Latvijā
Sabiedrība

Vai atbalstāt ideju, ka vēlēt pašvaldības varētu no 16 gadu vecuma?3

Foto: Ieva Makare/LETA

Lāsma Petermane, Nīcas vidusskolas direktore: “Lai arī dzirdu iebildumus, sliecos piekrist šai idejai. Kāpēc ne? Mūsu skolēniem jau ir zināma vēlēšanu pieredze – skolēnu pašpārvalde vajadzīga, prezidents arī.

Ļaut pašvaldību vēlēšanās balsot no 16, nevis 18 gadu vecuma – tā jau būtu nākamā pakāpe.

Mēs bērnus mudinām kritiski domāt jau daudzus gadus. Viņi apzinās, kādas sekas var būt vienīgajam pareizajam viedoklim, viņi saprot, ka katram sava izvēle jāizdara ļoti nopietni, viņi jūtas atbildīgi par savu lēmumu. Dzīve iet uz priekšu, nedrīkstam aizkavēties arī šajā ziņā.”

 

Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Visu cieņu jauniešiem, īpaši tiem, kas ir aktīvi un reizēm lietas saprot labāk par vienu otru pieaugušo.

Diemžēl dzīve rāda, ka ļoti lielai daļai jauniešu pārvaldes lietas, pašvaldības vēlēšanas ieskaitot, ir diezgan tumša bilde.
Saistītie raksti

Ar šiem jauniešiem varētu manipulēt. Pat pieaugušie uzķeras uz solījumiem veikt neizpildāmas lietas. Arī Latvijas Universitātes pētījums rāda, ka skolas vecuma jauniešiem nav izpratnes par vēlēšanu jēgu, valsts pārvaldes sistēmu. To visu kopā ņemot, man nerodas pārliecība, ka pusaudži varētu izdarīt atbildīgu izvēli vēlēšanās. Cita lieta, ka jaunieši šajā virzienā jāizglīto. Ja citās valstīs 16 gadu vecumā jau balso, mums arī uz to jāiet, tikai nedrīkst strēbt karstu. Nedrīkstētu būt tā, ka jācieš visai sabiedrībai.”

 

Haralds Krūms, pensionārs Ugālē: “Kāpēc lēciens no 18 uz 16 gadiem? Ierosinu sākumā ļaut balsot no 17 gadu vecuma. Arī tad jaunietis drīzāk prasīs mammai, par ko balsot. Bet vismaz nebūsim atpalikuši no dzīves. Ja izrādītos, ka 17 gadu vecums der, varētu domāt par 16. Nedrīkst visu laiku tikai žēloties, ka jaunieši neko nesaprot.”

LA.lv