×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

“Disnejlenda” – dziesma, ko “Credo” joprojām dzied katrā koncertā

Foto autors V.Semjonovs
Resurss: Kinofotofonodokumentu arhīvsFoto autors V.Semjonovs Resurss: Kinofotofonodokumentu arhīvs

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

1984.gada Mikrofona aptauja palikusi vēsturē ar diviem zīmīgiem pavērsieniem – noslēguma koncerts pirmo un vienīgo reizi notika Zemgales laukos – jaunajā, modernajā Slampes kultūras namā. Un tas pirmo reizi norisinājās bez Raimonda Paula līdzdalības, tādēļ laureātu vidū iekļuva vairāku mazpazīstamu komponistu dziesmas. Jāsecina gan, ka Maestro atvadīšanās no aptaujas tās popularitātei pārlieku nekaitēja, jo par dziesmām nobalsoja vairāk nekā 63 tūkstoši klausītāju.

Vietu tūlīt aiz pirmā trijnieka ieguva grupa “Credo” ar Gunti Veitu priekšplānā. Tobrīd liepājnieki jau bija skatuves norūdīti. Grupas pirmsākumi meklējami 1974.gadā, bet ar nosaukumu “Credo” tā spēlē kopš 1979.gada. Togad tai pievienojās solists Guntis Veits, un grupa uzsāka sadarbību ar Raimondu Paulu, rezultātā sasniedzot vēl nebijušus popularitātes augstumus. Vecākā gadagājuma sporta cienītāji droši vien atceras, ka grupa savulaik uzstājusies Maskavas olimpiskajās spēlēs. 1980.gada “Mikrofona” aptaujā “Credo” izpildītā dziesma “Ziņģe par bailēm” ierindojās 3.vietā, gadu vēlāk viņu izpildītās Paula dziesmas “Meitene ar kallu ziediem” un “Rozīt’ manu, nātru dārzā” ieguva attiecīgi trešo un ceturto vietu. Panākumu sēriju turpināja otrā vieta 1982.gadā ar dziesmu “Kad nekas nav palicis Tevī” un divus gadus vēlāk arī “Disnejlendas” ceturtā vieta.

Dziesmas “Disnejlenda” vārdu autore ir Dagnija Dreika, kuras dzeja dziesmās nav izmantota ļoti bieži. Taču, kad tas noticis, dziesmas iekarojušas klausītāju sirdis. Viņa sarakstījusi vārdus tādām labi zināmām kompozīcijām, kā “Es neesmu Džeina Fonda”, “Dziesma par pazaudēto laiku”, “Piezvani man”, kā arī rakstījusi dziesmu tekstus izrādēm. Guntim paticis vienkāršais dzejolis, tādēļ melodija tapusi bez radošajām mokām. Viņaprāt, meldiņš ir elementārs, vienkāršs, kā viņš saka – foršs. Var dziedāt, var piedziedāt, var līdzi vilkt – citiem vārdiem sakot – lipīga melodija.

1985.gadā sākās “Credo” noriets un četrus gadus vēlāk grupa faktiski jau bija izjukusi. Taču 1997.gadā tā atdzima un turpina uzstāties vēl šodien, tiesa, ar kardināli izmainītu sastāvu. Tādējādi gandrīz 40 gadus veco “Credo” var pamatoti uzskatīt par vienu no vecākajām koncertējošajām latviešu grupām.

Interesanti, ka “Disnejlenda” joprojām ir “Credo” repertuārā. Tā neizpaliek nevienā uzstāšanās reizē un draugi jau smej, ka arī 80 gadu vecumā Guntis turpinās to dziedāt ar skābekļa balonu uz muguras. Bet viņš ir sportisks un gan jau problēmu ar veselību nebūs.
Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par marta populārākajām melodijām kļuvušas grupas Galaktika un Oranžā kora meiteņu dziesma «Kopā tik un tā», kā arī Dzintara Čīčas “Likteņlīnijas”. Tās abas iekļuvušas finālistu vidū, lai pavasarī cīnītos par 2016.gada tautā iemīļotākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+