×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
5. augusts, 2015
Drukāt

Doma dārzā šovakar spēlfilmas “Kāzas” un “Zobena ēnā”

Māra Maskalāna fotoMāra Maskalāna foto

Kadrs no filmas "Kāzas"

Ceturtdien, 6. augustā, plkst. 22:30 Rīgas Doma dārzā ar divām spēlfilmām, kuru autori brīvi improvizējuši par Raiņa motīviem, turpināsies Nacionālā Kino centra (NKC) un sabiedriskās kustības “Mans Doms” organizētā brīvdabas kinoseansu programma, portālam LA.lv pastāstīja NKC speciāliste Kristīne Matīsa.

Ievadvārdus pirms seansa teiks kinorežisors Viesturs Kairišs, kurš uz to ieradīsies tieši no Raiņa lugas “Uguns un nakts” mēģinājuma Nacionālajā teātrī.

Seansu iesāks režisora Viestura Kairiša spēles īsfilma “Kāzas” (2000), kas uzņemta drīz pēc studijām Latvijas Kultūras akadēmijā un uzreiz tika augstu novērtēta profesionālajā vidē, Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps saņemot divas nominācijas un divas balvas, ieskaitot galveno – kā 2000. gada labākā spēlfilma. “Vizuāli krāšņo mistēriju (māksliniece Ieva Jurjāne, operators Jānis Eglītis), kas brīžiem ironiski kariķē mūsdienu kāzu klišejas un rituālus, iedvesmojusi Raiņa luga Spēlēju, dancoju (1915), lai gan formāli par to atgādina tikai līgavas vārds Lelde,” atgādina Matīsa.

Lomās Guna Zariņa, Ģirts Krūmiņš, Andris Keišs, Regīna Razuma, Vigo Roga, Jānis Zariņš, Anita Kvāla, Aigars Vilims un citi Jaunā Rīgas teātra, kā arī Liepājas un Valmieras teātra aktieri.

Otrā filma seansā – režisora Imanta Krenberga pilnmetrāžas spēlfilma “Zobena ēnā” (1976), kas balstīta Raiņa traģēdijā “Mīla stiprāka par nāvi” (1927) un leģendā par Maiju, Turaidas Rozi, gan atbilstoši laikmeta prasībām filmā Maijas mīlasstāstu apaudzējot ar “sociālo fonu”, kāda Rainim nav.

“Latvijas kinovēsturē filma “Zobena ēnā” ir unikāla ar savām vizuālajām kvalitātēm – operatori Ivars un Andris Selecki attēlu veido pamatā melnbaltu, bet īpašos emocionālo akcentu brīžos izmanto krāsainu attēla apstrādi – solarizāciju un izohēliju,” stāsta Matīsa.

Maijas lomā uz ekrāna debitēja sešpadsmit gadus veca Liepājas skolniece, šobrīd pazīstamā talantīgā aktrise Indra Briķe, viņas iemīļotais Kaspars – Leonīds Grabovskis, bet poļu virsnieka Jakubovska lomu spoži atveido Ģirts Jakovļevs.

Programmu “Divi dzejnieki Doma dārzā” veido septiņi brīvdabas kinoseansi ceturtdienu vakaros, turpmāk atlicis vēl viens – 13. augustā plkst. 22, kad ievadvārdus teiks aktieris Juris Strenga, Raiņa lomas tēlotājs četrās Rodrigo Rikarda dokumentāli inscenētajās filmās.

Ieeja bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+