×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. septembris, 2015
Drukāt

“Dagdas skiču burtnīcas” ieguvušas mūziku un videoscenogrāfiju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Svinot Raiņa 150. jubileju, Rīgas Sv. Pētera baznīcā 10. septembrī plkst. 20 pirmatskaņojumu piedzīvos jauns muzikāli poētisks koncertuzvedums “Dagdas skiču burtnīcas”, ko veido domubiedri dziedātāja Ieva Parša, režisors Uģis Brikmanis un muzikologs Orests Silabriedis, LA.lv uzināja Memoriālo muzeju apvienībā.

Koncertuzvedumā izskanēs Raiņa dzejas lasījumi līdzās astoņu Latvijas komponistu jaundarbiem. Tos radījuši dažādu paaudžu un stipri atšķirīgu radošo rokrakstu īpašnieki – Maija Einfelde, Pēteris Plakidis, Mārīte Dombrovska, Gundega Šmite, Andris Dzenītis, Oskars Herliņš, Santa Bušs, Jēkabs Jančevskis.

Koncertuzvedumā piedalās dziedātāji Ieva Parša un Krišjānis Norvelis. Pie klavierēm būs viens no izcilākajiem koncertmeistariem Latvijā – JVLMA kamermūzikas profesors Aldis Liepiņš. Ar altu uzvedumā piedalīsies “Sinfonietta Rīga” un kvarteta “Quadra” mūziķis Pēteris Trasuns. Ar trompeti uzvedumu papildinās LNSO un Sinfonietta Rīga mūziķis – patlaban Latvijas labākais klasiskās mūzikas trompetists Jānis Porietis.

Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā plānoti septiņi koncerti:
10. septembrī plkst. 20 Rīgas Sv Pētera baznīcā (bezmaksas) pirmatskaņojums
11. septembrī plkst. 18 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” (biļetes www.bilesuparadize.lv)
12. septembrī plkst 14 Jēkabpils novada Zasas kultūras namā (bezmaksas)
12. septembrī plkst. 19 Madonas pilsētas kultūras namā (bezmaksas)
8. novembrī plkst. 15 Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē (bezmaksas)
15. novembrī plkst. 18 Ventspils Pārventas bibliotēkā (bezmaksas)
29. novembrī plkst. 18 Vidzemes koncertzālē “Cēsis” (biļetes www.bilesuparadize.lv)

“Dagdas skiču burtnīcas” ir viens no trauslākajiem un noslēpumainākajiem Raiņa dzejas krājumiem. Kāds rakstnieks, vārdā Dagda, domā, vēro, aizceļo, atgriežas, mīl un pieraksta to visu. Rainis saka – tas ir romāns dzejoļos. Un mēs nojaušam, kas ir šis Dagda – tik atklāts, tik nesaprotams, tik aizkustinoši neveikls, tik lidojoši radošs.

Katram komponistam bija iespēja izvēlēties jebkuru dzejoli no jebkuras skiču burtnīcas. Pavasarī kļuva zināms, ka komponistu uzmanības lokā galvenokārt bijuši krājumi “Addio bella” un “Uz mājām”.

Uzveduma “Dagdas piecas skiču burtnīcas” būtiska sastāvdaļa ir videoscenogrāfija – būs redzami kadri, kas tapuši Jašas ūdeņos Raiņa agras jaunības gadu teiksmainajā vietā Jasmuižā; būs Daugavas teju vai zemūdens pārpeldēšana Dunavas pārceltuvē netālu no Raiņa bērnības vietas Tadenavas; būs skati, kas tverti no vilciena loga, šķērsojot Sēliju un Latgali.

Uzveduma veidotāji iepriekš sadarbojušies, veidojot kamerizrādes “Spoži mirdzošais latvju pelēkais” un “Dūdieviņš”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+