×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. jūnijs, 2013
Drukāt

Daugavpilī, Liepājā un Jūrmalā vēl gaidāms aizraujošs koalīciju veidošanas process

Foto - LETAFoto - LETA

Viena no interesantākajām situācijām izvērsusies Liepājā. Vēlēšanās uzvarējusi līdzšinējā domes priekšsēdētāja Ulda Seska vadītā Liepājas partija (LP), iegūstot septiņas no 15 deputātu vietām. Tai seko Reformu partija (RP) ar pieciem mandātiem un “Saskaņas centrs” (“SC”) ar trim.

 

Tātad absolūta vairākuma nevienai partijai nav, bet starp LP un RP jau priekšvēlēšanu kampaņas laikā attiecības saasinājās, jo reformisti vainoja LP par “nepareizi uzņemtu kursu”. RP saraksta līderis uzņēmējs un domes deputāts Jānis Vilnītis jau vēlēšanu naktī paziņoja, ka RP domē būtu gatava sadarboties ar LP, bet nekādā gadījumā U. Seska vadībā. “Šis uzstādījums jo­projām paliek spēkā. Mēs un mūsu vēlētāji vēlamies pārmaiņas pilsētā. To pašu gaida arī citu partiju atbalstītāji, bet tās nebūs iespējamas, ja pašvaldību turpinās vadīt Seska kungs,” vakar telefonsarunā apstiprināja Vilnītis. U. Sesks reformistu ultimātu vērtē kā iejaukšanos citas partijas iekšējās lietās un atgādina, ka viņš vēlēšanās ieguvis krietni vairāk plusiņu nekā Vilnītis. “Es tomēr aicinātu partiju sarunās nodalīt personīgās intereses, antipātijas un ambīcijas un runāt par darāmajiem darbiem,” teica Sesks. Viņš arī atgādināja, ka Vilnītis līdz šim darbojies vienā koalīcijā ar LP. Vakar LP tikusies ar abām pārējām domē iekļuvušajām partijām, salīdzinājusi programmas. Sarunu otrais raunds plānots piektdien, jo nedēļas vidū Seskam Rīgā jāpiedalās “Liepājas metalurga” problēmām veltītajā darba grupā.

Taču nevar izslēgt variantu, ka nedēļas beigās viņš atgriezīsies Liepājā jau kā opozicionārs. Pēc neoficiālas informācijas, RP paralēli runājot ar “SC” un abām šīm partijām kopā ir astoņas balsis, kas ļautu iegūt vairākumu domē.

 

Jūrmalā zaļzemnieki ieguvuši septiņas no 15 vietām, krietni apsteidzot “SC” (3 vietas), “Vienotību” (2 vietas), “Tev, Jūrmalai” (2 vietas) un Nacionālo apvienību (1 vieta). Būtībā ZZS nepieciešams tikai viens partneris, lai nodrošinātu vairākumu domē, bet saraksta līderis, bijušais Jūrmalas mērs Gatis Truksnis apņēmies izveidot pēc iespējas plašāku koalīciju:

“Balsojums apliecināja, ka jūrmalnieki ir noguruši no partiju ķīviņiem, vēlas stabilitāti un mierīgu attīstību. Tādēļ mums nav nekādu sarkano līniju un piedāvāsim sadarboties visām partijām.”

Tikmēr pašreizējais Jūrmalas domes priekšsēdētājs un “Vienotības” saraksta līderis Juris Visockis iepriekš teoretizēja par iespēju, ka visas pārējās pašvaldībā ievēlētās partijas varētu izveidot koalīciju, atstājot Truksni un viņa komandu opozīcijā. Tomēr sazvanīts viņš izsakās krietni mierīgāk: “Mēs esam astoņi, bet viņi – septiņi. Taču mēs neesam no vienas partijas, tādēļ izveidot koalīciju būtu grūti. Vispareizākais būtu visiem apsēsties pie viena galda un strādāt kopīgi.”

 

Tradicionāli Jūrmala pašvaldību vēlēšanās izcēlās ar daudzu sīkpartiju ievēlēšanu, bet šoreiz šo stafeti pārņēmusi Daugavpils, kur domē ievēlētas kopumā septiņas partijas. Vislielāko atbalstu saņēma “SC”, kuru atbalstījuši 23,03% vēlētāju, bet otrajā vietā palikusi Latgales partija, kurai iekļūšanu domē nodrošinājuši 22,79% vēlētāju. Katra no tām ieguvusi četrus mandātus. Tāpat domē ievēlētas piecas sīkpartijas, katra saņemot pa vienam vai diviem mandātiem.

Interesanti, ka abu uzvarētāju sarakstu vadībā ir pašreizējie Saeimas deputāti – Dmitrijs Rodionovs (“SC”) un Jānis Lāčplēsis (Latgales partija). Viņi abi pauda gatavību nolikt Saeimas mandātu un veltīt sevi darbam pašvaldībā.

Taču par iespējamo sadarbību gan runāt pāragri, jo gan Rodionovs, gan Lāčplēsis vēlas sēdēt mēra krēslā. Pirmais uzskata, ka šis amats jāieņem vēlēšanu uzvarētājiem, bet otrais apelē pie tā, ka viņš vēlēšanās ieguvis krietni vairāk plusiņu un ir pieredzējis pašvaldības vadīšanā. Neviena no pusēm pagaidām nav gatava piekāpties.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+