Kultūra
Kultūrpolitika

Dailes teātra skvēru cer sakārtot līdz 2020. gada beigām0

Foto: VNĪ

Lai izstrādātu vīziju par Dailes teātra piegulošās teritorijas attīstību, Rīgas pašvaldība sadarbībā ar Kultūras ministriju un AS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) rīkos metu konkursu, informē VNĪ.

Iecerēts, ka metu konkursu tuvākajā laikā izsludinās Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP). Vērtējumu par konkursā iesniegtajiem darbiem aptuveni sešus mēnešus pēc tā izsludināšanas varētu sniegt konkursa žūrija Kultūras ministrijas eksperta Jāņa Dripes vadībā.

Skvēru pie Dailes teātra iecerēts sakārtot līdz teātra simt gadu jubilejai – 2020. gada novembrim. Skvērs daļēji ir gan valsts, gan pašvaldības īpašums – teātra skvēra daļa Bruņinieku ielas pusē un Brīvības ielas pusē līdz teātra kasēm ir VNĪ pārvaldībā, savukārt atlikusī daļa Brīvības ielas pusē no kasēm līdz Matīsa ielai – Rīgas pašvaldības īpašumā.

Žūrijā VNĪ pārstāvēs valdes locekle Kitija Gruškevica un arhitekte Ineta Tumaševska, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

“Esam gatavi atbalstīt ar darbiem Dailes teātra apkārtējās teritorijas sakārtošanu. Ceram, ka kopīgiem spēkiem sadarbībā ar Rīgas domi radīsim risinājumu un finanses Dailes teātra piegulošās teritorijas sakopšanai, pēc kuras ilgojas visa sabiedrība,” pauž VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

VNĪ jau uzsākti projektēšanas darbi Dailes teātra ēkas sakārtošanai un energoefektivitātes palielināšanai, lai jau 2019. gada nogalē sāktos būvniecības darbi.

Projektam VNĪ ir piesaistījusi Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu 1,714 miljonu eiro apmērā, kas ir paredzēti tikai ēkas energoefektivitātes uzlabošanai, līdz ar to vēl ir jāmeklē labākais risinājums un finanses apkārtējās teritorijas sakārtošanai.

Papildus energoefektivitātes projektam pēc VNĪ iniciatīvas bija plānots veikt arī teātra priekšlaukuma sakārtošanu, taču saskaņā ar NKMP lēmumu teātra priekšpagalmā ir jāsaglabā esošais risinājums – lielās plātnes, kuras pilnībā būtu iespējams nomainīt tikai pēc ēkas energoefektivitātes projekta pabeigšanas.

Savukārt VNĪ apzinātie pagaidu risinājumi ir dārgi un mazefektīvi. Kā iepriekš skaidroja VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, priekšpagalma noklāšana ar bruģi izmaksātu vairāk nekā 115 tūkstošus eiro, kas pēc diviem gadiem būtu jāmaina pret plātnēm. Tā būtu “dzīvas naudas ierakšana zemē”, komentēja Neimanis, tādēļ šis risinājums netiks izmantots.

Nolemts Dailes teātrim piegulošās teritorijas, tostarp Rīgas domes īpašumā esošās teritorijas un zaļā skvēra, labiekārtošanu risināt kompleksi sadarbībā ar Rīgas pašvaldību un Kultūras ministriju.

LA.lv