Latvijā
Izglītība

Deviņi skolēni – 13 darbinieki: Ko darīt ar Priekuļu sākumskolu? 16

Pusdienu galds Priekuļu sākumskolā. Foto no “skaties.lv”

Skolēnu skaita ziņā mazākajā Latvijas skolā – Priekuļu sākumskolā, kas atrodas Preiļu novada Prīkuļos, – uz deviņiem skolēniem strādā 13 skolas darbinieki, svētdien vēstīja “LNT Ziņu TOP 10”.

Skolā strādā septiņi pedagogi, skolas direktore, kā arī pavārs, sētnieks, apkopēja, kurinātājs un lietvede. Faktiskās izmaksas uz vienu audzēkni pilsētu skolās Latvijā variē ap 60 eiro mēnesī, bet Prīkuļos – 341 eiro mēnesī. Skolēnu skaits ir piecas reizes mazāks, nekā valstī minimāli nepieciešams, un, ja ļautu izlemt Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), visticamāk, skola sen jau būtu slēgta. Tomēr Preiļu novada dome turpina to saglabāt, norādīja raidījums.

Priekuļu sākumskolas 1.klasē ir divi bērni, 2.klasē ir trīs, 3.klasē – arī trīs, bet 4.klasē – tikai viens skolēns. Visiem mācības notiek apvienotajās grupās. Pirmklasnieki sēž kopā ar 2.klases bērniem, 3.klases bērni mācās kopā ar vienīgo 4.klases skolēnu.

Gadu no gada bērnu skaits ciemā tik dramatiski samazinājies un citus pie sevis pārvilinājušas kaimiņu skolas, ka uz šo mācību gadu Prīkuļos nebūtu izdevies nokomplektēt 5. līdz 9.klasi. Tika atstāta tikai sākumskola.

“Kad nolēma skolu reorganizēt, mums bija plānots lielāks bērnu skaits, bet, tā kā vecākie bērni – 7. un 8.klase – bija spiesti doties projām, tad arī mazākos savas māsas un brāļus ņēma līdzi,” stāstīja Priekuļu sākumskolas direktore Ruta Rožāne.

Pavasarī, kad vēl īsti nebija skaidrs, vai šo skolu slēgs vai saglabās, 14 bērnu vecāki lēma savas atvases no skolas izņemt un sūtīt tuvākajās lielajās skolās, līdz ar to direktorei nācās atlaist arī septiņas skolotājas.

“Paldies Dievam, ka man nav jālemj, kur ir tā robeža, ar cik bērniem slēgsim skolu, jo aizslēgt jau vienmēr var. Nu mēs esam laikam mazi, pārāk mazi. Tā īstenībā ir naudas izšķērdēšana,” viņa vienlaikus atzina.

Skolas finansētājs – Preiļu novada dome – gan izvēlas ne tik skarbu raksturojumu.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda atzīst, ka tas ir smags slogs budžetam, taču atbildot uz jautājumu, vai tā ir saprātīga nodokļu naudas tērēšana, viņa atbild: “Viedokļi ir dažādi, bet pašvaldībai ir svarīgi skatīties, kā šajā vietā jūtas iedzīvotāji.”

“Šo skolu mēs noteikti uzturēsim tik ilgi, kamēr vecākiem būs interese, lai viņu bērniem sākumskolas izglītība būtu nodrošināta pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai,” norādīja domes priekšsēdētāja.

Un tieši vecāki arī bijuši tie, kuri izglāba Priekuļu skolu no slēgšanas.

Tā kā bērni mācās apvienotajās klašu grupās, vecākus gan varētu neiepriecināt IZM vērtējums par bērnu izglītības kvalitāti un socializēšanās prasmēm.

“Īstenībā vecākiem ir jāsatraucas par sākumskolu, jo sākumskolā mēs ieliekam pamatu. Apvienotās klases nav tā mācību forma, kas var nodrošināt izglītības kvalitāti, tādēļ ka pedagogam ir jāsadala uzmanība starp dažādu līmeņu bērniem,” uzsver IZM Izglītības departamenta vecākā eksperte Modra Jansone.

Preiļu novads cenšas saglabāt Priekuļu sākumskolu, jo baidās, ka Prīkuļus var piemeklēt Aizkalnes ciema liktenis. Kad 2010.gadā Preiļu novada Aizkalnes skolu slēdza, no ciema strauji pārcēlušās ģimenes ar bērniem.

LA.lv