×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. oktobris, 2013
Drukāt

Cītīgi seko eiro ieviešanai


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Visaktīvākie – Zemgalē


Reģionālās Eirodienas norisinājās piecās Latvijas pilsētās. Ventspilī tās apmeklēja 700 cilvēki, Liepājā – 2300, Daugavpilī – 1800, Valmierā – 2200, bet visaktīvākie iedzīvotāji bijuši Jelgavā, kur Eirodienu apmeklēja 3100 cilvēki.

“Īpašu interesi par uzskates materiāliem izrādīja pedagogi, kas tos turpmāk izmantos mācību satura bagātināšanai. Sarunās novērojām, ka daudzi pensionāri ir rūpīgi uzklausījuši plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju un ir zinoši par pāreju uz eiro,” norāda Finanšu ministrijas Eiro komunikācijas nodaļas vadītāja Ināra Rubene.

Tiesa gan, Latgalē Eirodienas organizatori visbiežāk uzklausījuši jautājumus, kas daudziem jau šķiet pašsaprotami, piemēram: vai latus Latvijas Bankā varēs mainīt mūžīgi?

Uzņēmējiem jāaktivizējas


Pasākuma laikā semināri par eiro ieviešanas aktualitātēm un iespējamām problēmām latu nomaiņā pret jauno valūtu notika arī uzņēmējiem. Vislielākā interese bijusi par to, cik ātri būs iespējams saņemt eiro, lai abu valūtu vienlaicīgā aprite gada sākumā notiktu bez aizķeršanās.

Savukārt tos, kas bailēs par problēmām vai sodiem jaunā gada pirmajās divās nedēļās domā par, piemēram, veikalu slēgšanu, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts mierina: “Nu nebūs tā, ka gada pirmajās dienās Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kas uzrauga eiro ieviešanu, kādā veikaliņā pamanot kādu kļūdu, tūlīt to sodīs. Nē, uzņēmēju konsultēs, un viņam norādīs, kas nav pareizi. Šīs divas nedēļas valdīs izpratnes periods.”

Jāpiebilst, ka individuālas konsultācijas par pāreju uz eiro šī mēneša laikā saņēmuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju un 250 uzņēmēju visā Latvijā.

Aktīvi pārbauda zināšanas


Eirodienu apmeklētājiem bija iespēja pārbaudīt arī savas zināšanas par būtiskākajiem eiro ieviešanas jautājumiem. Šo iespēju izmantoja 1589 apmeklētāji. Aizpildot testu, cilvēkiem bija iespēja pašpikot, vaicājot padomu ekspertiem. Tādēļ atbildes bijušas visai pareizas. 90% apmeklētāju zināja, ka vienlaicīgi ar latiem un eiro Latvijā varēs norēķināties no 2014. gada 1. līdz 14. janvārim. 89% zināja, ka latus Latvijas Bankā varēs samainīt mūžīgi, un tikpat – 89% – pareizi norādīja, ka ar Latvijas eiro monētām varēs norēķināties visā eirozonā.

82% apmeklētāju zināja, ka paralēlais cenu atspoguļošanas periods ir no 2013. gada 1. oktobra līdz 2014. gada 30. jūnijam, bet 77% pareizi atzīmēja, ka eiro sākumkomplektus varēs iegādāties no 2013. gada 10. decembra. Vismazāk (76%) prata nosaukt uz eiromonētām atainotās tautumeitas īsto vārdu – Zelma Brauere. Starp reģioniem vislabākās zināšanas uzrādīja Vidzemes iedzīvotāji.

FaktiEirodienas Latvijas reģionos


984 cilvēki interesējās par cenu atspoguļošanu un kontroli.

780 cilvēki Valsts policijas ekspertus iztaujāja par eiro atpazīšanu un naudas drošību.

773 cilvēki Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras speciālistus iztaujāja par pensiju un pabalstu apjomu eiro un izmaksu gadumijā un 2014. gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+