neskaita, bet, pieaugot vajadzībām, viņi vairāk sāk domāt un rēķināt, skaidro Šulcs.

Izmaksas rūpīgi rēķina augkopības saimniecību ZS “Veģi” un SIA “PS Līdums” saimniece Inese Karlova. Tādējādi katram laukam veidojas sava vēsture un tas palīdz kalkulēt un plānot, kā efektīvāk saimniekot. Šogad rentablāko sarakstā viņa ierindo auzas, miežus un vasaras kviešus. “Kultūras, kurās bija mazāk jāiegulda, bet tās deva labākus rezultātus,” piebilst Inese Karlova. Iepriekš viena no topa kultūrām bija rapsis.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vai tad krūmus sašķeldojot nevar nopelnīt?

  2. Rēķiniet, lai klaušas bankām var maksāt?

  3. drilē vienu rakstu pa riņķi Atbildēt

    domāju ka nu bus solitais, bet nekā atkal reklāmraksts. nav neviens ar mieru stāstit vai?

Draugiem Facebook Twitter Google+